Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Učíme se poznávat barvy. Jak a kdy začít s učením barev?

Datum přidání: 16. 9. 2019

Poznávání barev patří mezi dovednosti, které se děti učí zvládnout velmi brzy. U předškoláků se pak předpokládá, že poznají širokou škálu barev a často z toho bývají například u zápisu do první třídy děti zkoušeny. Jak a kdy tedy začít s učením barev a co po dětech v jakém věku vyžadovat?

Barvy komentujte už batolatům

Učení barev by mělo být nejlépe spojeno s hrou, která děti zaujme a baví je. Zároveň je přiměřená jejich věku. Už kolem dvou let věku by dítě mělo být schopno rozpoznat základní barvy, mezi které patří červená, žlutá, zelená a modrá. Pro začátek je nutné začít o barvách mluvit. Děti se toho nejvíce naučí díky smyslům, a právě jejich zrakovou a sluchovou paměť můžete začít propojovat už kolem jednoho roku dítěte – jednoduše o barvách mluvte. Ze začátku vám možná bude dělat problém si na toto zapojení barev do vaší řeči vzpomenout, ale jakmile začnete komentovat obvyklé dění i pomocí barev, za chvíli to půjde samo.

Žlutá jako...

Rodiče často používají příměry, což je opravdu na místě, jen si dejte pozor, aby byly dostatečně výstižné. Například, že je něco červené jako jablíčko dítěti moc nepomůže, když kupujete jablka zelená.

DIY aktivity pro batolata

Připravte se na sychravé dny, kdy budeme muset trávit více času doma. Vyrobte si 3 aktivity pro naše nejmenší. Jednoduše vyrobíte zábavu, kde se děti učí, rozlišují barvy, tvary a procvičují jemnou motoriku.

Cvičení dělá mistra

Je jasné, že dítě si nezapamatuje všechny barvy hned a najednou. Začněte těmi zmíněnými základními, a i u těch mluvte a ptejte se nějakou dobu jen na jednu, než si ji dítě pořádně zafixuje. Pojď, oblečeme červené tričko… Dáme si červenou zmrzlinu…? Teda! To červené auto jelo ale rychle! Po čase se pak můžete začít kromě zmiňování i ptát – nejlépe v souvislosti s tím, co dítě baví. Všechno má nějakou barvu! Na barvy se můžete ptát při čtení knížek, hraní si, na vycházce i cestou autem.

A jaké hry se dají při učení barev hrát se staršími dětmi?

Asi nejznámější hrou na procvičování barev je vyvolávací hra ,,Čáp ztratil čepičku”, ale hry si můžete všemožně vymýšlet či upravovat. Můžete si stanovit barevný den – od rána až do večera bude moci každý člen rodiny kdykoliv zavolat některou z barev a úkolem všech ostatních bude dotknout se do deseti vteřin zmíněné barvy. O to větší zábava hra bude, když se zapojí všichni členové rodiny.

Zdá se vám, že barvy procvičujete už dostatečně dlouho a dítě si je stále plete? Nemějte obavy, každé dítě je jiné a učí se různé dovednosti svým vlastním tempem. Dejte především na svou intuici, cvičte a opakujte, ale zároveň dávejte pozor, aby učení nevyústilo do vypjatých, stresových situací. Pokud se vám bude zdát, že toho máte všichni tak akorát po krk, klidně si dejte od učení barev nějakou dobu pauzu a pak se k nim zase vraťte. Některé věci prostě chtějí svůj čas.

Podobné články

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají. Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo. Jak tedy předcházet zbytečnému křiku? Celý článek

Píše Mirek z hrajsisemnou.cz.

Zimní boty Protetika a sníh nevadí

Sníh, padá sníh... stále to moc neplatí, ale zima je a tak je nutné mít pro děti to správné vybavení. Synovi jsme pořídili nové zimní boty. Celý článek

Komentáře