Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Vyrobte si doma dezinfekční gel na ruce

Datum přidání: 22. 3. 2020

Díky koronaviru je nejen nedostatek roušek a respirátorů, ale také dezinfekčních prostředků. A jak už to většinou bývá, co nelze sehnat v obchodě, snažíme se vyrobit svépomocí. Je to možné i v případě zmiňovaného dezinfekčního gelu k mytí rukou. Stačí pár dnů a vy jej budete moct vyzkoušet na vlastní kůži.

Návod od WHO

Možná jste měli to štěstí, že jste zahlédli v televizi návod od Světové zdravotnické organizace (WHO), v němž bylo prozrazeno, jaké ingredience potřebujete k výrobě dezinfekčního gelu na ruce. Pokud ne, anebo jste si potřebné suroviny nestihli zapsat, zde je vyjmenováno vše, co k přípravě gelu opatřit:

  • 1 l čistého alkoholu (99,8 % izopropylalkohol nebo 96 % ethanol)
  • 42 ml 3 % peroxidu vodíku
  • 15 ml glycerolu (tzv. glycerín)
  • Lahvičky s rozprašovačem


Všechny přísady seženete v drogerii a lékárně. Nakupovat můžete nejen v kamenných prodejnách, ale i on-line.

Postup výroby dezinfekčního gelu

Pro výrobu použijte nejlépe litrovou plastovou příp. skleněnou odměrku. Do ní nalijte 830 ml alkoholu. Následně pomalu a opatrně přidejte 42 ml peroxidu vodíku. Důkladně promíchejte. Pak přidejte 15 ml glycerolu. Na závěr dolijte studenou převařenou vodou tak, aby bylo celkové množství 1 litr. Je ale důležité dodržet přesný postup tak, jak byl uveden WHO, abyste zachovali svou bezpečnost.

Opět dobře promíchejte a nechte 3 dny odstát v uzavřené nádobě. Po uplynutí této doby můžete gel přelít do lahvičky s rozprašovačem či pumpičkou a používat nejen k dezinfikování rukou, ale i domácnosti.

Ruce si myjte dle známého návodu alespoň po dobu 20 vteřin. Nezapomeňte umýt oblast mezi prsty, palce a zápěstí. Po umytí už byste neměli sahat na vodovodní kohoutek. Pokud se nezavírá sám, použijte předloktí nebo papírové ručníky, do nichž si ruce utíráte.

Podobné články

Očkováním proti klíšťové encefalitidě

Už koncem února a začátkem března jsme mohli pozorovat, že klíšťata začínají být aktivní. Teď v teplých měsících již mají klíšťata doslova zelenou, a protože nás mohou nakazit klíšťovou encefalitidou, je vhodné se před ní chránit očkováním. Celý článek

5 tipů na pohybové aktivity, které budou vaše děti skutečně bavit

Dobu, kdy jsme nuceni zůstávat s dětmi více doma a nesmíme se vzájemně navštěvovat, můžeme využít pro společné chvíle. Na zahradě, v parku, v lese, na louce a všude, kde nebude příliš mnoho osob blízko sebe, zabavíte děti raz dva. Celý článek

Cestovatelský seriál: S dětmi po Čechách, Moravě a Slezsku II

Léto 2020 bude o dost jiné než ta předchozí. Čeká nás spousta opatření kvůli epidemii koronaviru. Je téměř jisté, že se nebudeme moci scházet ve větším počtu, brány koupališť a kulturních institucí zůstanou zavřené a konání velkých festivalů se odkládá... Celý článek

Komentáře