Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

Datum přidání: 29. 7. 2020

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky a kdy už si nevystačíte s domácím léčením?

Na zapařené kůži vznikají potničky velmi snadno. Poznáte je podle svrbivé vyrážky, která je vyplněná čirou tekutinou. Ačkoliv může být svrbění velmi nepříjemné a vyrážka nevzhledná, v zásadě nebezpečné příliš nejsou. Nejsou infekční, nepřenáší se dotykem, nedoprovází je horečky ani rýma nebo kašel, potenciální riziko představuje až zhoršení v podobě zanesené infekce…

Průběh hojení postižených míst

Potničky se nejčastěji objeví, pokud jste byli sportovat nebo na delší vycházce. Postihují především trup, záda, ramena a samozřejmě oblast třísel, jejich výskyt je však možný po celém těle. Nejprve se objeví malé červené skvrny, které se brzy promění ve vodnaté puchýře. Pokud situaci nebudeme nijak řešit, vyrážka nás bude trápit svěděním, které vyvrcholí prasknutím puchýřků. Ty se následně začnou hojit a ve velkých šupinách se z regenerované kůže oloupou.

Úpal nebo úžeh? Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl a jaká je první pomoc

Slunečné počasí nám sice vykouzlí dobrou náladu a dodá tolik potřebný vitamín D, ale má i svou stinnou stránku. Lehce může dojít k přehřátí organismu a děti si mohou uhnat úžeh nebo úpal. Víte, jak se tyto dva pojmy liší a jak je od sebe rozeznáte?

Zásah v podobě obkladů uleví a urychlí průběh

Pro rychlejší průběh hojení nemusíte do lékárny, dost možná si vystačíte s tím, co najdete doma. Pomoci může například odvar z heřmánku, lípy, dubové kůry či černého čaje - vyberte si jednu surovinu, tu zalejte horkou vodou a výsledným odvarem potírejte postižená místa až do prasknutí puchýřků. Studený obklad uleví od svrbění a střídání studeného i teplého obkladu urychlí samotný proces hojení. Pokud se u vás objevila infekce, bylinek se nevzdávejte a postižená místa potřete odvarem. Jestliže se však situace bude nadále horšit, bude se jednat o těžkou infekci a silné zanícení, pak samozřejmě co nejdříve navštivte lékaře.

V počátcích může velmi pomoci

... kukuřičný škrob nebo jedlá soda. Postižená místa jimi jednoduše posypte podobně jako dětským pudrem. Kůže by samozřejmě měla být před aplikací omytá vlažnou vodou, čistá a jemně osušená.

Jak napomoci doléčení popraskaných puchýřků?

Samotné prasknutí ranek je součástí regeneračního procestu kůže a nedá se mu v případě potniček zabránit. Jakmile vám puchýřky popraskají, je hojení na dobré cestě a je dobré zabránit vysušení kůže. Ve velmi tenkých vrstvách, aby se neucpaly póry a nezhoršil se průběh hojení, můžete natírat přírodní oleje a krémy lehké struktury - samozřejmě co nejméně parfemované. Naprosto nevhodné je při doléčení potniček použití vazelíny. 

Podobné články

Dobrá imunita začíná ve střevech

Mít dobře vybudovanou imunitu (neboli schopnost organismu bránit se škodlivým vlivům) se obzvlášť teď na podzim velmi hodí. Sychravé počasí a velké výkyvy teplot dají zabrat i tomu nejzdatnějšímu jedinci, a tak mnoho z nás v těchto dnech hledá informace, Celý článek

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Ryby, jahelná kaše nebo zázvor. Jaké další potraviny dokáží zvýšit vaše šance na otěhotnění?

Když to první měsíc nevyjde, říkáte si, nepodařilo se to teď, podaří se to jindy, necháme tomu volný průběh. Pak to ale nejde třeba půl roku, rok a vy začnete pochybovat. Dělám něco špatně? Proč se všichni kolem mě pyšní bříškem a já ne? Celý článek

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Komentáře