Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

Datum přidání: 14. 11. 2017

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní.

Ublinkávání může mít různé příčiny. Jednou z nich je například kolika. Kojenci, které trápí bolesti bříška, totiž často pijí hltavě, přepíjejí se a pak ublinkávají. I to však není pravidlem.

Další příčinou může být tzv. gastroezofageální reflux, což je zjednodušeně řečeno nedokončený vývoj zažívacího traktu. Tato potíž se však obvykle do jednoho roku upraví. Pokud je však intenzivní, může způsobit bolestivý zánět sliznice jícnu. „Pouhé“ ublinkávání je však potřeba umět odlišit od masivního zvracení, kdy říkáme, že miminko zvrací „obloukem“ a vyzvrací prakticky vše, co mělo v žaludku. V tomto případě se však jedná již o jiné onemocnění, které je třeba řešit ihned s lékařem.

Co dělat při ublinkávání

  • Po kojení nechte dítěti dostatečný čas na odříhnutí, a to v poloze, při které se nezalamuje bříško a žaludek. Vhodná je svislá poloha.
  • Upravte matraci v postýlce tak, aby měla sklon alespoň třicet stupňů.
  • S miminkem manipulujte pomalu a klidně.

Další příčina ublinkávání

Problémy s trávením může způsobovat i alergie na bílkovinu kravského mléka nebo intolerance laktózy v mateřském mléku. Mezi signály, které vám mohou napovědět, patří neklid a pláč miminka po kojení a také stolice s příměsí žilek krve. Pokud plně kojíte, zkuste vynechat ve své stravě na pět až deset dní mléčné výrobky, a uvidíte, jestli dojde ke zlepšení. Pokud k němu dojde, doporučuje se již k mléku nevracet.

Co pomáhá na ublinkávání

Pokud máte podezření na reflux, můžete zkusit zahustit mateřské mléko Nutritonem. Jedná se výtažek ze svatojánského chleba, který se formou prášku smíchaného ve vodě nebo s mateřským mlékem podává miminku těsně před kojením, aby se mléko v bříšku zahustilo a nevracelo se. Ovšem ani Nutriton vždy nezabere. Zatímco my s Nutritonem nemáme dobrou zkušenost, protože bylo občas složité jej do miminka dostat, kamarádky na něj nedaly dopustit.

Pokud nekojíte, ale miminko ublinkává, kupte svému děťátku speciální antireflexní kojenecké mléko, které obsahuje zahušťující látku.

Říká se, že ublinkávání obvykle odezní s nástupem prvních příkrmů a já osobně to mohu potvrdit. Obě děti trpěly refluxem a opravdu ublinkávání u nás odeznělo okolo 8. měsíce, kdy již dostávaly několik denních dávek příkrmů. Takže to chce jen vydržet a smířit se s tím, že pár měsíců budete s největší pravděpodobností stále poblinkaná.

Pokud by však obtíže přetrvávaly déle, a to i po přechodu na tuhou stravu, je vhodné poradit se s lékařem.

Podobné články

Jakými potravinami podpořit tvorbu mateřského mléka

Asi všechny budoucí maminky přemýšlí nad kojením již před porodem. Některé se na okamžiky kojení těší, jiné mají obavu, zda jej zvládnou, nebude je sání miminka bolet, jak budou jejich prsa vypadat po kojení… Drtivá většina žen také řeší, co bude moci během... Celý článek

Poklady ukryté v mateřském mléce

Tou nejlepší věcí, kterou můžete svému miminku do života darovat, je kojení nejméně do ukončeného 6. měsíce věku. Mateřské mléko obsahuje všechny živiny a látky, které jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj. Celý článek

Plazení, lezení, otáčení okolo své osy: Kdy to děti zvládají a pár tipů, jak je v jejich snažení podpořit

Aby se děti mohly správně vyvíjet a měly naučené správné pohybové vzorce, je důležité s nimi správně manipulovat. Jak na to, vám ve videu ukáže lektorka a zakladatelka Babyogy Lenka Gajdoštíková. Celý článek

Komentáře