Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Tresty jako běžná součást výchovy? Jak v roli rodiče neselhat

Datum přidání: 8. 6. 2020

Současný trend je sice opačný, nicméně fyzické tresty provázely výchovu dětí již od nepaměti. Tvrdou výchovou byl proslulý starořecký stát Sparta, ve kterém matkám odebírali sedmileté hochy a v nelítostných podmínkách se z nich cvičili vojáci. Neustále hladověli, chodili spoře odění a často byli bičováni, přičemž nemohli projevit bolest. Takové podmínky jsou dávno přežité, přiměřené tresty však mnoho odborníků doporučuje.

Fyzické tresty nejsou v ČR striktně zakázány a podle mnoha průzkumů je s tímto stavem většina Čechů spokojena. Mnozí rodiče přiznávají, že součástí jejich výchovy je udělení trestů za špatné chování, v některých případech i nějaký ten pohlavek či plesknutí přes zadek.

Dětské záchvaty vzteku – jak je jednoduše zastavit

Máte doma malého vzteklouna? Dostane záchvat z ničeho nic nebo záchvatům předchází opakovaná situace? Vztekání má většinou nějaký důvod… Co je příčinou vzteku? Jak mu předcházet nebo řešit, když už na to dojde?

Lze děti NEtrestat?

Liberální typy výchovy tvrdí, že ano. Pokud však děti nemají stanovené hranice, mohou dokonce dospět k přesvědčení, že na nich rodičům nezáleží. Překvapuje vás to? Takové děti se pak stávají nezvladatelnými a dostávají se i s rodiči do bludného kruhu. Zatímco rodič nechce selhat ve svém přesvědčení a dítě nějak “tvrději” potrestat, děti stále většími průšvihy hledají tu “vytouženou” hranici, při které už rodič opravdu zasáhne. Pokud se dítě trestu nedočká, přetrvávající pocit méněcennosti může způsobit stav, když už mu zdánlivě bude vše jedno.

Zlobíš? Dostaneš na zadek

Jak jednoduché se to může zdát! Přes všechno, co jsme doposud napsali však samotná tato rovnice k úspěchu nevede, recept na ideální výchovu jednoduše neexistuje.  Každé dítě je jiné a my jako rodiče bychom měli být především empatičtí k jeho potřebám. Dítě by za všech okolností mělo vědět, že jej bezpodmínečně milujeme, tedy i v těch případech, kdy selže a nedaří se mu dodržovat nastavená pravidla. Vysvětlujte, naslouchejte a pokud už dojde k nějakému prohřešku, trestejte správně.

Když se dítě chová jako spratek aneb kde děláme chyby

Každý z nás je jiný a je potřeba druhé lidi respektovat i přes jejich odlišnosti, některé věci by se však dít neměly. Zvlášť u dětí jsme ochotni tolerovat spoustu výstřelků s omluvným konstatováním, že jsou ještě malé a vyrostou z toho.

Ideální trest? Zkuste dodržet tyto zásady

Menší děti nejsou schopné propojit si věci, které se staly s větším časovým odstupem. Pokud chcete zapojit do výchovy trest, použijte ho hned po prohřešku. Bude to mít nejúčinnější efekt. Stejně tak není příliš vhodné trestat zákazem věcí, které jsou pro dítě prospěšné. Nezakazujte sport, vycházky ani kroužky, obzvlášť pokud mají za cíl zlepšit nějakou dovednost dítěte nebo pokud jsou na jeho účasti závislí ostatní členové kroužku.

Nejlepší cesta je samozřejmě ta, na které dítě trestat nemusíte vůbec. Může vám k ní dopomoci jednoduchý nástroj zvaný pochvala. Chvalte děti co nejvíce, opět však nezapomeňte na jednoduchou zásadu. Aby pochvala neztratila svou moc, neměla by být za samozřejmé věci, ale naopak za jakýsi nadstandard. Jedině tak bude tou nejlepší motivací pro dítě ke zlepšení sebe sama.

Podobné články

Tatínkové si hrají s Barbie. Společná hra s dcerou pomáhá budovat její sebevědomí

Svět plný úžasných možností, v němž každá malá holčička může sáhnout po hvězdách. Takový by měl být, a díky kampani Tatínkové si hrají s Barbie společnosti Mattel k němu máme o kousek blíž. Celý článek

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Lezením po čtyřech děťátko posilní bříško i ručičky. Jak pomoci dítku naučit se lézt?

Jakmile se nám narodí děťátko, už za pár týdnů můžeme s úžasem sledovat, jak rychle se učí všemožné dovednosti. Začíná udržovat svou pozornost, dokáže sledovat věci, poznává své ruce, začne se usmívat, broukat, zkouší, kde má nožičky… Celý článek

Komentáře