Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Věděli jste, že čekanka je plná vitamínů? Vyzkoušejte recept na zapečenou čekanku

Datum přidání: 14. 2. 2020

Zelenina, která se právě v zimních měsících dá koupit snad v každém obchodě. Jen ji dost často míjíme, protože nevíme…, ale to je chyba. Čekanka obsahuje mnoho potřebných látek pro náš organismus.

Čekanku můžete konzumovat čerstvou nebo tepelně upravenou, záleží jen na vás, co si vyberete. Opravdu jakákoli úprava je skvělá.

Hořkosti se nemusíte bát, stačí vyjmout středové srdíčko. Kupujte jen pevné a pružné kousky. Při skladování dbejte na to, aby byla čekanka uchovávaná ve tmě.

Cítíte se unavená, nemáte sílu, trávení nefunguje, jak by mělo, nebo potřebujete zlepšit funkci jater, žlučníku či zhubnout? Pak vyzkoušejte právě čekanku.

Zapečená čekanka se šunkou

  • 4 žluté čekankové puky
  • Máslo
  • Voda
  • Sůl, cukr
  • Šunka, slanina, panchetta… co vám doma chutná
  • Sýr k zapečení… co vám doma chutná (VYNIKAJÍCÍ JSOU NAPŘ. KOZÍ SÝRY, PLÍSŇOVÉ, PRO DĚTI VOLÍME RADĚJI MÉNĚ AROMATICKÉ)

Bešamel

  • 2 lžíce másla
  • Cca ¼ hrnku hladké mouky
  • 200 ml 12% smetany
  • Muškátový oříšek, pepř, sůl

Zapečená čekanka se šunkou

Čekanku očistíme a omyjeme, do hnrce dáme máslo, sůl a cukr (cca 2 lžíce cukru) a vodu (na dušení můžete použít i vývar). Cukr opět napomůžem odstranit nahořklou chuť čekanky. Přivedeme k varu, snížíme teplotu a vložíme čekanku. Tu lehce povaříme cca 20 minut. Po uvaření z ní můžeme před zapékáním lehce vymačkat vodu. Vývar z vaření nevyléváme, můžeme použít spolu se s metanou do bešamelu.

Mezi tím si připravíme bešamel. Rozpustíme si máslo, do kterého přisypáváme mouku, vytvoříme světlou jíšku. Pak přidáme smetanu spolu s vývarem, koření a povaříme. Do bešamelu můžeme přidat část sýra.

Uvařené čekanky rozpůlíme, obalíme do šunky a naskládáme do zapékacího pekáčku, který jsme předtím vytřeli máslem. Přidáme bešamel, posypeme sýrem a zapečeme v troubě cca 20 minut. Podáváme s řerstvým pečivem.

Podobné články

Bára mamapocket

Píše Bára mamapocket

Do čeho zabalit svačinku a recept na domácí kokosové mléko

Svačinky si teď vozíme v krásné SKIP HOP krabičce se zvířátkem. Krabička je velká tak akorát na dětský oběd, nebo velkou svačinu. Je v ní schovaná ještě jedna menší krabička, to se určitě hodí. Celý článek

Spolupracujeme s Máma v kuchyni

Šťavnatá hovězí sekaná s čočkou (od 8 měsíců)

Luštěniny i hovězí maso jsou dobrým zdrojem železa, které podporuje krvetvorbu, a spousta dětí je chudokrevných, neb tyto dvě suroviny (a s nimi i zelená zelenina, která je na železo také bohatá) nejsou zrovna jejich favority. Celý článek

3 recepty na rychlé vánoční cukroví. Preclíky, lanýžky a mila kuličky

Nestíháte? Známe to a když už není čas na linecké, pracny nebo rohlíčky, přichází na řadu nepečené super rychlé cukroví. Uvidíte, že i po něm se zapráší a děti ho budou milovat. Celý článek

Komentáře