Výbava pro děti na léto

Datum přidání: 15. 6. 2015

Na každé roční období je třeba mít pár věcí, bez kterých se prostě neobejdete a Vaše děti také ne :-).

Teplé počasí, sluníčko, koupání, vycházky do lesa… ano, léto je tu a na pár drobností pro děti nesmíme zapomenout.

Pro miminka

 • Lahev na pití – dodržování pitného režimu je nutné i když žena kojí. V opravdu teplém počasí je nutné doplňovat tekutiny i mimo kojení. Pro miminka samozřejmě vodu ve správné láhvi. Kolik a od kdy je v hodné začít najdete v článku – pitný režim.
 • Látkové pleny – miminka většinou tráví čas v kočárku, postýlce, ohrádce a někdy se stín nenajde. Mějte po ruce vždy velkou hadrovou plenu, kterou zástěnu proti slunci uděláte jednoduše. A využití těchto plen je opravdu hodně, lehká deka, utěrák, v případě velkého horka namočíte a…
 • Na koupání je nutná plenka a dětské plavky v jednom.
 • Brýle – možná si říkáte, jak brýle vydrží na nosánku mimča, ale ano vydrží a ochrana dětských očí začíná už od miminek. UV záření je škodlivé a pro děti ještě více. Více o tom v článku Ochrana dětské pokožky.

Miminkovské brýle mají většinou gumičku, právě ta zamezí, že brýle spadnou nebo se budou posouvat. Určitě musí být kvalitní, tak aby se jednalo opravdu o ochranu dětských očí a nezpůsobily opak. Platí zde i obecné pravidlo nebýt na přímém slunci mezi 11 – 15 hodinou.

A co mají kvalitní dětské brýle?

UV filtr – filtrují UVA a UVB paprsky, ale pozor nepozná se tmavostí skel. Kvalitní brýle mají označení 100% UV filtr nebo UV 400 (brýle absorbují UV záření až do vlnové délky 400 nanometrů, tzn. kompletní spektrum UVA i UVB záření).

Filtr – kategorie, která určuje tmavost skel. Tedy propustnost světla brýlemi, čím vyšší hodnoty, tím tmavší sklo. Kategorie (hodnoty) jsou od 0 – 4, pro děti se doporučuje kategorie filtru 3 nebo 4.

U dětí je vhodné, aby brýle byly doplněny o další filtr tzv. filtr modrého světla. Modré světlo má nejmenší vlnovou délku z viditelného elektromagnetického spektra. Je to světlo, které oslňuje a dráždí. Malé děti se mu neumějí bránit, rychle přimhouřit oči, nebo si zrak zastínit rukou.

Správná velikost – brýle musí zakrývat celé oko a jeho okolí, jedině tak oko ochráníme. Nezapomínejte na pohodlí (tvarování okolo nosu, bočnice přizpůsobené tvaru hlavy a nesmí tlačit, lehký materiál, popruh, který brýle udrží na správném místě, i když je nosí malý neposeda). Skla brýlí jsou nejvhodnější z polykarbonátového materiálu.

Bezpečnost – brýle musí být bezpečné = NEROZBITNÉ (ohebné, bez pantů a šroubů). A poslední věc, respkt k přírodě = recyklovatelné.

Věděli jste, že …?
U dětí mladších než 1 rok až 90% UVA a 50% UVB přechází až k sítnici a způsobuje její poškození. Čočka, která by měla částečně chránit sítnici před UV zářením, se vyvíjí až do věku 12 let dítěte. Až 70% z celkové dávky UV záření, kterému jsme vystaveni během svého
života, přijmeme do věku 17 let. Více než 90% UV záření prochází i skrz mraky. Vodní hladina odráží 10 – 30% UV záření, písek 20 – 25% a sníh až 85%.

 • Klobouček, čepička – ve velké horku je nejlepší čepičku namočit :-).
 • Opalovací krém


Pro batolátka a předškoláky

 • Většina věcí je stejná, jako u miminek. Větší děti možná budou chtít už plavky. A pokud se chystáte dítě učit plavat nebo chcete mít jistotu bezpečí dětí u vody, vyzkoušejte plavky, které mají integrované „plováky“. :-)
 • Letní boty – sandály, obuv do vody – ty by určitě v letní výbavě větších dětí neměly chybět. Ať už se chystáte na vodu nebo k moři. Dětské boty do vody jsou využitelné i na normální nošení.
 • Batoh na výlety
 • Repelent, bazén, hračky do bazénu a na písek, stan na pláž (a nejen tam :-))
 • A co když prší? Holinky a pláštěnka

Podobné články

Maminka má pipinku a tatínek pindíka aneb nahota v rodině u malých dětí

Chodíte před svými dětmi předškolního věku doma nazí nebo naopak si nedokáže představit, že by vás vaše dítě vidělo v rouše Evině a Adamově? A jak s malými dětmi mluvit o rozdílech mezi pohlavím? A je to vůbec potřeba? Celý článek

Vitamin D je důležitý nejen pro nejmenší děti

Naše tělo potřebuje pro svůj zdárný vývoj a následně „chod“ mnoho vitaminů. K velmi důležitým patří vitamin D. Podstatný je zejména pro nejmenší děti a batolata. Celý článek

Návštěva dětského psychologa není nic, za co se musíte stydět

Když se řekne dětský psycholog, řada rodičů se vyděsí. Stále totiž ještě převažuje názor, že každý, kdo do psychologické poradny s dítětem jednou zamíří, odchází s diagnózou na základě namalovaného obrázku. Přitom psycholog vám může v mnohých situacích hodně.. Celý článek

Komentáře