Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Úpal nebo úžeh? Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl a jaká je první pomoc

Datum přidání: 29. 7. 2019

Slunečné počasí nám sice vykouzlí dobrou náladu a dodá tolik potřebný vitamín D, ale má i svou stinnou stránku. Lehce může dojít k přehřátí organismu a děti si mohou uhnat úžeh nebo úpal. Víte, jak se tyto dva pojmy liší a jak je od sebe rozeznáte?

Zatímco k úpalu můžete snadno přijít například v autě při cestování, úžeh vzniká přehřátím způsobeným přímým slunečním zářením na hlavu. Proto také dětem často říkáme, aby si chránily hlavičku a bez pokrývky hlavy na slunce nechodily.

Úpal: Pozor na dehydrataci

U dětí může dojít k úpalu mnohem dříve než u dospělých. Pokud běhají dlouhou dobu na sluníčku, nedodržují pitný režim a neochlazují se u vody, mají na úpal zaděláno. Snadno tak dojde k selhání termoregulace, protože se jejich tělo začne přehnaně přehřívat. Jakmile se jim udělá špatně, je již na prevenci pozdě. K příznakům úpalu patří nevolnost, bolest hlavy, zrychlený tep a dýchání, ale také horečka a zvracení. Nemocní si mohou stěžovat i na hučení v uších nebo mohou trpět závratěmi.

Oblečení s UV

Pokud vybíráte pokrývku hlavy, vsaďte kromě bavlny na materiály s UV 50+, které pohlcují až 98 % slunečního záření, takže jsou děti lépe chráněny.

První pomoc při úpalu je jasná – zajistit snížení tělesné teploty. V první řadě je nezbytné dítě přenést do chladné a vyvětrané místnosti, případně do stínu a tělo ochlazovat přikládáním studených obkladů. Pokud máte možnost, můžete jej ochladit pod studenou sprchou. Důležité je rovněž doplnit takto nemocnému tekutiny. V případě, že se stav nelepší, je vždy lepší vyhledat lékařskou pomoc.

Předejít úpalu přitom není tak složité. Mějte pod kontrolou pitný režim dětí, ideální je obyčejná neperlivá a neslazená voda, a zároveň nenechávejte děti dlouhou dobu na sluníčku, stejně tak v parných dnech jim omezte fyzickou aktivitu.

Úžeh: Nezapomínejte na pokrývku hlavy

Úžehu se občas přezdívá také sluneční úpal, na rozdíl od úpalu se ovšem může projevit až po delší době od pobytu na slunci. Stejně jako u úpalu je důležitý pravidelný přísun tekutin, ochlazování těla, například koupáním nebo sprchováním, a zejména u dětí je nutnost mít při pobytu na slunci zakrytou hlavu. Při úžehu může dojít navíc ještě ke spálení odkrytých částí kůže. Pro nejmenší děti jsou proto ideální kloboučky s prodlouženou zadní částí, která chrání i krk a uši.

Příznaky úžehu jsou velmi podobné úpalu, jen s tím rozdílem, že se projeví později, například večer po celodenním pobytu na slunci. Častěji se u úžehu také objevují křeče. Úžeh může být doprovázen nejen horečkou, ale i zimnicí, slabostí. Opět je důležité veškeré příznaky u dětí (a nejen u nich) nebrat na lehkou váhu a v případě těžšího postižení se obrátit na lékaře.

První pomoc je v zásadě stejná jako u úpalu – ochlazení těla, zejména hlavy, na kterou je vhodné přikládat studené obklady, doplňovat tekutiny – minerálky, ale klidně i lehce osolenou vodu nebo iontové nápoje.

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty.

Podobné články

Suché a sekundární utopení představuje strašáka nejen v létě

V letních měsících hrozí větší riziko utonutí, koupeme se v přírodě, bazénech a koupalištích. Stejně tak nám ale při koupání hrozí riziko suchého a sekundárního utopení. Už jste o nich slyšeli? Možná budete překvapeni, jak „snadné“ je, je potkat. Celý článek

Letní dobrodružství se stavebnicemi LEGO®

Prázdniny, ty opravdové a chtěné, jsou tu. Ať už se chystáte objevovat krásy Česka nebo vyrazíte na chatu, hodí se mít v záloze plán, jak zabavit děti na dlouhých cestách nebo v deštivých dnech. Využijte společně strávené chvíle ke hře... Celý článek

Tatínkové si hrají s Barbie. Společná hra s dcerou pomáhá budovat její sebevědomí

Svět plný úžasných možností, v němž každá malá holčička může sáhnout po hvězdách. Takový by měl být, a díky kampani Tatínkové si hrají s Barbie společnosti Mattel k němu máme o kousek blíž. Celý článek

Komentáře