Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Úpal nebo úžeh? Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl a jaká je první pomoc

Datum přidání: 29. 7. 2019

Slunečné počasí nám sice vykouzlí dobrou náladu a dodá tolik potřebný vitamín D, ale má i svou stinnou stránku. Lehce může dojít k přehřátí organismu a děti si mohou uhnat úžeh nebo úpal. Víte, jak se tyto dva pojmy liší a jak je od sebe rozeznáte?

Zatímco k úpalu můžete snadno přijít například v autě při cestování, úžeh vzniká přehřátím způsobeným přímým slunečním zářením na hlavu. Proto také dětem často říkáme, aby si chránily hlavičku a bez pokrývky hlavy na slunce nechodily.

Úpal: Pozor na dehydrataci

U dětí může dojít k úpalu mnohem dříve než u dospělých. Pokud běhají dlouhou dobu na sluníčku, nedodržují pitný režim a neochlazují se u vody, mají na úpal zaděláno. Snadno tak dojde k selhání termoregulace, protože se jejich tělo začne přehnaně přehřívat. Jakmile se jim udělá špatně, je již na prevenci pozdě. K příznakům úpalu patří nevolnost, bolest hlavy, zrychlený tep a dýchání, ale také horečka a zvracení. Nemocní si mohou stěžovat i na hučení v uších nebo mohou trpět závratěmi.

Oblečení s UV

Pokud vybíráte pokrývku hlavy, vsaďte kromě bavlny na materiály s UV 50+, které pohlcují až 98 % slunečního záření, takže jsou děti lépe chráněny.

První pomoc při úpalu je jasná – zajistit snížení tělesné teploty. V první řadě je nezbytné dítě přenést do chladné a vyvětrané místnosti, případně do stínu a tělo ochlazovat přikládáním studených obkladů. Pokud máte možnost, můžete jej ochladit pod studenou sprchou. Důležité je rovněž doplnit takto nemocnému tekutiny. V případě, že se stav nelepší, je vždy lepší vyhledat lékařskou pomoc.

Předejít úpalu přitom není tak složité. Mějte pod kontrolou pitný režim dětí, ideální je obyčejná neperlivá a neslazená voda, a zároveň nenechávejte děti dlouhou dobu na sluníčku, stejně tak v parných dnech jim omezte fyzickou aktivitu.

Úžeh: Nezapomínejte na pokrývku hlavy

Úžehu se občas přezdívá také sluneční úpal, na rozdíl od úpalu se ovšem může projevit až po delší době od pobytu na slunci. Stejně jako u úpalu je důležitý pravidelný přísun tekutin, ochlazování těla, například koupáním nebo sprchováním, a zejména u dětí je nutnost mít při pobytu na slunci zakrytou hlavu. Při úžehu může dojít navíc ještě ke spálení odkrytých částí kůže. Pro nejmenší děti jsou proto ideální kloboučky s prodlouženou zadní částí, která chrání i krk a uši.

Příznaky úžehu jsou velmi podobné úpalu, jen s tím rozdílem, že se projeví později, například večer po celodenním pobytu na slunci. Častěji se u úžehu také objevují křeče. Úžeh může být doprovázen nejen horečkou, ale i zimnicí, slabostí. Opět je důležité veškeré příznaky u dětí (a nejen u nich) nebrat na lehkou váhu a v případě těžšího postižení se obrátit na lékaře.

První pomoc je v zásadě stejná jako u úpalu – ochlazení těla, zejména hlavy, na kterou je vhodné přikládat studené obklady, doplňovat tekutiny – minerálky, ale klidně i lehce osolenou vodu nebo iontové nápoje.

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty.

Podobné články

Za neúspěchy ve škole můžou stát poruchy učení

Úkoly poctivě píše, doma se snaží, ale přesto školní výsledky tomu neodpovídají? Nebo ať děláte cokoliv, potomkovi prostě psaní a počítání dělá potíže? Napadlo vás, že příčinou může být některá ze specifických poruch učení,... Celý článek

5 rad, jak zvládnout odplenkování dítěte. Obrňte se, vytrvejte a věřte

Samotný proces zbavení plen není vůbec snadný a dá zabrat mnohým rodičům, nicméně po jeho ukončení čeká všechny strany úleva. Kdy a jak je vhodné začít učit dítě na nočník a jak celou věc urychlit? Pokud tušíte, že se blíží období odplenkování i u vás... Celý článek

Obličejové rozštěpy u dětí se dají už dobře napravit. Hlavně si nic nevyčítejte

Obličejové rozštěpy patří k nejčastějším vývojovým vadám u dětí. Z dostupných informací vyplývá, že u nás na 700 zdravých dětí připadá jedno dítě s rozštěpem. Kdy rozštěp vzniká a jaká léčba čeká miminko po narození? Celý článek

Komentáře