Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Tvoříme s dětmi – razítkujeme a malujeme na textil

Datum přidání: 5. 8. 2016
    Téma: 

Razítka a barvičky pro naše dětičky. Dotvořte si svoje vlastní triko, tašku nebo polštářek… tisknout a malovat se dá skoro na vše. Vytvořte si šablonu, razítko nebo jen natrhejte květiny, k nim nebudete potřebovat ani barvy… můžeme začít.

 

Melounová taška


Připravte si: prstové textilní barvy, štětce a pěnovou hmotu. Z pěnové hmoty vystřihněte tvar melounu.

 

Doporučuji začít červenou/růžovou barvou, protože je větší a myslete na to, abyste si nechali nahoře dostatečný prostor pro zelenou slupku.

 

Doplňte zelené okraje melounu, pak bílou barvou lehce „spojte“ obě části k sobě. Do červených částí domalujte černé pecky.

 

Šablona loďky

 

 

Připravte si: obyčejný papír, barvu na textil, nůžky… Barvu na textil si pořiďte buď v lahvičce nebo ve spreji. Tu v lahvičce tupujte malou houbičkou, případně opatrně štětcem.

 

Potisk květiny


Co tisknout?

 

Jakékoli rostliny – nejlépe mi vycházely zahradní květiny, nevím proč, ale mají pevnější okvětní lístky a nerozpíjí se. Mrkněte na první fotku, kde je lístek z růže téměř dokonalý. Takže si něco natrhejte, případně posbírejte opadané lístky. Úžasně vypadaly muškáty, růže a pivoňky.

 

Jak tisknout?

 

Kladívkem na tvrdé a dokonale rovné ploše (pozor na kamínky – ty vám proděraví látku – mně se dírka vloudila). Pod látku proto dejte vrstvu papírů, i kvůli tomu, aby se nepropily skrz, na květiny dejte kousek ubrousku. Pak tlučte kladívkem – uvidíte, jak se bude barva vsakovat do vrchního ubrousku a podle toho i poznáte, že se vpíjí na spodní látku.

Na co tisknout?

 

Na bavlnu, hedvábí. Látka musí mít co nejjemnější strukturu. Zkoušejte, experimentujte.

 

Po vytištění barvu v látce zafixujte v octové vodě – možná znáte ještě z dob barvení Duhou. Octový roztok přibližně 1:20 tak na hodinku, dvě minimálně.

Zdroj: diyprojekty.blogspot.cz

 

Razítek může být hodně a dá se použít snad vše :)

Komentáře