Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Těhotenské obavy: Sauna, barvení vlasů, stres v těhotenství… Co s nimi?

Datum přidání: 19. 9. 2019

Pokud čekáte své první miminko, určitě vás napadá spousta otázek, která s těhotenstvím souvisí. Na tom není nic neobvyklého, obavy jsou na místě. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejčastější, abyste mohla být klidnější.

Co můžu a nemůžu jíst v těhotenství?

Jedna z nejčastějších otázek, které těhotné trápí. Kolem potravin panuje hodně mýtů. Přesto existuje několik druhů potravin, na které byste si jako těhotná měla dávat pozor. Jedná se zejména o potraviny, které by mohly obsahovat bakterii listerie, ke které jsou těhotné náchylnější. Ta se může objevovat v nedostatečně tepelně upraveném mase, sushi, masových pastách, paštikách, nepasterizovaném mléku, majonézových salátech. Vhodné nejsou ani dietní výrobky a uzeniny. Kávu v těhotenství si dopřát v malé míře můžete, důležité je ale její množství. Více jsme se tomuto tématu věnovali ZDE. O tom, že alkohol v těhotenství není vhodný, není třeba snad ani zmiňovat.

Můžu v těhotenství chodit do sauny?

Saunování byste si měla odepřít zejména v prvním trimestru těhotenství. Vysoké teploty by totiž byly velkou zátěží pro organismus. Pobyt v sauně je bezpečnější až ve druhém a třetím trimestru. I v takovém případě byste to ale se saunováním neměla přehánět. Navíc v těhotenství snadněji podlehnete útoku bakterií nebo virů a společná sauna není ideálním místem. Pokud jste byla zvyklá ještě v době před těhotenstvím navštěvovat saunu, nemusíte se jí vzdávat, jen se snažte zkrátit dobu pobytu v sauně a více odpočívejte. A nezapomeňte na dodržování hygienických pravidel.

Můžu si v těhotenství barvit vlasy?

V těhotenství je více než kdy jindy potřeba dbát nejen na kvalitu potravin, ale také na výběr kosmetiky. Výzkumy prokázaly, že to, co si nanášíme na kůži, nehty, vlasy, se z 60 % vstřebává do těla a dále pak do krevního oběhu. A to, co tělo neumí zpracovat, se v něm usadí. Kůže je navíc největším orgánem našeho těla. Ideální je proto vybírat si takové prostředky, které jsou vyráběny pouze z přírodních látek a neobsahují žádné chemické látky, barviva, parfemaci či látky ropného původu. To se týká také barvení vlasu. Pokud si chcete vlasy nabarvit, zvolte šetrnější barvení na přírodní bázi. Přestože vám jasnou odpověď na to, zda si vlasy v těhotenství můžete chemicky barvit, nikdo nedá, většinou se však doporučuje se barvení vyhnout v prvním trimestru. Mnoho těhotných vám také potvrdí, že právě v této době se také může lišit konečný výsledek barvení. V těhotenství se mění struktura vlasu, a tak se může stát, že vám barva nebude držet tak, jak jste byla zvyklá.

Káva v těhotenství a v době kojení? Klidně si ji dopřejte, ale s mírou

Zatímco dříve bylo pití kávy u těhotných na tzv. black listu, dnes už tomu tak není. Dopřát si ji můžete, ale nesmíte to přehánět.

Jak moc ovlivňuje stres v těhotenství miminko?

Není stres jako stres. Možná vaše těhotenství není plavbou a růžovém obláčku. Místo toho, abyste prožívala měsíce radosti, máte plnou hlavu starostí. Jak ukázaly studie, krátkodobý stres nemá na miminko vliv, rizikem je ten dlouhodobý, který na dítě může opravdu mít dopad. Pokud je plod dlouhodobě vystaven stresu matky, začne jeho organismus produkovat vlastní stresové hormony.  V případě, že je jejich účinku plod dlouhodobě vystaven, může se to později odrazit na jeho vývoji (dítě může být náchylnější k nemocem, více plačtivé…). I když se to lehce řekne, tak zbavit se stresu není snadné. Pokud je to však jen trochu možné, zkuste si udělat čas pro sebe, zajít na procházku a s miminkem v bříšku mluvit. Řekněte mu o tom, co prožíváte a že se na něj i přes náročné období těšíte.

Opravdu se vyplatí pít odvar z maliníku před porodem? A co bylinky v těhotenství?

S bylinkami byste v těhotenství měla zacházet opatrně, protože u většiny z nich není znám jejich účinek na miminko. Mezi bylinky, které se mohou užívat i v těhotenství (v menším množství), patří meduňka, máta, lipový květ a heřmánek. Vyhnout byste se naopak měla skořici, bazalce, tymiánu, eukalyptu, aloe vera, zázvoru nebo šalvěji. Naopak ke konci těhotenství se doporučuje pití odvaru z maliníku, který napomáhá lepší činnosti hladkého svalstva v malé pánvi a pomáhá připravit porodní cesty na porod. S jeho pitím se doporučuje začít nejdříve šest týdnů před porodem.

3. měsíc těhotenství: Připravte se na únavu a dejte si pozor na infekční onemocnění

Třetí měsíc těhotenství znamená určitý zlom, kdy se potvrdí, zda se miminko vyvíjí tak, jak má a vy se můžete začít těšit na rostoucí bříško.

Jak urychlit porod?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Každé těhotenství je jiné. Představy o průběhu porodu jsou jedna věc, ale realita je jiná. Co můžete ale udělat pro sebe a své miminko už v těhotenství, je být „v pohodě“. Ukazuje se totiž, že ženy, které jsou na porod psychicky lépe připravené, rodí rychleji. V poslední době se u nás hovoří o tzv. hypnoporodu, který s hypnózou však nemá nic společného. Hodně se o něm začalo mluvit s souvislosti s porody vévodkyně Kate, která vždy porodila rychle a bez problémů. Jedná se o metodu, která využívá přirozených schopností ženy, aby byl porod co nejméně bolestivý a žena na něj vzpomínala v dobrém. Zjednodušeně je o dobrém naladění ženy, které má vliv na průběh porodu. Samozřejmě, že jsou situace, které ani „pohoda ženy“ nezachrání a je třeba lékařského zásahu. I to se však dá zvládnout, když víte, že tyto situace mohou nastat, ale zase není třeba se jimi zbytečně stresovat.

Podobné články

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Na co nezapomenout po návratu z porodnice domů

Vaše miminko je na světě a vy už se nemůžete dočkat, až vás pustí z porodnice domů, kde je vše připravené. Ačkoli se vaše pozornost bude točit hlavně kolem děťátka, důležité je nezapomenout vyřídit nutné úkony, které jsou s narozením dítěte spojené. Celý článek

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Komentáře