Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Věděli jste, že čekanka je plná vitamínů? Vyzkoušejte recept na zapečenou čekanku

Datum přidání: 14. 2. 2020

Zelenina, která se právě v zimních měsících dá koupit snad v každém obchodě. Jen ji dost často míjíme, protože nevíme…, ale to je chyba. Čekanka obsahuje mnoho potřebných látek pro náš organismus.

Čekanku můžete konzumovat čerstvou nebo tepelně upravenou, záleží jen na vás, co si vyberete. Opravdu jakákoli úprava je skvělá.

Hořkosti se nemusíte bát, stačí vyjmout středové srdíčko. Kupujte jen pevné a pružné kousky. Při skladování dbejte na to, aby byla čekanka uchovávaná ve tmě.

Cítíte se unavená, nemáte sílu, trávení nefunguje, jak by mělo, nebo potřebujete zlepšit funkci jater, žlučníku či zhubnout? Pak vyzkoušejte právě čekanku.

Zapečená čekanka se šunkou

  • 4 žluté čekankové puky
  • Máslo
  • Voda
  • Sůl, cukr
  • Šunka, slanina, panchetta… co vám doma chutná
  • Sýr k zapečení… co vám doma chutná (VYNIKAJÍCÍ JSOU NAPŘ. KOZÍ SÝRY, PLÍSŇOVÉ, PRO DĚTI VOLÍME RADĚJI MÉNĚ AROMATICKÉ)

Bešamel

  • 2 lžíce másla
  • Cca ¼ hrnku hladké mouky
  • 200 ml 12% smetany
  • Muškátový oříšek, pepř, sůl

Zapečená čekanka se šunkou

Čekanku očistíme a omyjeme, do hnrce dáme máslo, sůl a cukr (cca 2 lžíce cukru) a vodu (na dušení můžete použít i vývar). Cukr opět napomůžem odstranit nahořklou chuť čekanky. Přivedeme k varu, snížíme teplotu a vložíme čekanku. Tu lehce povaříme cca 20 minut. Po uvaření z ní můžeme před zapékáním lehce vymačkat vodu. Vývar z vaření nevyléváme, můžeme použít spolu se s metanou do bešamelu.

Mezi tím si připravíme bešamel. Rozpustíme si máslo, do kterého přisypáváme mouku, vytvoříme světlou jíšku. Pak přidáme smetanu spolu s vývarem, koření a povaříme. Do bešamelu můžeme přidat část sýra.

Uvařené čekanky rozpůlíme, obalíme do šunky a naskládáme do zapékacího pekáčku, který jsme předtím vytřeli máslem. Přidáme bešamel, posypeme sýrem a zapečeme v troubě cca 20 minut. Podáváme s řerstvým pečivem.

Podobné články

Svačinky do školy pro děti. Inspirace na pomazánky, bezlepkové svačiny a jiné

Co vyzkoušet také trochu jinou svačinu než housku se šunkou? Salátek, bezlepkové palačinky, zdravý sendvič nebo mňamkovou pomazánku s ředkvičkou, cizrnou nebo "hermelínem"? Celý článek

Píše Hana Müllerová

Kam můžete vyrazit i s dětmi za vzděláním a osobním rozvojem?

Mateřská a rodičovská dovolená je pro ženy ten správný čas zastavit se, zamyslet se nad svým osobním i profesním životem, a rozhodnout se, jakým směrem se bude dál ubírat. Celý článek

Cuketová polévka. Děti zasytí a bude jim chutnat

Už také nevíte, co z cukety udělat? Dušená cuketa, bramboráčky, sladká bábovka nebo i směs na topinky... Vyzkoušeli jste cuketovou polévku, která je hezky hutná, jemná a.... dokonalá? Náš recept je pro dětičky od cca 8 měsíců. Celý článek

Komentáře