Vitamin D je důležitý nejen pro nejmenší děti

Datum přidání: 15. 5. 2019

Naše tělo potřebuje pro svůj zdárný vývoj a následně „chod“ mnoho vitaminů. K velmi důležitým patří vitamin D. Podstatný je zejména pro nejmenší děti a batolata. Získáváme ho při pobytu na slunci. Proto nám v zimních měsících, ale nejen v těch, často chybí.

Funkce vitaminu D v našem těle

Regulaci hladiny vápníku v krvi, stejně jako fosforu, to zastává především vitamin D. Tyto dvě složky jsou základem pro správný vývoj kostí. Pokud dojde k tomu, že je vitaminu D nedostatek, můžeme pozorovat lámavost kostí, ztuhlost svalů, špatný růst, apatii, časté respirační onemocnění, špatný růst zubů a narušení skloviny. Do budoucna může chybějící vitamin D způsobit srdeční onemocnění, osteoporózu, roztroušenou sklerózu, vysoký krevní tlak, cukrovku…

Přející i zrádné slunce

Slunce nám pomáhá vitamin D přirozeně vyrábět. Ale stejně tak nám může přivodit spálení kůže. Miminka, albíni a lidé, kteří jsou na paprsky slunce citliví a pociťují jeho sílu zčervenáním kůže nebo spálením, se před sluncem chrání. Natírají se krémy s vysokým UV faktorem, pobývají ve stínu, chodí v oblečení, které neodhaluje tělo. Toto jsou příklady, kdy bude zjevné, že v těle vznikne nedostatek vitaminu D.

Doplnění vitaminu D

Nejmenším dětem je od dosažení dvou týdnů podáván vitamin D v kapkách. Získávají ho i v mateřském mléce, ale není ho dostatečné množství. K dostání jsou i doplňky stravy v lékárnách, které nejsou na lékařský předpis, na rozdíl od vitaminu D podávaného v kapkách nejmenším.

Vhodné je zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na tento vitamin. Větším dětem můžete dopřát mořské ryby s vysokým obsahem tuku, jako je tuňák či losos. Pro malé je zde varianta v podobě vaječného žloutku. Vitamin D najdete i v houbách, krevetách, kaviáru, ústřicích nebo třeba slanině.

Vitamin D bychom měli doplňovat nejen dětem do jednoho roku, ale i větším, zvláště v zimních měsících, kdy není dostatek slunce.

Jestliže pozorujete některý z výše uvedených příznaků chybějícího vitaminu D, kontaktujte svého praktického nebo dětského lékaře. Miminkům je předepisován automaticky, u větších dětí nebo dospělých je jeho množství možné zkontrolovat z rozboru krve. Pokud máte podezření na nedostatek vitaminu D, neváhejte požádat o test na jeho množství.

Podobné články

Návštěva dětského psychologa není nic, za co se musíte stydět

Když se řekne dětský psycholog, řada rodičů se vyděsí. Stále totiž ještě převažuje názor, že každý, kdo do psychologické poradny s dítětem jednou zamíří, odchází s diagnózou na základě namalovaného obrázku. Přitom psycholog vám může v mnohých situacích hodně.. Celý článek

Cukrovka u dětí se může začít projevovat nenápadně. Od pomočování až po hubnutí

Možná si myslíte, že se to vašich dětí netýká, ovšem malých diabetiků přibývá. Přitom prvotní příznaky mohou přicházet nenápadně. Jak se projevuje u dětí cukrovka a jaký je rozdíl mezi diabetem 1. a 2. typu? Celý článek

Jak připravit děti na nebezpečné situace

Poměrně často kolují po sociálních sítích zprávy o tom, že se někdo snažil nalákat děti do auta. Ačkoliv tyto zprávy dost často nebývají aktuální a sdílí se dokola, v žádném případě není radno toto téma podceňovat. Ať už máte doma dítě předškolního či školního Celý článek

Komentáře