Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Věděli jste, že čekanka je plná vitamínů? Vyzkoušejte recept na zapečenou čekanku

Datum přidání: 14. 2. 2020

Zelenina, která se právě v zimních měsících dá koupit snad v každém obchodě. Jen ji dost často míjíme, protože nevíme…, ale to je chyba. Čekanka obsahuje mnoho potřebných látek pro náš organismus.

Čekanku můžete konzumovat čerstvou nebo tepelně upravenou, záleží jen na vás, co si vyberete. Opravdu jakákoli úprava je skvělá.

Hořkosti se nemusíte bát, stačí vyjmout středové srdíčko. Kupujte jen pevné a pružné kousky. Při skladování dbejte na to, aby byla čekanka uchovávaná ve tmě.

Cítíte se unavená, nemáte sílu, trávení nefunguje, jak by mělo, nebo potřebujete zlepšit funkci jater, žlučníku či zhubnout? Pak vyzkoušejte právě čekanku.

Zapečená čekanka se šunkou

  • 4 žluté čekankové puky
  • Máslo
  • Voda
  • Sůl, cukr
  • Šunka, slanina, panchetta… co vám doma chutná
  • Sýr k zapečení… co vám doma chutná (VYNIKAJÍCÍ JSOU NAPŘ. KOZÍ SÝRY, PLÍSŇOVÉ, PRO DĚTI VOLÍME RADĚJI MÉNĚ AROMATICKÉ)

Bešamel

  • 2 lžíce másla
  • Cca ¼ hrnku hladké mouky
  • 200 ml 12% smetany
  • Muškátový oříšek, pepř, sůl

Zapečená čekanka se šunkou

Čekanku očistíme a omyjeme, do hnrce dáme máslo, sůl a cukr (cca 2 lžíce cukru) a vodu (na dušení můžete použít i vývar). Cukr opět napomůžem odstranit nahořklou chuť čekanky. Přivedeme k varu, snížíme teplotu a vložíme čekanku. Tu lehce povaříme cca 20 minut. Po uvaření z ní můžeme před zapékáním lehce vymačkat vodu. Vývar z vaření nevyléváme, můžeme použít spolu se s metanou do bešamelu.

Mezi tím si připravíme bešamel. Rozpustíme si máslo, do kterého přisypáváme mouku, vytvoříme světlou jíšku. Pak přidáme smetanu spolu s vývarem, koření a povaříme. Do bešamelu můžeme přidat část sýra.

Uvařené čekanky rozpůlíme, obalíme do šunky a naskládáme do zapékacího pekáčku, který jsme předtím vytřeli máslem. Přidáme bešamel, posypeme sýrem a zapečeme v troubě cca 20 minut. Podáváme s řerstvým pečivem.

Podobné články

Domácí lenošení občas neuškodí aneb odpočíváme pohodlně

V životě mohou nastat situace, kdy doma strávíme více času než obvykle. Nejčastěji nás z běžného životního tempa vyřadí onemocnění, ale může klidně jít jen o naše rozhodnutí prolenošit den bez nějakých valných aktivit. Celý článek

Vyrobte si doma dezinfekční gel na ruce

Díky koronaviru je nejen nedostatek roušek a respirátorů, ale také desinfekčních prostředků. A jak už to většinou bývá, co nelze sehnat v obchodě, snažíme se vyrobit svépomocí. Je to možné i v případě zmiňovaného dezinfekčního gelu k mytí rukou. Celý článek

Křupavý domácí chléb. Jiný už chtít nebudete

Tento recept máme vyzkoušený na spoustu variant, jednoduchý chlebík, s bylinkami, s oříšky... vždy vyšel na jedničku. Příprava zabere pár minut, kynutí je už delší, ale stojí to za to a nebudete litovat. Celý článek

Komentáře