Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Tvoříme: květinové lampiony

Datum přidání: 2. 8. 2020
Proprepiaf

Píše Proprepiaf

Výroba lampionu je zábavou pro starší děti, pracuje se s žehličkou, ti menši mohou pomáhat při dekorování stínítka. Sbírání materiálu je ale zábavou pro všechny. Během sbírání si s dětmi můžete krásně povídat o rostlinách, proč a jak rostou, jak je poznáme, jak se jmenují.

Květy a listy k výrobě použijeme hned. Pokud si je nasbíráme do zásoby, dáme květy vylisovat do knížky. Výroba lampionu je skvělá činnost na deštivé dny.

DIY květinové lampiony

Co budeme potřebovat:

• květy, listy
• klacíky, větvičky
• karton, nebo tvrdší papír
• provázek
• papír
• včelí vosk (může být sójový vosk, čajová svíčka atd. Jen u barevné svíčky papír zůstane jemně barevný dle barvy svíčky)
• pečící papír
• žehlička
• světýlka

DIY květinové lampiony

Výroba stínítka lampionu

Na pečící papír položíme obyčejný papír, na ten naskládáme květy a listy tak, jak se nám zalíbí.  Poté zasypeme celý papír nastrouhaným voskem. Položíme další papír na něj pečící papír a rozžehlíme žehličkou nastavenou na maximum. Dáváme pozor, aby vosk nevytekl mimo pečící papír a nezničili jsme si žehličku. Vosk se postupně rozpustí a vsaje do papíru, čímž se květy a listy přilepí k papíru. Když je vosk rozpuštěný do celé plochy papírů, necháme jej vychladnout a poté sundáme pečící papír.  Stěna stínítka lampionu je hotová.

Výroba kostry lampionu

Kostru lampionu postavíme z klacíků. Na jeden lampion je potřeba 8 klacíků na dno a vršek lampionu a 4 klacíky na boční podpěry. Délku klacíků si určíte dle velikosti stínítka. Vždy počítejte minimálně s 5 cm navíc, aby šly klacíky k sobě svázat.

Nejprve si vyrobíme dno a vršek kostry lampionu. Svážeme k sobě provázkem dva klacíky v pravém uhlu. Poté přidáme třetí a čtvrtý klacík tak, že nám vznikne čtvercové dno. Totéž uděláme znovu, takže máme dva totožné čtverce z klacíků.

K jednomu čtverci přivážeme další 4 klacíky, do každého rohu jeden, abychom získali výšku lampionu.

Na dno vložíme karton (nebo tvrdší papír), který vystřihneme velkosti dna plus 4 cm navíc. Odstřihneme v rozích čtverce (cca 2x2 cm), aby šel karton vložit na klacíky.

Poté přivážeme ke čtyřem bočním klacíkům druhý čtverec do požadované výšky. Máme tak kostru lampionu kvádrového nebo krychlového tvaru.

Kompletace lampionu

Strany stínítek k sobě můžeme přilepit tavnou pistolí nebo prošít provázkem (osobně udělám do rohů a středu strany papíru díru děrovačkou a protáhnu provázek). Pak přiložíme stěny stínítka ke kostře lampionu a přivážeme (využiji již vytvořené díry) nebo přilepíme tavnou pistolí.

Zbývá už jen vložit světýlko a uvázat k horní části lampionu provázek, pokud chceme lampion zavěsit.

Doporučuji vložit světýlka s LED žárovkou, která nevydává teplo. Nepoužívala bych svíčku ani nic jiného, co se při svícení rozehřeje, aby voskové stěny lampionu nezměkly.

Podobné články

DIY domácí sliz

Návodů na tuto hmotu je na internetu opravdu hodně. Vyzkoušeli jsme 3 možné postupy výroby slizu. Jeden je s jedlou sodou, na druhý je třeba tekutý škrob a třetí je s boraxem. Proč se do toho pustit? Fajn zábava pro děti a hra s ním příjemně uklidňuje. Celý článek

Vyrábíme a tvoříme: barevný papír

S koncem školního roku, kdy se děti budou loučit s paní učitelkou by se toto vyrábění mohlo hodit. Ruční papír je vždy povedený originál a můžete ho použít třeba jako přáníčko právě pro paní učitelku. Jukněte, protože s papírovou hmotou se toho dá dělat hodně. Celý článek

Vytvoř si originální náramek díky LEGO® DOTS

Mnoho dětí dnes rádo nosí „šperky“ v podobě náramků, náušnic, přívěšků a dalších, které si vytvoří podle své fantazie. Pro všechny malé návrháře a návrhářky přináší LEGO novou řadu DOTS. Díky ní si mohou děti vyrábět nejrůznější doplňky či náramky. Celý článek

Komentáře