Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Tipy na klidný spánek dětí i rodičů...

Datum přidání: 13. 11. 2018

Spánek. Tak obyčejná věc, a přesto ten dětský často děsí budoucí rodiče ještě před samotným narozením dítěte. Není snad žádná maminka, která by se neobávala, jak bude miminko spát, jestli ji nechá odpočinout a zda zvládne při péči o něj i nějakou domácí práci.

Není se čemu divit, zkušenost ukazuje, že každé dítě je jiné a univerzální návod, jak na dětský spánek vyzrát, prostě neexistuje. Přesto vám přinášíme pár tipů a oblastí, na které se můžete pro pohodový spánek celé rodiny zaměřit.

Základem úspěchu je prostředí

Maminky mají často tendenci vytápět místnosti na daleko vyšší teplotu, než je vhodné a příp. dítku přiobléct pro jistotu pár vrstev na víc. Nejvíce se pak vyděsí, když má miminko stále ledové ruce. Ověřenou informací ovšem je, že dítě by mělo usínat v místnosti, kde se udržuje zhruba 18°C. Možná se vám to zdá málo, přesto vězte, že právě v tomto bodě může být zakopaný pes.

Dbejte na to, aby byl v místnosti čerstvý vzduch a dítě přehnaně nenavlékejte. Jestli je dítěti dostatečně teplo nezjišťujte z ručiček, ale pohmatem zátylku či hrudníčku, zjištěná teplota bude mít daleko větší vypovídající hodnotu.

Spánková rutina

Dítě v jakémkoliv věku by mělo mít na spaní určené jedno, max. dvě místa. Dbejte tedy na to, aby dítě usínalo na stejných místech, v nich vyhrazená spánková zóna pak napomůže rychlejšímu usnutí. Stejně jako místo hraje roli i pravidelnost času. Přestože to může být především ze začátku velmi náročné naučit dítě usínat ve stejný čas, nevzdávejte se a buďte trpěliví. Plody vašeho úsilí se brzy dostaví.

Dejte si pozor na spánkové berle

Pokud je dítě v noci nespavé a často pláče, rodiče se jej přirozeně snaží všemi možnými způsoby uklidnit. Zkoušejí houpat, kolébat, natřásat, chovat v náručí, pochodovat po místnosti… Je jasné, že se v takové situaci budete snažit dítě co nejrychleji uspat, dejte si však bedlivý pozor na to, aby vám takový způsob uspávání nepřerostl v návyk. Děti si totiž opakované postupy zafixují a v tomto případě by vám tzv. „spánková berle” dost znepříjemnila noci.

Zapracujte na rituálech

Jít spát po večerníčku – klasický rituál mnoha dětství – má rozhodně něco do sebe. Dětem se totiž daleko lépe usíná, pokud je navozena spací atmosféra a dítě ví, že po určitých činnostech přichází právě čas na spaní. Nehledejte v tom žádnou vědu, pouze všechny večerní aktivity zklidněte a dejte jim pravidelnost a posloupnost.

Jaké aktivity lze do večerního rituálu zahrnout?

Vhodný čas pro uspávání miminek a batolat nastává mezi 18. a 19. hod. Zatáhněte závěsy, ztlumte světla, připravte si prostředí pro krmení a nachystejte si ostatní pomůcky tak, aby byl průběh před usínáním co nejhladší. Teplá koupel může pomoci dítko uklidnit, nicméně mnoho odborníků doporučuje děti nekoupat každý den, tedy koupel není nutné zařazovat do rituálu pravidelně. Když je po koupeli, vezměte dítě rovnou do jeho pokoje nebo na pult a oblékněte jej do pyžámka za zvuků ukolébavky. Pokud dítěti sama nezpíváte, můžete si vypomoci reprodukovanou hudbou.

Starším dětem přečtěte příběh, s miminkem projděte oblíbené říkanky a pak ho nakrmte v náručí. Jakmile jsou všechny činnosti dokončeny a děťátko je v ospalém stavu, dejte ho do postýlky. Miminko musí být vzhůru, ale ospalé. Každodenní stejný průběh večera postupně naučí dítě usínat v klidu a v pohodě.

Závěrem však chceme zdůraznit, abyste se především vy sama nestresovala z toho, že dítě spí jinak, než byste potřebovala a třeba se vám zatím nedaří dostat ho do přijatelného spánkového režimu. Pro klidné usnutí dítěte je nutná také pohoda matky – tu z vás musí cítit, aby samo mohlo bez problémů usnout. Pokud ve svém úsilí vytrváte, úspěch se jistě brzy dostaví.

Podobné články

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Prázdniny s oblíbenými hrdiny nebo raději dobrodružství v divočině

Mořské dno pokryté korály a základna s různými vyměnitelnými moduly nabízí spoustu zábavy. A ještě více vzrušujících dobrodružství zajistí parádní jeřáb, ponorka, podvodní dron, figurky žraloka... Celý článek

Klíšťata, komáři, vosy, včely… u dětí. Jak ošetřit a předcházet bodnutí

Jak na klíšťata, jak se chránit, jak je správně vyndat, co kontrolovat… můžete najít v článku Klíšťata a domácí repelent. V tomto období se nesetkáme jen s klíšťaty, příroda je plná vos, včel, sršňů, čmeláků nebo komárů. Celý článek

Komentáře