Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Vyrobte si vlastního dubánka

Datum přidání: 10. 11. 2016
    Téma: 

Na podzim děti nosí domů z procházek kapsy plné kaštanů a žaludů. Bylo by škoda je vyhodit a neužít si té podzimní krásy. Z kaštanů můžete tvořit klasická zvířátka – ovečky, kravičky, koníčky…

 

Ale počítejte s tím, že výtvory lepené tavnou pistolí dlouho nevydrží (pokud jsou už trochu vyschlé, tak je poločas rozpadu slepeného zvířátka mnohem delší), takže je lepší je spojovat párátky nebo špejlemi. Pomoci si můžete nějakým ostrým předmětem, kterým vytvoříte dírky, dobře poslouží i vývrtka na víno.

Já sám jsem začal před pár lety lepit dubánky – postavičky ze žaludů. Kaštanů bylo ten rok málo, zato žaludů jsme měli plnou zahradu. Po pár pokusech jsem zjistil, že pro tvoření s žaludy je tavná pistole tím nejlepším pomocníkem – snadno a rychle s ní slepíte žaludy, klacíky i další materiály a spoj bude dostatečně pevný.

Jak si slepit vlastního dubánka?


Je to jednoduché. Vše co budeme potřebovat jsou žaludy různých velikostí a tvarů (při sběru zkuste najít i nějaké hodně drobné na oči), pár klacíků, nůž, destičku na krájení a tavnou pistoli. Nasbíráte-li si i další přírodniny (březovou kůru, bukvice, skořápky od oříšků), nebude to na škodu.

 

Začneme trupem dubánka – najdeme ten největší žalud s čepičkou (pokud čepička nedrží dost pevně, tak ji raději přilepíme tavnou pistolí).

 

K čepičce – to budou takové dubánčí kalhoty – přilepíme zespodu dva klacíky dlouhé asi 2 centimetry.

 

Na boty si najdeme menší podlouhlý žalud, ten opatrně nožem rozpůlíme, obě půlky položíme vedle sebe řezem dolů a přilepíme na ně dubánčí nohy s tělem.

 

Hlavičku vyrobíme z kulatějšho žaludu (ideální jsou žaludy červeného dubu – to je ten s červenými vykrojenými listy), na který přilepíme ty nejmenší žaludy jako oči. Pokud nemáme, můžeme použít kamínky,  kousek větvičky nebo jiné přírodniny.

 

Hlavu přilepíme na trup, stejně tak jako dva klacíky místo rukou. Když se vám dubánek kácí, nebojte se jakoukoliv jeho část odlomit a znovu přilepit, není to nic těžkého, lepidlo od tavné pistole se dá snadno nehtem odstranit. Na závěr doporučuji ještě ručně odstranit „pavučinky“, které vytváří tavná pistole.

 Máte-li nasbíráno dostatek všelikých přírodnin, můžete svým dubánkům vyrobit různé rekvizity – foťák, záchod, bicykl, automobil, skateboard, lyže, brusle, kytaru, …

 

Slepení dubánci (pokud jste použili aspoň trochu suchý materiál) by vám měli nějaký ten rok vydržet a když nějaká ta ručka upadne, můžete ji snadno nalepit zpátky. Chcete-li aby vám vydrželi ještě déle, vezměte je s sebou do lesa nebo do parku a tam si je vyfoťte u domečku, který jim děti postaví, u pěkné mochomůrky, na větvi atd. Zůstane vám pak fotka na památku.

 

V článku je jen pár ukázek fotografií mých dubánků, spousta dalších je na dubánčím webu dubanci.cz a z těch nejlepších dělám každý rok kalendář.

Komentáře