Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Výbava pro děti na léto

Datum přidání: 15. 6. 2015

Na každé roční období je třeba mít pár věcí, bez kterých se prostě neobejdete a Vaše děti také ne :-).

Teplé počasí, sluníčko, koupání, vycházky do lesa… ano, léto je tu a na pár drobností pro děti nesmíme zapomenout.

Pro miminka

 • Lahev na pití – dodržování pitného režimu je nutné i když žena kojí. V opravdu teplém počasí je nutné doplňovat tekutiny i mimo kojení. Pro miminka samozřejmě vodu ve správné láhvi. Kolik a od kdy je v hodné začít najdete v článku – pitný režim.
 • Látkové pleny – miminka většinou tráví čas v kočárku, postýlce, ohrádce a někdy se stín nenajde. Mějte po ruce vždy velkou hadrovou plenu, kterou zástěnu proti slunci uděláte jednoduše. A využití těchto plen je opravdu hodně, lehká deka, utěrák, v případě velkého horka namočíte a…
 • Na koupání je nutná plenka a dětské plavky v jednom.
 • Brýle – možná si říkáte, jak brýle vydrží na nosánku mimča, ale ano vydrží a ochrana dětských očí začíná už od miminek. UV záření je škodlivé a pro děti ještě více. Více o tom v článku Ochrana dětské pokožky.

Miminkovské brýle mají většinou gumičku, právě ta zamezí, že brýle spadnou nebo se budou posouvat. Určitě musí být kvalitní, tak aby se jednalo opravdu o ochranu dětských očí a nezpůsobily opak. Platí zde i obecné pravidlo nebýt na přímém slunci mezi 11 – 15 hodinou.

A co mají kvalitní dětské brýle?

UV filtr – filtrují UVA a UVB paprsky, ale pozor nepozná se tmavostí skel. Kvalitní brýle mají označení 100% UV filtr nebo UV 400 (brýle absorbují UV záření až do vlnové délky 400 nanometrů, tzn. kompletní spektrum UVA i UVB záření).

Filtr – kategorie, která určuje tmavost skel. Tedy propustnost světla brýlemi, čím vyšší hodnoty, tím tmavší sklo. Kategorie (hodnoty) jsou od 0 – 4, pro děti se doporučuje kategorie filtru 3 nebo 4.

U dětí je vhodné, aby brýle byly doplněny o další filtr tzv. filtr modrého světla. Modré světlo má nejmenší vlnovou délku z viditelného elektromagnetického spektra. Je to světlo, které oslňuje a dráždí. Malé děti se mu neumějí bránit, rychle přimhouřit oči, nebo si zrak zastínit rukou.

Správná velikost – brýle musí zakrývat celé oko a jeho okolí, jedině tak oko ochráníme. Nezapomínejte na pohodlí (tvarování okolo nosu, bočnice přizpůsobené tvaru hlavy a nesmí tlačit, lehký materiál, popruh, který brýle udrží na správném místě, i když je nosí malý neposeda). Skla brýlí jsou nejvhodnější z polykarbonátového materiálu.

Bezpečnost – brýle musí být bezpečné = NEROZBITNÉ (ohebné, bez pantů a šroubů). A poslední věc, respkt k přírodě = recyklovatelné.

Věděli jste, že …?
U dětí mladších než 1 rok až 90% UVA a 50% UVB přechází až k sítnici a způsobuje její poškození. Čočka, která by měla částečně chránit sítnici před UV zářením, se vyvíjí až do věku 12 let dítěte. Až 70% z celkové dávky UV záření, kterému jsme vystaveni během svého
života, přijmeme do věku 17 let. Více než 90% UV záření prochází i skrz mraky. Vodní hladina odráží 10 – 30% UV záření, písek 20 – 25% a sníh až 85%.

 • Klobouček, čepička – ve velké horku je nejlepší čepičku namočit :-).
 • Opalovací krém


Pro batolátka a předškoláky

 • Většina věcí je stejná, jako u miminek. Větší děti možná budou chtít už plavky. A pokud se chystáte dítě učit plavat nebo chcete mít jistotu bezpečí dětí u vody, vyzkoušejte plavky, které mají integrované „plováky“. :-)
 • Letní boty – sandály, obuv do vody – ty by určitě v letní výbavě větších dětí neměly chybět. Ať už se chystáte na vodu nebo k moři. Dětské boty do vody jsou využitelné i na normální nošení.
 • Batoh na výlety
 • Repelent, bazén, hračky do bazénu a na písek, stan na pláž (a nejen tam :-))
 • A co když prší? Holinky a pláštěnka

Podobné články

Nejlepší výlet s dětmi v horkém létě? Jednoznačně do aquaparku

V horkých letních dnech není zase až tolik možností, kam s dětmi vyrazit. Můžete se zchladit v interiéru zámků, trocha stínu vás potěší na vycházce do lesa, ale zaručeně největší radost uděláte celé rodině výletem do aquaparku. Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Prázdniny s oblíbenými hrdiny nebo raději dobrodružství v divočině

Mořské dno pokryté korály a základna s různými vyměnitelnými moduly nabízí spoustu zábavy. A ještě více vzrušujících dobrodružství zajistí parádní jeřáb, ponorka, podvodní dron, figurky žraloka... Celý článek

Komentáře