Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Vnučka miluje přítele mé dcery. Ta si to ale nechce připustit

Datum přidání: 21. 10. 2019

„Já jí věřím,“ odsekla mi dcera, když jsem se už po několikáté zmínila, že se mi nelíbí vztah mé vnučky s jejím přítelem. Se svým trápením se nám svěřila babička Terezie, která už neví, jak situaci řešit.

Se svou dcerou jsem měla vždycky výborný vztah, proto mě trápí, že nyní spolu téměř nemluvíme. Před pár lety se dcera rozvedla se svým manželem a zůstala se dvěma dětmi sama. Netrvalo dlouho a našla si nového přítele, se kterým se brzy sestěhovala. Měli jsme radost, že s ním vychází skvěle i její dvě děti, kterým v té době bylo deset a jedenáct let. Jejich otec o ně totiž po rozvodu přestal mít zájem. Jenže jsme si začali všímat, že zejména vnučka má k novému partnerovi své matky více než vřelý vztah. Zprvu jsme si říkali, že to bude asi tím, že je otec opustil a potřebuje mužský vzor, ale postupem času už to nebylo jen pouhé sezení na klíně a neustálé vtipkování. A rozhodně jejich chování nevypadalo jako vztah otce a dcery.

Už tehdy jsem se snažila dceři říct, že by měla Tomášovi domluvit, aby si vymezil jasné hranice se Sofií. Dominika o tom však nechtěla ani slyšet, prý přeháníme a Sofinka ho bere jen jako náhradu za chybějícího otce. Jenže časem začal Tomáš dost výrazně preferoval Sofii nad jejím bratrem Tobiášem, kterému stále něco vyčítal. Tobík tak začal trávit více času u nás s manželem. Sice si nikdy nestěžoval, ale bylo nám jasné, že se doma prostě moc dobře necítí. Jen občas něco prohodil…

Když jednou Tomáš řekl rádoby v legraci Sofince, že si ji jednou stejně vezme, tak nás to docela vyděsilo. Sofii je nyní čtrnáct, je to sice ještě dítě, ale také je už poměrně vyspělá. To, že se před partnerem své matky nakrucuje, je v jejím věku asi normální, ale podle mě je na Tomášovi a také Dominice, aby jí nastavili hranice a vysvětlili, co už je za hranou.

Vše vyvrcholilo letos v létě, když dcera přijela na prodloužený víkend jen s Tobiášem s tím, že Sofince se nechtělo a raději zůstala sama doma s Tomášem. Když jsme se potom dozvěděli, že Tomáš koupil Sofii kožený overal na motorku, málem nás trefilo. S manželem rozhodně usedlí nejsme, ale nepřijde nám normální, aby nevlastní otec kupoval takové oblečení čtrnáctileté holce, a ještě se s ní proháněl na motorce a společné fotky dával na sociální síť, kde ani neuvedl, že jde o jeho nevlastní dceru. Dominice samozřejmě žádné oblečení na motorku nekoupil a žádné fotky s ní nikam nedává.

Do celé situace se potom vložila i naše babička, která se jinak do rodinných záležitostí nezapojuje. Ta se snažila Dominice domluvit, že tohle chování není opravdu normální. Dcera se však akorát naštvala, prý jsme všichni proti ní. Ovšem nejsme to jen my, kdo si vzájemné až přehnané náklonnosti obou všímá. Když jsme měli nedávno rodinnou oslavu a Sofie se od Tomáše nehnula ani na krok a jemu to bylo očividně příjemné, tak se nás na vztah mezi oběma ptali i další členové rodiny. Manžel se snažil s Tomášem promluvit na rovinu, ale ten se jen smál a vlastně na to nic neřekl.

Mám známou psycholožku, se kterou jsem se o celé situaci bavila. Ta mi doporučila, abych dceři do výchovy nezasahovala, že je to její život a že to nemusí být takové, jak to vypadá. Bohužel mě to velmi trápí. Myslím si, že Dominika je v tomto slepá a obávám se, aby se jednou nedivila, jak to může skončit. Nejvíce mě ale štve, že skoro čtyřicetiletému chlapovi dělá dobře obdiv puberťačky. Sám moc dobře ví, že ho Sofie miluje víc než je normální. Navíc jsem nikdy neviděla, že by se k mé dceři choval tak intimně jako k mé vnučce. Obávám se, že jakmile Sofie ještě trochu dospěje, překročí jejich vztah i poslední mantinely.

Co byste babičce Terezce poradili vy? Situaci opravdu neřešit, jak jí radila psycholožka, nebo by se měla snažit s dcerou znovu promluvit?

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře