Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Vyrobte si doma dezinfekční gel na ruce

Datum přidání: 22. 3. 2020

Díky koronaviru je nejen nedostatek roušek a respirátorů, ale také dezinfekčních prostředků. A jak už to většinou bývá, co nelze sehnat v obchodě, snažíme se vyrobit svépomocí. Je to možné i v případě zmiňovaného dezinfekčního gelu k mytí rukou. Stačí pár dnů a vy jej budete moct vyzkoušet na vlastní kůži.

Návod od WHO

Možná jste měli to štěstí, že jste zahlédli v televizi návod od Světové zdravotnické organizace (WHO), v němž bylo prozrazeno, jaké ingredience potřebujete k výrobě dezinfekčního gelu na ruce. Pokud ne, anebo jste si potřebné suroviny nestihli zapsat, zde je vyjmenováno vše, co k přípravě gelu opatřit:

  • 1 l čistého alkoholu (99,8 % izopropylalkohol nebo 96 % ethanol)
  • 42 ml 3 % peroxidu vodíku
  • 15 ml glycerolu (tzv. glycerín)
  • Lahvičky s rozprašovačem


Všechny přísady seženete v drogerii a lékárně. Nakupovat můžete nejen v kamenných prodejnách, ale i on-line.

Postup výroby dezinfekčního gelu

Pro výrobu použijte nejlépe litrovou plastovou příp. skleněnou odměrku. Do ní nalijte 830 ml alkoholu. Následně pomalu a opatrně přidejte 42 ml peroxidu vodíku. Důkladně promíchejte. Pak přidejte 15 ml glycerolu. Na závěr dolijte studenou převařenou vodou tak, aby bylo celkové množství 1 litr. Je ale důležité dodržet přesný postup tak, jak byl uveden WHO, abyste zachovali svou bezpečnost.

Opět dobře promíchejte a nechte 3 dny odstát v uzavřené nádobě. Po uplynutí této doby můžete gel přelít do lahvičky s rozprašovačem či pumpičkou a používat nejen k dezinfikování rukou, ale i domácnosti.

Ruce si myjte dle známého návodu alespoň po dobu 20 vteřin. Nezapomeňte umýt oblast mezi prsty, palce a zápěstí. Po umytí už byste neměli sahat na vodovodní kohoutek. Pokud se nezavírá sám, použijte předloktí nebo papírové ručníky, do nichž si ruce utíráte.

Podobné články

Víte, které vybavení vám při péči o miminko usnadní život?

Každá maminka je vděčná za každou vychytávku, díky níž se jí pečuje o novorozené i starší děťátko snadněji a veseleji. K těm, které doma určitě oceníte, patří dětské chůvičky, odsávačky mateřského mléka a ohřívačky lahví. Celý článek

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Komentáře