Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Včelí, vosí nebo sršní štípance, co s nimi, jak je zvládnout

Datum přidání: 3. 8. 2019
MUDr. Michala Knězková

Píše MUDr. Michala Knězková

Včelky, vosy nebo dokonce sršni. Hmyz, který způsobuje maminkám největší starosti. Na tohle téma už padl nejeden dotaz, takže ho tu dnes máte. Podíváme se na všechny ty štípance, řekneme si co s nimi, jak je zvládnout a kdy si dát pozor na onu hranici, kdy už bude třeba vyhledat lékaře. 

Léto milujeme všichni. S dětmi jsme od samého rána venku, doma nás večer nečeká tolik nepořádku a děti usínají téměř samy. To se v zimě nepoštěstí. Každé plus si ale najde i své mínus a na létě to budou bez pochyby klíšťata, vosy, včely anebo dokonce sršni, kteří vám poletují kolem chalupy.

Včely

Včelky mám moc ráda a dokonce i mé děti je milují. Je to krásné a zajímavé téma, na které jsou psány dětské knihy, najde se v Hulicích i krásné interaktivní "muzeum" Včelí svět. Když ale štípne, dobrá nálada končí.

Několik faktů o včelím žihadle

 • Po bodnutí včelou žihadlo pracuje a vnořuje se hlouběji do rány.
 • Včelí jed slouží včele k obraně proti všem, kteří ji chtějí připravit o posbírané zásoby.
 • Jed pracuje v lidském těle převážně na úrovních krve a nervového systému.
 • Je prokázáno, že zdravý člověk dokáže snést na těle přibližně 200 bodnutí včelou, tedy není třeba výrazně plašit. Pro nealergické desetikilové dítě je ohrožením na životě působení cca 90 žihadel.
 • Na konci žihadla je jedový váček, který se při vyndání žihadla pokuste neporušit, zhoršila by se reakce na bodnutí.
 • Pokud nejste alergikem, budou příznaky po bodnutí: otok, svědění a zarudnutí v okolí bodnutí.
 • Zarudnutí může mít velikost až dvou mužských dlaní a nepovažuje se za alergickou reakci.
 • Na rozdíl od vosy vás včela bezdůvodně nebodne.
 • Sršní jed je až 50x méně nebezpečný než ten včelí, bodnutí ale bolí více.

První pomoc při bodnutí včelou / vosou

Nejsem alergik

 • Po bodnutí včelou vyndejte co nejrychleji žihadlo z rány (nehtem, obrácenou stranou nože, ...).
 • Pokud není žihadlo v jazyku, ústech nebo rohovce oka a nejde o alergika, stačí vyndat žihadlo, ledovat místo bodnutí, případně použijte lokální antihistaminika jako je Fenistil gel.
 • Podáváme dostatek tekutin a necháme malého pacienta odpočívat ve stínu.
 • Kontrolujeme, zda nedochází k otoku dýchacích cest, pokud ano, vyhledáme lékařskou pomoc.


Vážnou reakci (kopřivka, nevolnost až zvracení) může mít i dítko, které není alergické. Stačí, když bude oslabený organizmus dehydratací nebo nemocí - v takovém případě sáhněte po perorálním antihistaminiku (Fenistil, Zirtec, Zodac či Claritine v kapkách, ne Dithiaden, který má účinky tlumivé).

Babské rady, ale i rady včelařů píší o potření cibulí či medem.

Pokud se stav zhoršuje a zarudnutí, otoky nabývají větších rozměrů, než jsou mužské dlaně, vyhledejte lékařskou péči. V případě, že otok ovlivňuje dýchací cesty, volejte RZS na tel.č. 155.

Jsem alergik

Pokud ještě nevíte, zda bude dítě na bodnutí hmyzem alergické, nebojte se prvního žihadla. První bodnutí je teprve prvním seznámením těla s antigenem a v případě alergie bude na každé další bodnutí tělo reagovat přehnaně. Pokud se potvrdí alergie dítěte, bude mít průkaz alergika a budete vybaveni léky pro případ rizika vzniku anafylaktické reakce (adrenalinové pero).

Pokud alergik má vlastní léky, okamžitě aplikujeme nitrosvalově adrenalinové pero (znáte nejčastěji jako Epipen). Podáváme i běžná antihistaminika.

Pokud se stane, že alergik nemá vlastní léky: otok, svědění, zarudnutí v místě bodnutí, kopřivka, nevolnost, zvracení, průjem, krvácení až prudký pokles krevního tlaku, promodrání z nedostatku kyslíku v organizmu s oběhovým zhroucením.

Okamžitě po bodnutí voláme RZS na tel.č. 155. Do té doby se snažíme vytáhnout co nejrychleji žihadlo, zajistit klid na lůžku, použijeme Fenistil gel a neustále místo bodnutí ledujeme či dáváme studené obklady. Až do příjezdu RZS pacienta pozorujeme a hlídáme. Pokud by se z důvodu otoku dýchacích cest zamezilo přístupu kyslíku, budeme muset zahájit kardiopulmonální resuscitaci.

Jak se tedy k obtěžující včele zachovat?

Pokud budete zběsile mávat rukama, žihadlo máte téměř jisté.

Je vhodné zpomalit své pohyby a lehce změnit místo. Pokud letí včela stále s vámi, je dobrým tipem projít skrz keř či živý plot.

Pokud už včela útočí, je vhodné ji ihned po dosednutí na pokožku rukou přimáčknout. I když včela bodne, nestihne v ráně zanechat žihadlo a bodnutí je pak mnohem klidnější.

Zamotaná včela ve vlasech bodne vždy, je nutné ji tedy opět připlácnout ve vlasech, než se dostane k pokožce.

TIP

Pozor při konzumování sladkých pokrmů či pití sladkých nápojů. Vhodné nejen z důvodu náletů včel je do pitného režimu zařadit vodu na místo džusů. Zvýšenou opatrností při konzumování ovoce můžete vážným bodnutím předejít.

Vosy

Najdeme je v létě na každém rohu, jsou agresivní i zcela bez důvodně a na rozdíl o včely, která má chloupky a je spíše černo-hnědá, vosa má výstražnou žlutou a černou barvu a na těle žádný chloupek.

Na rozdíl od bodnutí včelou, vosa v ráně nezanechává své žihadlo. 

Zatímco včely nám věnují žihadlo na jaře či v brzkém létě, čas vos přichází právě teď s pozdním létem a ohrozí nás až do podzimu. 

Vosa je z čeledi sršňovitých. Pokud je tedy dítko alergické na bodnutí vosou, bude pravděpodobně stejně reagovat i na bodnutí sršněm. Na včelky ale reakce být nemusí.

Na žihadle nemají vosy ani sršni zpětné háčky, takže po bodnutí žihadlo vytáhnou a mohou bodnout opakovaně.

Nesnažte se s vosou bojovat poblíž jejího hnízda. Pokud je v ohrožení, vystříkne do vzduchu trochu jedu a to je poplašným zařízením, které zajistí, že do malé chvilky jí přispěchá na pomoc další jedinci.

První pomoc u bodnutí vosou je v zásadě stejná jako při bodnutí včelou.

Prevence bodnutí hmyzem

 • Nenoste pestré barvy. Nejméně nápadnou barvou je pro hmyz hnědá, zelená a šedá.
 • Doporučuje se nechodit naboso kvetoucí travou, ale řešením pak nejsou sandálky. Do sandálů dítko nabere včelku stejně, jako by bylo bosé. 
 • Dávejte pozor při konzumaci sladkých potravin a pití.
 • Nechoďte pod stromy plné spadaného ovoce.

Podobné články

Venku není nuda a dětem prospívá. Proč je vytáhnout do přírody?

Vzpomínáte si ještě, jak vypadaly dny, když jste byli malí? Velmi pravděpodobně jste běhali před domem, hráli si na hřišti a lezli po stromech. A teď si sáhněte do svědomí – jak tráví čas venku vaše děti? Nejsou náhodou více času doma než v přírodě? Celý článek

Oblečení s UV ochranou nebo opalovací krém pro děti? Co je lepší?

Ať už se chystáte na dovolenou k moři nebo hodláte trávit delší dobu u vody na koupališti a zvažujete, jestli pořídit svým dětem oblečení s UV filtrem, tak my máme jasno. Tato investice se totiž vyplatí. Celý článek

Nedonošeňátka... miminka, která potřebují zvláštní péči. Co základního je třeba?

Každé novorozené miminko se nám zdá maličké a křehké. Žasneme nad jeho maličkými prstíky, chodidly, dlaněmi, jeho celá ruka je jako naše dlaň… Ještě menší jsou miminka, která se narodí o týdny dříve. Celý článek

Komentáře