Vybíráme dětem sportovní kroužek

Datum přidání: 7. 9. 2016

Píše Jana Kantorová

Výběr sportu je často dán rodiči, kteří si skrz své děti plní dávné sny, a někdy i samotnými dětmi, které se ale dokážou nadchnout i pro sport, jenž pro ně není zcela vhodný. Tyto pokusy obvykle končí stejně, děti sport přestane bavit v okamžiku prvních neúspěchů.

 Cílem při výběru koníčků by mělo být, aby dítě zažilo pocit uspokojení a činnost ho bavila. Rodič by se měl rozhodovat vždy podle zájmu dítěte a nikdy podle svých vlastních očekávání. Nikde není dáno, že rodiče, vrcholoví sportovci, musí mít dítě s talentem na sport. Může to být například hudba.

Každé dítě má nějaký talent. Jde jen o to objevit ho. Nicméně ani ten nejlepší talent se neobejde bez podpory a motivace nejbližších. Děti neustále potřebují dodávat na sebedůvěře a slyšet chválu na své sportovní výkony.

Mohlo by vás zajímat: Aktivity pro děti a co dělat, když pomine zájem?


Při výběru nevhodného kroužku může dojít u potomka až k frustracím, a to především proto, že se z dané činnosti nikdy nebude radovat a nebude se cítit ani úspěšné. K těmto stavům mají nejčastěji sklony děti citlivé na neúspěch a pak děti s nadměrnou touhou zavděčit se rodičům. Klíčovým kritériem pro volbu sportu má být požadavek dítěte, především jaké sporty napodobuje, později je pak nutné dbát na to, zda dítě sport stále dělá ze svého vnitřního přesvědčení.

 

Jak na to?


Od dětství pozorujte, k jakému sportu inklinuje. Miluje vodu? Vyhýbá se kontaktním hrám? Baví ho fotbal? Přizpůsobte výběr sportu jeho temperamentu. S malými dětmi vyzkoušejte více druhů pohybových aktivit, ať zjistí, co ho nejvíce baví. Nemusíte hned pěstovat jeho sportovní kariéru. Dítě se vyvíjí a potřebuje hlavně pestrost aktivit!

2 – 3 roky: V tomto věku se děti učí novým pohybům, zdokonalují a zpřesňují je. Učí se běhat, chytat balón, skákat. Jsou ještě malé na organizované sporty, proto stačí, když s nimi budete chodit na hřiště, na koupaliště nebo zkuste cvičení s maminkami.
4 – 6 let: Vhodné jsou taneční kroužky, skákání přes švihadlo, hry s míčem, trefování terčů, jízda na odrážedlu, koloběžce, kole. Od šesti let jsou děti připravené na organizované sportovní činnosti, jak individuální, tak kolektivní. Důležité je, aby tyto kroužky měly stále charakter hry a zábavy. Oblíbené je např. cvičení s pomůckami.
7 – 10 let: Oblíbená je gymnastika, plavání, krasobruslení, fotbal, florbal, tenis, bojová umění, mažoretky, zumba.
10 let a více: Fyzická zdatnost je natolik dobrá, abyste vyzkoušeli sporty náročné i na psychiku – soustředěnost, myšlení, taktiku apod. Ideální je např. volejbal, veslování, softbal, horolezectví, lukostřelba, bmx kola, street dance.

Pozor na jednostranný pohyb!


Jednostranné zatížení dětem ubližuje a může přivodit zdravotní komplikace. Děti potřebují procvičovat všechny svaly přiměřeně. Je dobré, když se dítě zapotí, ale nepřepínejte je! Vyhněte se klubům, které jsou zaměřeny na výkon. Zamyslete se také nad tím, kolik peněz a času chcete investovat do kroužku svého dítka. Zjistěte si, kolik stojí zapisné, pomůcky, výstroj, příspěvky atd. Podle zkušenosti jednoho rodiče vyjde rok v hokejovém týmu na 60 000 Kč.

fitMAMINKA radí:

• Pokud se malé děti vyhýbají pohybu, je to spíš proto, že se stydí. Možná nejsou tak pohybově nadané jako jeho ostatní kamarádi. Důležité je nechat prožít úspěch. Pocit potřebnosti pro tým, pochvala za snahu a sílu je motivuje k dalším lepším výkonům.

V kolika letech začít se sportem?


Hodně rodičů si klade otázku, zda už nastala ta správná doba zapojit své dítě k nějaké sportovní aktivitě. Máme tím na mysli organizovanou činnost ve sportovních klubech. Především je třeba zdůraznit, že neexistuje zázračné pravidlo, kdy je ten správný čas, protože mezi dětmi jsou značné individuální rozdíly. Rodiče mohou sami odhadnout, zda je dítě fyzicky a emočně připravené na zápis do sportovního klubu. Organizovaný trénink klade na děti nové nároky, které často ještě nedokážou zvládnout.
Zkuste si zodpovědět sami následující otázky.
• Je dítě ochotné pravidelně navštěvovat tréninky?
• Je dostatečně zralé, aby pochopilo pravidla sportu?
• Je připravené podřídit se zájmům družstva před svými osobními?
• Dokáže přijímat informace a udržet disciplínu s někým jiným než s vámi?
• Dokáže skloubit školní povinnosti s pravidelným tréninkem?

Snadné začít, těžké vytrvat


Musí si ale uvědomit, že pravidelnost znamená chodit na trénink, i když se mu zrovna nechce, je unavené, rozladěné, nemá rádo trenéra, nebo hraje v týmu, který prohrává. Povzbuďte děti ke sportovním aktivitám, ale mějte na paměti, jaký to má vliv na celou rodinu. Můžete si nechat poradit, ale konečná rozhodnutí musíte jako rodiče udělat sami. Nároky různých sportů jsou velmi odlišné. Sporty jako tenis, kopaná, lední hokej, je možné začínat ve věku 5-6 let, s jinými, jako basketbal, golf, volejbal, zápas je vhodné začínat později. Jeden z nepříjemných následků předčasné specializace je jev, který nazýváme tzv. „vyhoření“ (burn out).

Statistika nám říká, že děti přestávají navštěvovat organizovaný trénink v průměru ve 13 letech. Průměrná „životnost“ mladého sportovce v juniorském věku je od 6 do 8 let. Zahájí-li dítě aktivní činnost ve sportu náročném na fyzickou a psychickou odolnost v 6 letech, jeho „kariéra“ je u konce ve 12, možná ve 14 letech. Ale není to pravidlem. Začne-li v 10 letech, obvykle prodlouží svou aktivitu do věku střední školy a dále. Organizovaný trénink je jen dalším stupněm přirozených základů získaných „doma na dvorku“, házením, chytáním, vytvářením vlastních spontánních pohybových aktivit.

 

Autor: Jana Kantorová, fitMAMI.cz

Podobné články

Proprepiaf

Píše Proprepiaf

Recenze: kouzelná a důmyslná stavebnice LEGO®

Lego je opravdu prima hračka. A ano, doporučovaný věk u Lego City (ten nejnižší, co jsem na krabici našla – liší se to komplikovaností stavebnice) je pět let. Žížovi jsou čtyři a už s ním válí jako ten největší mazák. První složení stavebnice vždy okoukne... Celý článek

Tipy na akce s dětmi v dubnu

Dny se prodlužují, zvířátka se probouzejí ze zimního spánku a slunce hřeje. Tak jako sněženky s bledulemi vykukují ze země a kvetou nám pro radost, vylezme všichni z vyhřátých postelí a užívejme si jaro! Naplánujte si s námi výlet. Přinášíme přehled dubnových Celý článek

Monika z U nás na kopečku

Píše Monika z U nás na kopečku

Domečky pro malé nájemníky: WOODY Vila Wisteria

Domečky u nás frčí. Ať už je obývají nejrůznější nájemníci. Tento si Betynka vybrala k narozeninám s praktickým dodatkem: "Ale až budu velká, mami, tak mi ho dáš na půdu pro moje děti, jo?" Posílám pár detailnějších fotek na přání... Celý článek

Komentáře