Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

Datum přidání: 14. 11. 2017

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní.

Ublinkávání může mít různé příčiny. Jednou z nich je například kolika. Kojenci, které trápí bolesti bříška, totiž často pijí hltavě, přepíjejí se a pak ublinkávají. I to však není pravidlem.

Další příčinou může být tzv. gastroezofageální reflux, což je zjednodušeně řečeno nedokončený vývoj zažívacího traktu. Tato potíž se však obvykle do jednoho roku upraví. Pokud je však intenzivní, může způsobit bolestivý zánět sliznice jícnu. „Pouhé“ ublinkávání je však potřeba umět odlišit od masivního zvracení, kdy říkáme, že miminko zvrací „obloukem“ a vyzvrací prakticky vše, co mělo v žaludku. V tomto případě se však jedná již o jiné onemocnění, které je třeba řešit ihned s lékařem.

Co dělat při ublinkávání

  • Po kojení nechte dítěti dostatečný čas na odříhnutí, a to v poloze, při které se nezalamuje bříško a žaludek. Vhodná je svislá poloha.
  • Upravte matraci v postýlce tak, aby měla sklon alespoň třicet stupňů.
  • S miminkem manipulujte pomalu a klidně.

Další příčina ublinkávání

Problémy s trávením může způsobovat i alergie na bílkovinu kravského mléka nebo intolerance laktózy v mateřském mléku. Mezi signály, které vám mohou napovědět, patří neklid a pláč miminka po kojení a také stolice s příměsí žilek krve. Pokud plně kojíte, zkuste vynechat ve své stravě na pět až deset dní mléčné výrobky, a uvidíte, jestli dojde ke zlepšení. Pokud k němu dojde, doporučuje se již k mléku nevracet.

Co pomáhá na ublinkávání

Pokud máte podezření na reflux, můžete zkusit zahustit mateřské mléko Nutritonem. Jedná se výtažek ze svatojánského chleba, který se formou prášku smíchaného ve vodě nebo s mateřským mlékem podává miminku těsně před kojením, aby se mléko v bříšku zahustilo a nevracelo se. Ovšem ani Nutriton vždy nezabere. Zatímco my s Nutritonem nemáme dobrou zkušenost, protože bylo občas složité jej do miminka dostat, kamarádky na něj nedaly dopustit.

Pokud nekojíte, ale miminko ublinkává, kupte svému děťátku speciální antireflexní kojenecké mléko, které obsahuje zahušťující látku.

Říká se, že ublinkávání obvykle odezní s nástupem prvních příkrmů a já osobně to mohu potvrdit. Obě děti trpěly refluxem a opravdu ublinkávání u nás odeznělo okolo 8. měsíce, kdy již dostávaly několik denních dávek příkrmů. Takže to chce jen vydržet a smířit se s tím, že pár měsíců budete s největší pravděpodobností stále poblinkaná.

Pokud by však obtíže přetrvávaly déle, a to i po přechodu na tuhou stravu, je vhodné poradit se s lékařem.

Podobné články

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Vývoj miminka 5. měsíc: Období komunikace je tady, miminko vnímá už i detaily

Pátý měsíc se nese ve znamení pronikání do světa. Miminko je už pěkně čilé, neustále se pohybuje, umí se překulit na záda, a pokud mu nabídnete hračku, natáhne se pro ni. Celý článek

Vývoj miminka 4. měsíc: Připravte se na velké pokroky

V tomto období vás vaše miminko překvapí velkými pokroky. Bez problémů již pozná známé tváře, je velice společenské a dokonce se umí přitáhnout do sedu. Ve čtvrtém měsíci je miminko už velmi vnímavé a vyžaduje společnost. Celý článek

Komentáře