Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Už máte vybraný kroužek pro dítě? Je nejvyšší čas

Datum přidání: 11. 9. 2018

Se začátkem nového školního roku si často rodiče kladou otázku, do jakých zájmových kroužků přihlásit svého potomka. Starší děti si většinou kroužek vyberou sami, ale co dělat, když dítko zatím o žádnou konkrétní činnost nemá zájem? A v jakém věku s jednotlivými kroužky začít?

Jsou děti, které mají jasno, co by je tak mohlo bavit. Potom je výběr kroužku snadný. Ovšem stále je velká část školáků a předškoláků, které nemají o trávení volného času vůbec žádnou představu. V tomto případě se mnoho rodičů uchyluje k variantě dát dítě na kroužek, o kterém si myslí, že by pro dítě mohl být přínosný, například různé sportovní kroužky, nebo ho jednoduše přihlásí na kroužek, který sám v dětství navštěvoval. To ovšem není úplně ideální volba. Vždy bychom měli respektovat přání a zaměření svého dítěte na úkor svých přání a představ.

Využijte Dny otevřených dveří

Děti mají často zkreslenou představu o tom, jak to v daném kroužku chodí. Může se stát, že dítě, které chce hrát na nějaký hudební nástroj, je později zklamané, že musí navštěvovat i hudební nauku, nebo že v kurzu bojových sportů se nebude celou dobu jen učit „bojovat“, ale že je to hlavně o trénování vytrvalosti a posilování.

Také neznamená, že dítě u zvolené zájmové činnosti vydrží. I když vás potomek rok přesvědčuje, že chce chodit do tanečků, může brzy zjistit, že ho to vlastně vůbec nebaví. Třeba se mu nebude líbit prostředí nebo si nesedne s lektorem. Jak se vyhnout zklamání? Třeba tím, že zajdete na Dny otevřených dveří, kde si může dítě kroužek vyzkoušet. Většina klubů má po celé září otevřené volné lekce, tak by byla škoda toho nevyužít. Někde dokonce nabízejí několik lekcí na zkoušku zdarma, aby si dítě bylo opravdu jisté, že je to pro něj to pravé.  A vy nemusíte být potom nešťastní, že jste vyhodili peníze za kroužek zbytečně.

Potřebujete pomoci?

Zeptejte se v poradně Proděti.cz paní Hany, která má více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti.

  • Kojení, výživa, spánek, těhotenství, porod, dětské nemoci...

Zeptejte se, co vás nebo vaše malinké trápí.

Potřebujete pomoci?

Které kroužky jsou nejpopulárnější?

Z výzkumu vyplývá, že nejpopulárnějšími kroužky jsou ty sportovní, mezi nejoblíbenější patří plavání, a dále umělecky zaměřené – kreslení, keramika a hra na hudební nástroje. Kdy je vhodná doba s kroužky začít?

Plavání

Začít s plaváním můžete prakticky od narození, přibližně v půl roce. Do tří let rodiče kurzy plavání navštěvují společně s dětmi, později už děti plavou samy. Plavání patří k nejoblíbenějším sportovním aktivitám. Aby taky ne – rozvíjí aktivní a přirozený pohyb, podporuje psychomotorický vývoj a zlepšuje pohybovou koordinaci, a navíc čím dříve dítě umí plavat, tím lépe, protože je u něj nižší riziko utonutí.

Kolik za plavání zaplatíte? Kurzy pro menší děti jsou dražší a platí se většinou na tři měsíce. Cena se pohybuje okolo 3500 Kč. Od šesti let většinou mohou děti navštěvovat plaveckou výuku ve sportovním oddílu. Cena na půl roku se pohybuje okolo 2500 Kč.

Hra na hudební nástroje

Říká se, že čím dříve, tím lépe. Obecně je odborníky doporučován věk mezi čtvrtým a pátým rokem. I když… Často je to o něco později, až když dítě umí počítat a číst a psát. Také záleží na zralosti dítěte.

Začít můžete ale klidně jednodušším nástrojem, třeba flétnou, na kterou se děti učí běžně hrát již v mateřské škole.

Kolik za kroužek zaplatíte? Za pololetí se cena pohybuje okolo 2500 Kč.

Finance na vybavení

Při výběru kroužku zohledněte také jeho časovou a finanční náročnost. Ne vždy je to jen o placení členských příspěvků nebo kurzovného, ale také o investici do vybavení. Takový kroužek společenských tanců nebo hokeje se může díky tomu pěkně prodražit.

Gymnastika

Velmi populární je také gymnastika, se kterou je podle lektorů dobré začít v útlém věku mezi třetím a čtvrtým rokem. V tomto věku se většinou jedná o všestrannou průpravu.

Kolik za kroužek zaplatíte? Za oddílové členství na půl roku většinou zaplatíte okolo 1500 Kč.

Specializované kroužky – atletika, volejbal, fotbal…

Většina trenérů doporučuje, aby děti v předškolním věku prošly všestrannou pohybovou průpravou a se specializací začaly později, třeba na prvním stupni základní školy. Pokud nevíte, jaký sport by byl pro vaše dítě vhodný, můžete jej přihlásit na testování SportAnalytic, což je program určený dětem od pěti let, který formou jednoduchého testu rozpozná jejich sportovní předpoklady a doporučí jim ten pravý sport.  Jeho absolvování nezabere potomkovi více než pár hodin. Kurz probíhá hravou formou, kdy děti na sportovním dnu absolvují devět zábavných disciplín. Na jejich základě lektoři odhalí somatotyp a fyzické dispozice dětí jako je rychlost, hbitost, výbušnost, vytrvalost nebo taktické schopnosti a doporučí vhodný sport.

Mechatronika, robotika

Oblíbené jsou také kroužky mechatroniky nebo robotiky, které jsou určené většinou dětem od sedmi let. Výjimečně jsou kurzy otevřené i pro mladší děti, čemuž odpovídá i zaměření.

Kolik za kroužky zaplatíte? Za mechatroniku to může být okolo 1700 Kč na půl roku. Robotika je dražší a její cena se v Praze pohybuje i kolem 6000 Kč za pololetí.

Podobné články

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Prázdniny s oblíbenými hrdiny nebo raději dobrodružství v divočině

Mořské dno pokryté korály a základna s různými vyměnitelnými moduly nabízí spoustu zábavy. A ještě více vzrušujících dobrodružství zajistí parádní jeřáb, ponorka, podvodní dron, figurky žraloka... Celý článek

Klíšťata, komáři, vosy, včely… u dětí. Jak ošetřit a předcházet bodnutí

Jak na klíšťata, jak se chránit, jak je správně vyndat, co kontrolovat… můžete najít v článku Klíšťata a domácí repelent. V tomto období se nesetkáme jen s klíšťaty, příroda je plná vos, včel, sršňů, čmeláků nebo komárů. Celý článek

Komentáře