Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Táta na mateřské/rodičovské dovolené

Datum přidání: 18. 5. 2015

Dnes již ne úplně neznámý pojem, ale pořád velmi vzácný.  Sám mám za sebou bezmála 5 let rodičovské dovolené, ač dovolená je velmi zavádějící pojem, pod kterým jsem si vždy představoval odpočinek od práce. Chtěl bych dnes v krátkosti shrnout, jak jsem to zvládal, jak jsem se cítil, jaké to na mně zanechalo následky.

Rozhodnutí zůstat na rodičovské bylo pragmatické, končila mi pracovní smlouva, v zaměstnání jsem nebyl úplně spokojen a má žena, měla a má velmi zajímavou práci. Prostě nebylo o čem přemýšlet. Vždy jsem zastával názor, že v domácnosti nejsou ženské a mužské práce, takže pro mne nebylo těžké své povinnosti rozšířit. Jen jsem nečekal, o kolik moc věcí se díky dítěti budu muset navíc postarat.

Na začátku jsme si pěvně stanovili pravidla.Pravidelné střídání u uspávání.  Jeden den „volna“ v týdnu pro každého. Volné odpoledne bez dětí byl pro mne opravdový balzám. Myslím si, že pevně nastavená pravidla jsou opravdu důležitá, hlavně pro rodiče, co zůstává doma.Je to čas na, který se můžete těšit. Sbalit se a vyrazit sám mezi lidi, s kamarády na pivo nebo na fotbal, mi rozhodně pomohlo zachovat zdravý rozum. Kdo nezažije rodičovskou dovolenou, nemůže pochopit. Ovšem na druhou stranu nemůžeme brát čas strávený v práci jako odpočinek. Proto volno, musí být pro oba bez rozdílu.  Ano ženy často řeší, že jim muži nepomáhají. Z části je to, ale i jejich chyba – špatná volba partnera. Takové ty povídačky –  on se změní, až se narodí dítě, bude pomáhat. Ne to nefunguje, buď to v sobě muž má, nebo ne.

Osobně nesnáším ty rádoby „chlapské kecy“:„Co bych se staral, když je celý den doma“.  Vždyť dítě je závazek pro nás oba.Neexistuje přijít domů a na vše se vykašlat. Toto prostě nejsou chlapi, pro mne. Jsou to jen slaboši. Ale dost střílení do vlastních řad. Ono asi není nic příjemného přijít po 12ti hodinách práce domů a poslouchat výčitky, ty se nám vůbec nevěnuješ a podobně. Prostě rodina znamená, vzájemnou úctu a toleranci.Bez toho to nejde. Na dítě a vše kolem něj se nedá připravit. Vůbec netušíte co to obnáší a varování ostatních musíte brát na lehkou váhu, jinak byste si dítě nikdy nepořídili.

Vždy mě fascinují ty „celebritózní“ matky, co tvrdí jak je vše super. Dítě vůbec nezlobí, je to idylka. Milují nepřetržité noční vstávání, kojení, těhotenství a jiné slasti. Já vím, ony to musí do TV a  časopisů tvrdit, jinak by se neprodávaly. Pro mne je rodičovství hlavně velký závazek. Možná to bude tím, že když se k něčemu „rozhoupu“,  snažím se to také dokončit co nejlépe. Ano je krásné sledovat pokroky dětí, ale to je jen třešnička na dortu. Je krásné, když mi dcera řekne „táto mám tě tolik ráda“, to dostane i toho největšího drsňáka. Nebo,  když syn prohlásí „táto pojď se si se mnou prohlížet mapu světa“, to jsou chvíle ……. nemám slov.

Ano na spoustu věcí mám jako táta jiný pohled. Možná doma není úplně 100% uklizeno, možná děti nemají 3x denně čisté triko a tepláky, možná si občas zapomenou vyčistit zuby, ale rozhodně nejsem nezodpovědný. Trochu mne mrzí a hlavně hodně štvou všeobecně zažité předsudky typu. Táta se o děti nikdy nemůže postarat tak dobře jako máma. Všeobecná nedůvěra k tátům na rodičovské dovolené,mne opravdu mrzí.

Možná to je tím, jak vypadám, nevím. Ale skoro všude, když se ohlásím jako „táta na mateřské“, koukají na mne jako na zjevení –  v dobrém i špatném. Více o tom se můžete dočíst na mém webu www.tatanamaterske.cz v sekci aktuality – pohledem táty. Přiznávám, že po pár nepříjemných zážitcích na pískovištích a jiných místech, kde se shlukují převážně matky na mateřské, jsem pro venčení dětí volil raději naši zahradu.

O jiných slastech rodičovství, jako neustálá spánková deprivace, nemožnost v přítomnosti dětí „vypnout“. Kdo děti nemá, nepochopí a Vy ostatní dobře víte, o čem mluvím – píši.

Ještě něco k našemu přístupu k výchově našich capartů. Snažíme se se ženou dětem vštípit zodpovědnost, samostatnost, úctu a ohleduplnost k ostatním.  Snažíme se neumetat jim cestičku, máme za to, že je to špatný přístup. Celý život je přece nebudete držet za ručičku.

Podobné články

Nikdy není pozdě začít si plnit své sny. Ani s dětmi!

To, že máte děti, ještě neznamená, že musíte rezignovat na své koníčky nebo že už nemáte právo na sny. A nemyslíme tím, že si jednou v klidu vypijete kafe, ale že se třeba rozhodnete studovat vysněný obor, začnete se učit cizí jazyk Celý článek

Investice do kojící podprsenky se vyplatí

Kojící podprsenka by měla mít místo v každém prádelníku kojící ženy. Má spoustu pozitiv pro potřeby ženy. Dokáže ulevit zádům, dává oporu prsům, kojení s ní je pohodlnější … Celý článek

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

Komentáře