Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Vyrobte si doma dezinfekční gel na ruce

Datum přidání: 22. 3. 2020

Díky koronaviru je nejen nedostatek roušek a respirátorů, ale také dezinfekčních prostředků. A jak už to většinou bývá, co nelze sehnat v obchodě, snažíme se vyrobit svépomocí. Je to možné i v případě zmiňovaného dezinfekčního gelu k mytí rukou. Stačí pár dnů a vy jej budete moct vyzkoušet na vlastní kůži.

Návod od WHO

Možná jste měli to štěstí, že jste zahlédli v televizi návod od Světové zdravotnické organizace (WHO), v němž bylo prozrazeno, jaké ingredience potřebujete k výrobě dezinfekčního gelu na ruce. Pokud ne, anebo jste si potřebné suroviny nestihli zapsat, zde je vyjmenováno vše, co k přípravě gelu opatřit:

  • 1 l čistého alkoholu (99,8 % izopropylalkohol nebo 96 % ethanol)
  • 42 ml 3 % peroxidu vodíku
  • 15 ml glycerolu (tzv. glycerín)
  • Lahvičky s rozprašovačem


Všechny přísady seženete v drogerii a lékárně. Nakupovat můžete nejen v kamenných prodejnách, ale i on-line.

Postup výroby dezinfekčního gelu

Pro výrobu použijte nejlépe litrovou plastovou příp. skleněnou odměrku. Do ní nalijte 830 ml alkoholu. Následně pomalu a opatrně přidejte 42 ml peroxidu vodíku. Důkladně promíchejte. Pak přidejte 15 ml glycerolu. Na závěr dolijte studenou převařenou vodou tak, aby bylo celkové množství 1 litr. Je ale důležité dodržet přesný postup tak, jak byl uveden WHO, abyste zachovali svou bezpečnost.

Opět dobře promíchejte a nechte 3 dny odstát v uzavřené nádobě. Po uplynutí této doby můžete gel přelít do lahvičky s rozprašovačem či pumpičkou a používat nejen k dezinfikování rukou, ale i domácnosti.

Ruce si myjte dle známého návodu alespoň po dobu 20 vteřin. Nezapomeňte umýt oblast mezi prsty, palce a zápěstí. Po umytí už byste neměli sahat na vodovodní kohoutek. Pokud se nezavírá sám, použijte předloktí nebo papírové ručníky, do nichž si ruce utíráte.

Podobné články

Křupavý domácí chléb. Jiný už chtít nebudete

Tento recept máme vyzkoušený na spoustu variant, jednoduchý chlebík, s bylinkami, s oříšky... vždy vyšel na jedničku. Příprava zabere pár minut, kynutí je už delší, ale stojí to za to a nebudete litovat. Celý článek

Píše Michaela Kocourková

Jak může nemoc ovlivnit vaši výplatu?

Chřipkových epidemií, viróz a dalších chronických nachlazení je v tomto období hodně. K těmto onemocněním jsou nejvíce náchylné děti předškolního a školního věku, které navštěvují školská zařízení a jsou každý den ve větším kolektivu jedinců. Celý článek

Kam s dětmi vyrazit na přelomu zimy a jara? Nechte se inspirovat

Ačkoliv jsme si pořádnou zimu ani nestihli užít, na dveře už nám klepe jaro a v tomto podivném období trápí spoustu rodičů jediná otázka – Kam s dětmi vyrazit v takovém počasí? Celý článek

Komentáře