Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Datum přidání: 9. 2. 2020

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají.  Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo.

Jak tedy předcházet zbytečnému křiku?

Předvídejte „stresové“ situace

Víte, že vás čeká situace, ve které se vaše dítě necítí dobře a mohl by nastat problém? Pokud se chystáte něco vyřídit na úřadě a víte, že to bude na delší dobu, vezměte s sebou něco, čím dítě zabavíte. Velmi často nastává „krize“ na návštěvách. Pokud jste pozvaní například na oběd, ale víte, že to může chvíli trvat, mějte po ruce připravenou zdravou svačinku, která dítě zasytí, ale zase ne tolik, aby neobědvalo. Vyhnete se tak zbytečné scéně, že má hlad a čekání už nevydrží.

Odchod ze scény

Pokud vaše dítě popadl záchvat vzteku, může být velmi obtížné jej přesvědčit, aby se uklidnilo. Většinou ani nevnímá, co říkáte. Nejlepší je tedy ho vzít a jak se říká „odejít ze scény“ (pokud je to možné). Pomůže vám to vyřešit situaci a dítě uklidnit změnou prostředí.

Nekřičte, ale buďte důrazní

Ano, mohou nastat situace, kdy se chování vašeho dítěte vymkne kontrole, které nemůžete přejít jen s lehkým pokáráním. Místo zbytečného křičení mluvte na svého potomka důrazně, klekněte si k němu a udržujte oční kontakt. Když se totiž budete dítěti dívat přímo očí a mluvit jasně, uvědomí si, že to myslíte vážně. Zřetelně mu řekněte, proč nesouhlasíte s jeho chováním a jaké by mohlo mít důsledky, kdy v tom pokračoval.

Nastavte si jasná pravidla

To nejlepší, co můžete udělat, abyste předešli zbytečné scéně, je nastavit si pravidla. Ano, půjdete na zmrzlinu, ale pouze na jeden kopeček. Dopředu dítěti řekněte, že si může vybrat jen jeden druh zmrzliny a ujistěte se, že tomu rozumí. Pokud dítku budete často ustupovat, protože si vše tzv. vyřve, zvykne si na to a bude mnohem těžší ho to odnaučit. Samozřejmě, že někdy můžete povolit. Chce se dítě dívat na televizi? Dobře, ale nastavte si čas, který u něj stráví.

Zhluboka se nadechněte

Občas máme i my rodiče špatné dny, kdy nám stačí málo a vyletíme jako „čertík z krabičky“. Abyste předešli situaci, kdy budete na své dítě křičet za hlouposti, které byste jindy přešli mávnutím ruky, naučte se zhluboka dýchat. To vám totiž ulehčí mnohé situace. Místo křiku se zhluboka nadechněte a zkuste svůj vztek rozdýchat. Díky tomu se můžete uvolnit a zabráníte tomu, abyste po dětech zbytečně křičeli a vzápětí vás to mrzelo.

Podobné články

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

4 věci, které před dětmi raději nedělejme

Obecně se ví, že děti kopírují chování svých rodičů, a tak snad nikoho nepřekvapí, že největší vliv na jejich chování má pozitivní příklad maminky a tatínka. Celý článek

Píše Mirek z hrajsisemnou.cz.

Zimní boty Protetika a sníh nevadí

Sníh, padá sníh... stále to moc neplatí, ale zima je a tak je nutné mít pro děti to správné vybavení. Synovi jsme pořídili nové zimní boty. Celý článek

Komentáře