Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Učení během letních prázdnin po nucené karanténě

Datum přidání: 16. 6. 2020

Psychologové i učitelé se shodují, že by děti měly během letních prázdnin především odpočívat, užívat si hezkého počasí. Učit se nové dovednosti v rámci volného času, podnikat výlety, poznávat nová místa, kamarády… Ale letošní prázdniny budou pro mnohé školáky v mnohém jiné. Drtivá většina dětí byla totiž od března doma a učila se na dálku s rodiči. Spousta učiva není probrána tak, jak by měla, některé úkoly zcela chybí...

Během nadcházejících letních prázdnin můžeme dohnat s potomky to, co se nestihlo. A jak na to, aby to děti příliš neodnesly a neměly pocit, že prázdniny vůbec nemají, a rodiče nemuselo trápit, zda se během prázdnin učí příliš nebo naopak málo?

Je-li to nutné, stanovte si jasná pravidla

Všichni máme rádi, když víme, co nás čeká a kdy. I děti to mají stejně. Jestliže víte, že s dítkem potřebujete během prázdnin dohnat učivo z matematiky, češtiny, nebo třeba dějepisu, společně se domluvte na dnech, ve kterých budete na učení pracovat. Někomu mohou vyhovovat pondělky a úterky, někdo upřednostní konec pracovního týdne, kdy mu bude odměnou víkendový výlet do ZOO a podobně. Z těchto dohodnutých dnů a hodin, kdy bude učení probíhat neustupujte, příp. zcela výjimečně ze závažných důvodů. Klidně si je vyznačte do měsíčního kalendáře na lednici, aby jej mělo dítko kdykoli na očích.

Nejdřív to složité

I ve škole platí, že těžké předměty probíhají v ranních hodinách. Dělejte to tak i doma během prázdnin. Nejdříve řešte těžší úkoly, později ty lehčí. I když se vám nebude chtít, vyplatí se začít hned ráno, kdy je mysl svěží. Stejně tak nebudete muset myslet na to, že vás v daný den čeká nepříjemné učení, budete to mít brzy za sebou.

Domácí úkoly jako věčné téma neshod

Domácí úkoly jsou bezpochyby neustálým bojem mezi žáky, rodiči a učiteli. Mohlo by se zdát, že až dnešní doba zavádí diskuze ohledně jejich smyslu, ale takto tomu není. Zda jsou úkoly prospěšné řeší rodiče i učitelé už od počátku 20. století.

Anketa

Budete se také s dětmi učit?

O učení nemluvte často

Není nutné dítku připomínat denně, že v pondělí a úterý se bude učit (příp. v jiné dny). Stačí mu to připomenout den, dva před dny, kdy se má učit. Vede to jistě v povědomí a kdyby náhodou ne, tím, že mu to připomenete dva dny dopředu, má dostatek času se s tím srovnat, příp. vyřídit si to, co měl v plánu řešit ve dny, kdy se má učit. Např. navštívit kamaráda, zajít si do knihovny, na koupaliště, strávit dopoledne u babičky atd. Je však zbytečné připomínat učení neustále, dítko to jistě obtěžuje, otravuje. Vám by také nebylo příjemné, kdyby denně někdo připomínal, že tehdy a tehdy máte udělat to a to…

Nedělejte u učení zbytečné chyby

I když se rodiče snaží, aby bylo učení pro děti co nejsnadnější a nejpříjemnější, mnozí dělají základní „školácké“ chyby. Chcete učení uspíšit, a tak dítku nadiktujete výsledek, nebo jej k němu zcela přivedete? Nedělejte to. Ono samo by mělo vědět, jak se k výsledku dostalo, vypočítat jej, aby to umělo udělat i u jiných příkladů, když mu nebudete radit. Je to „opičí“ služba od vás.

To stejné platí v případech, kdy se dítě snaží naučit vyjmenovaná slova, nakreslit opici, naučit se o Karlovi IV. atd. Nechte ho, aby se snažilo samo, veďte jej k samostatnosti. Nechte mu nějaký čas, aby si učivo prošlo, snažilo se si jej zapamatovat… Poté potomka vyzkoušejte, zkontrolujte, jak úkol splnilo. Nebuďte příliš iniciativní.

Děti si mají o prázdninách odpočinout, ne si opakovat učivo

Prázdniny se brzy přehoupnou do své druhé poloviny a vy možná začínáte mít pocit, že by bylo fajn si s potomkem pomalu začít opakovat učení. Podle psychologů to ale není dobrý nápad. Když procvičovat, tak jedině hrou.

Děti si často u učení lupkají propiskou, ťukají tužkou do stolu, kývají nohami, houpou se na židli… a nás dospělé to rozčiluje, protože máme pocit, že se nesoustředí a dělají vše možné, jen ne to, že se snaží. Jenomže děti právě tímto způsobem uklidňují sami sebe a koncentrují se. Proto tyto projevy přehlížejte. Berte je tak, že nejsou.

Další nemilý nešvar rodičů je, že dětem dávají sami sebe za vzor. Samozřejmě… My jsme nikdy neměli potíž se soustředěním, nad námi rodiče nemuseli stát a hlídat nás, abychom úkol splnili, nemuseli nám radit, byli jsme trpěliví, snaživí… Často dětem lžeme, abychom je motivovali. Ale toto není dobrá motivace a už vůbec ne, pokud neříkáme pravdu. Každé dítě je jiné, a i kdybyste byli zrovna premianti, vaše dítě může být opakem a může být skvělé např. v keramice, pěstitelských pracích, v něčem manuálním a učení mu jednoduše nejde. Berte na něj ohled, buďte trpělivý a snažte se mu být vždy oporou, i když to nemusí být vůbec snadné.

Je-li to potřeba, vyčleňte dny v týdnu, kdy se dítě bude učit. Avšak dohánějte jen to, co je opravdu potřeba. Myslete na to, že prázdniny jsou časem volna, her, děti by na ně měly vzpomínat v dobrém, nikoli si je pamatovat tak, že jen seděly v knížkách.

Domácí vzdělávání dětí. Co je třeba splnit a je vhodné pro všechny?

Trend domácího vzdělávání nebo také individuálního vzdělávání, jak se mu oficiálně říká, je na vzestupu. Za normálních okolností je aktuálně doma vzděláváno přes 2000 žáků základních a středních škol.

Podobné články

Plazení, lezení, otáčení okolo své osy: Kdy to děti zvládají a pár tipů, jak je v jejich snažení podpořit

Aby se děti mohly správně vyvíjet a měly naučené správné pohybové vzorce, je důležité s nimi správně manipulovat. Jak na to, vám ve videu ukáže lektorka a zakladatelka Babyogy Lenka Gajdoštíková. Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak rozpoznat opožděný vývoj řeči

V předchozích článcích na téma logopedie jsme se seznámili s různými vadami řeči. Dnes se budeme věnovat tématu opožděného vývoje řeči. Jedná se o velmi rozšířenou vadu řeči. Počet dětí s tímto problémem prudce narůstá. Proč je tomu tak? Celý článek

Boty na cvičení nebo do bazénu? Slipstop capáčky i pro školáčky

Školní rok je již v plném proudu a s ním začínají i různé kroužky, kam děti chodí, aby na chvíli odložily tablety a jiné technické vymoženosti. Gymnastika, judo, plavání, … Na vše je třeba výbava, legíny, plavky, dres a boty. Celý článek

Komentáře