Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Vitamin D je důležitý nejen pro nejmenší děti

Datum přidání: 15. 5. 2019

Naše tělo potřebuje pro svůj zdárný vývoj a následně „chod“ mnoho vitaminů. K velmi důležitým patří vitamin D. Podstatný je zejména pro nejmenší děti a batolata. Získáváme ho při pobytu na slunci. Proto nám v zimních měsících, ale nejen v těch, často chybí.

Funkce vitaminu D v našem těle

Regulaci hladiny vápníku v krvi, stejně jako fosforu, to zastává především vitamin D. Tyto dvě složky jsou základem pro správný vývoj kostí. Pokud dojde k tomu, že je vitaminu D nedostatek, můžeme pozorovat lámavost kostí, ztuhlost svalů, špatný růst, apatii, časté respirační onemocnění, špatný růst zubů a narušení skloviny. Do budoucna může chybějící vitamin D způsobit srdeční onemocnění, osteoporózu, roztroušenou sklerózu, vysoký krevní tlak, cukrovku…

Přející i zrádné slunce

Slunce nám pomáhá vitamin D přirozeně vyrábět. Ale stejně tak nám může přivodit spálení kůže. Miminka, albíni a lidé, kteří jsou na paprsky slunce citliví a pociťují jeho sílu zčervenáním kůže nebo spálením, se před sluncem chrání. Natírají se krémy s vysokým UV faktorem, pobývají ve stínu, chodí v oblečení, které neodhaluje tělo. Toto jsou příklady, kdy bude zjevné, že v těle vznikne nedostatek vitaminu D.

Doplnění vitaminu D

Nejmenším dětem je od dosažení dvou týdnů podáván vitamin D v kapkách. Získávají ho i v mateřském mléce, ale není ho dostatečné množství. K dostání jsou i doplňky stravy v lékárnách, které nejsou na lékařský předpis, na rozdíl od vitaminu D podávaného v kapkách nejmenším.

Vhodné je zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na tento vitamin. Větším dětem můžete dopřát mořské ryby s vysokým obsahem tuku, jako je tuňák či losos. Pro malé je zde varianta v podobě vaječného žloutku. Vitamin D najdete i v houbách, krevetách, kaviáru, ústřicích nebo třeba slanině.

Vitamin D bychom měli doplňovat nejen dětem do jednoho roku, ale i větším, zvláště v zimních měsících, kdy není dostatek slunce.

Jestliže pozorujete některý z výše uvedených příznaků chybějícího vitaminu D, kontaktujte svého praktického nebo dětského lékaře. Miminkům je předepisován automaticky, u větších dětí nebo dospělých je jeho množství možné zkontrolovat z rozboru krve. Pokud máte podezření na nedostatek vitaminu D, neváhejte požádat o test na jeho množství.

Podobné články

Spojte hru a zábavu s učením. LEGO® DUPLO® je skvělou pomůckou

Drtivá většina dětí si od nejmenšího věku ráda skládá kostičky a staví z nich nejrůznější výtvory. Vy jim můžete nabídnout ke hře kostičky, které lze nejen skládat, tvořit z nich komíny, „nakládat“ vagonky vláčků nebo stavět výtvory plné fantazie. Celý článek

Vitamín D, vápník a železo jsou nezbytné látky pro správné krůčky životem

Podpořte každý malý krůček vašeho malého objevitele s novou kojeneckou výživou LITTLE STEPS® s obsahem nezbytných vitamínů a minerálních látek a bez palmového oleje. Celý článek

Pásový opar u dětí. Vznik a léčba v kostce

Ačkoliv se v posledních dnech všude skloňuje především téma šíření koronaviru, ostatní onemocnění ze světa nevymizela. Mít se na pozoru je potřeba nejen u dospělých, ale samozřejmě i u dětí, které jsou velmi náchylné k virovým nemocem různého typu. Celý článek

Komentáře