Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Vojtova metoda: Zvládněte to i bez slziček

Datum přidání: 11. 4. 2019

Možná jste o Vojtově metodě slyšeli již dříve, nebo poprvé v ordinaci dětského lékaře, který vašemu dítěti právě napsal žádanku na fyzioterapii. Hlavně nepropadejte panice, účinnost tohoto cvičení je totiž nesporné.

Sama mám s Vojtovou metodou bohaté zkušenosti. Cvičila jsem ji se synem poctivě celý první rok jeho života. Narodil se totiž dříve, a protože byl spíše línější a protahoval se „do luku‘, bylo potřeba jej trošku rozpohybovat a nasměrovat ke správným pohybovým vzorcům. Nebudu zastírat, že to bylo snadné. Zatímco začátky byly složitější pro mě, protože jsem špatně nesla, když při cvičení plakal, později cvičení hůře snášel syn, který nechtěl spolupracovat a bránil se, seč mu síly stačily. Vzhledem k tomu, že se Vojtova metoda cvičí bez plenky, nikdy se naše „vojtovka“ neobešla bez nehody.

Na druhou stranu byly pokroky znát velice brzy a už v osmi měsících byl na tom syn pohybově opravdu dobře. Nepřeskočil žádnou vývojovou fázi, a ještě před prvními narozeninami udělal první samostatné krůčky.

Co to je Vojtova metoda

Vojtova metoda je soubor cvičení pojmenovaných podle neurologa Václava Vojty, který přišel na to, že aktivováním tlaku na určitá místa nebo protahování některých svalů může dojít k zafixování vrozených pohybových vzorů. Cvičení se využívá u dětí, které mají poruchy centrálního nervového vývoje, u hybných poruch na základě onemocnění mozku, ale také u různých svalových onemocnění nebo jako pomocná terapie u vrozených vývojových vad kyčlí.

Důvodem k zahájení rehabilitace jsou i zdánlivě drobné asymetrie (například preference jedné strany, propínání se do luku, dítě nechce zvedat hlavičku, otáčet se bříško, lézt,…), které ovšem mohou mít negativní vliv na správný vývoj dítěte. Dobrou zprávou je, že pravidelným cvičením se vše rychle upraví.

Jak často se Vojtova metoda cvičí

Jak již bylo zmíněno, důležitá je pravidelnost. Konkrétní doporučení vám dá neurolog nebo fyzioterapeut, ke kterému budete s děťátkem docházet na kontroly a který vám vše vysvětlí a ukáže cviky, které máte doma cvičit. Samozřejmě je nejlepší začít se cvičením, co nejdříve. Na některé potíže se ovšem přijde až později, ale i přesto je velká šance na úplné odstranění potíží. Obecně se dá říct, že by rodiče měli s dítětem cvičit každý den minimálně třikrát po dobu od pěti do dvaceti minut.

Ideální je cvičit ve chvíli, kdy jdete přebalovat a dítě je v dobrém rozmaru. Necvičte hned po jídle nebo když je dítě unavené, nemocné nebo má horečku.

Bude miminko při cvičení plakat?

Bohužel většině dětí není příjemné být v pro ně nepřirozených polohách, takže svůj protest dávají najevo pláčem. Velkou roli zde ale hraje psychika rodičů. Pokud už je maminka dopředu vystresovaná z toho, že musí jít cvičit „vojtovku“, přenáší své obavy i na dítě. Zkuste se tedy uvolnit a říct si, že dítku neubližujete, ale naopak mu pomáháte, a třeba i slziček bude potom méně.

A co Bobath koncept?

Kromě již zmíněné Vojtovy metody se dostává do popředí i tzv. Bobath koncept, který však pracuje na tom principu, že využívá vlastní aktivity dítěte. U konceptu manželů Bobathových jde spíše o správný způsob manipulace s dítětem, polohování a stimulaci v rámci běžné péče. Zjednodušeně řečeno – neučíte dítě pohybům, ale snažíte se udělat vše pro to, aby dítě daný pohyb provedlo co nejsprávněji. Prvky Bobath konceptu můžete najít i v baby józe.

Ideální je obě metody kombinovat a nezapomínat na to, že správnou manipulací s miminkem můžeme mnohým problémům předejít nebo je zlepšit. O vhodnosti cvičení se proto poraďte se svým pediatrem, popřípadě neurologem či fyzioterapeutem.

Podobné články

Tajemství mléčného tuku a jeho nezastupitelná role ve výživě dítěte

Mateřské mléko jako nejlepší výživa pro miminko v sobě skrývá stále řadu tajemství. I když již známe jeho složení poměrně dobře, stále se objevují nové a nové složky, jejichž vliv na vývoj a zdraví dítěte jsou i nadále předmětem řady výzkumů. Celý článek

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď Celý článek

Komentáře