Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Velký věkový rozdíl sourozenců. Důležitý je respekt a pochopení

Datum přidání: 13. 11. 2019

Ať již okolnosti byly jakékoliv... Vy čekáte miminko a máte doma puberťáka, napadá vás určitě spousta otázek i obav. Největší obava bývá, že děti budou dva jedináčci a nevytvoří si spolu ten „pravý“ vztah.

Největší obava bývá, že děti budou dva jedináčci a nevytvoří si spolu ten „pravý“ vztah. Obavy, jestli si mezi sebou vytvoří ten správný vztah, jsou také na místě. Na druhou stranu nikdo nezaručí, že děti 2–3 roky od sebe budou parťáci na celý život.

Jaký je ideální věkový rozdíl sourozenců?

Preference rodičů se liší, někteří chtějí, aby byl co nejmenší, jiní dávají přednost většímu věkovému odstupu. Nejčastější věkový rozdíl mezi sourozenci se uvádí 2 až 3 roky. Ale zda je tento rozdíl ideální, nelze zodpovědně stanovit, protože každý má svá pro a proti.

Starší sourozenec dokáže pochopit, ale…

Starší dítě sice chápe, že nyní je tu někdo nový a potřebuje větší péči, ale myslete i na něj. Běžte na jeho trénink, vystoupení, zajímejte se o dění ve škole. Stačí málo a bude spokojené. Starší přijde o svůj klid, ale vše se dá vysvětlit. Již chápe, že miminko bude potřebovat veškerou vaši péči a v prvních měsících to bude náročné.

Máte i parťáka, který může pohlídat. S hlídáním, ale pozor, vždy se staršího sourozence zeptejte, jestli pohlídá rád. Může se stát, že sám se sebou bude „bojovat“ a nebude mít o hlídání zájem. Netlačte na něj a nechtějte hlídání za každou cenu. Pořád mladší dítě je vaše a zodpovědnost za něj máte vy.

Respektujte staršího a jeho prostor

Určitě musíte myslet i na to, že děti by neměly být sestěhované do jednoho pokojíčku. Ke 14letému klukovi nenastěhujete 4letou princeznu. Starší by přišel o svůj klid a své soukromí, které v tomto citlivém věku potřebuje. Platí to samozřejmě i když máte starší dceru v pubertě nebo jsou sourozenci stejného pohlaví. Dítě v pubertě poznává samo sebe, potřebuje své soukromí a svůj klid. Režim dne bývá také úplně jiný. Mladší dítko vám bude chodit spát po Večerníčku, ale staršího do postele v tuto hodinu opravdu nedostanete.

Pro některé maminky jako poprvé

Náročné bude i to, že svůj znovunalezený klid, práci, která vás naplňuje vyměníte zase za plínky, dudlíky, mléko atd. Ale i toto období brzy pomine. U hodně velkého věkového rozdílu je to většinou jako znovu poprvé. Na druhou stranu jsou věci, které se nezapomínají. Navíc pokud jste měla první dítě velmi brzy a nechala si radit od maminky či tchýně, nyní máte svou hlavu a spoustu věcí řešit nebudete a nenecháte si do výchovy mluvit.

Má to i své výhody 

Výhodou kromě "občasného" hlídání je, že starší sourozenec si hodně věcí vyřídí sám. Může si dojet na vystoupení, trénink, zápas a z vás se nestane taxikářka. Zažila jste to i se starším, dovést na kroužek, vyřešit domácí úkoly, učení apod. A teď si to představte 2x a nejlépe přes celé město. Toto vám odpadne, zase budete vozit jen jedno dítě.

Každý věkový rozdíl má své výhody i nevýhody. Velkého rozdílu se ale bát nemusíte. Vždy se dá vše zvládnout a budete mít i víc času sama pro sebe.

Podobné články

Péče a výchova dětí v případě rozvodu? Jednou z možností je střídavá péče

Střídavá péče je v Česku relativně „nová“. Zatímco například v západoevropských zemích, Skandinávii, USA či Kanadě jde o běžný model fungující od 80. let, v tuzemsku ji právní řád umožňuje teprve od roku 1998. A rozhodně se nedá říct, že by se z ní... Celý článek

Proč máte jedináčka aneb takhle je nám fajn

V naší společnosti je pro poklidný život velmi důležité nevybočovat. Jakmile máte něco jinak, ostatní vás začnou nahlodávat všetečnými dotazy, které dokážou pěkně znervóznit. Může trvat, než se s nimi vyrovnáte a přestanou tolik tít do živého. Celý článek

Tatínkové si hrají s Barbie. Společná hra s dcerou pomáhá budovat její sebevědomí

Svět plný úžasných možností, v němž každá malá holčička může sáhnout po hvězdách. Takový by měl být, a díky kampani Tatínkové si hrají s Barbie společnosti Mattel k němu máme o kousek blíž. Celý článek

Komentáře