Vysvědčení vašich dětí by vás nemělo překvapit, konec školního roku s dětmi oslavte

Datum přidání: 19. 6. 2018

Je tady konec školního roku a předzvěst blížících se prázdnin, nejšťastnějšího období pro malé i velké školáky. Ne všichni se ale mohou konce června dočkat, stále je totiž spousta dětí, které mají obavy, co na jejich vysvědčení řeknou rodiče.

Bohužel konec školního roku s sebou přináší také jedno velké prvenství. Právě v tomto období totiž děti více než kdy jindy volají na Linku bezpečí, kde se svěřují se svými obavami.

„Děti, které se kvůli známkám na Linku bezpečí obrátí, často trápí strach z toho, jak budou rodiče reagovat. Někdy je to strach na základě předchozích špatných zkušeností s křikem nebo přímo tělesnými tresty, jindy jsou obavy dítěte spíš neopodstatněné, ale i tak může panikařit, volí zkratkovité řešení a přemýšlí nad útěkem,“ vysvětloval už loni Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí, který varoval především před neuváženými výroky typu „Se špatnými známkami ani domů nechoď. Na druhou stranu je ale statistika pozitivnější a počet dětí, které každoročně na Linku bezpečí v tomto období volají, rok od roku klesá. Je tedy vidět, že přístup rodičů ke známkám svých dětí se mění.

O prospěch se zajímejte během celého roku

Nejspíš většina z vás patří do stejné skupiny rodičů, kteří z vysvědčení svých dětí překvapení nebudou.  Pokud víte, že má vaše dítě problém v některém z předmětů, měli byste se už během školního roku do výuky s dítětem aktivně zapojit a hledat efektivní formy vzdělávání. Tím rozhodně není dril a opakování učiva jako naučenou básničku.

Také zkuste dítě motivovat a rozvíjejte u něj zájmy, které ho baví a ve kterých vyniká. Je opravdu málo lidí, kteří jsou skvělí matematici jako češtináři. A je lepší skvěle zvládat jeden předmět než být ve všech průměrný. Zapomeňte rovněž na tělesné tresty a nálepkování. Obava z trestu děti rozhodně nemotivuje k lepším výsledkům. Podle psychologů se rodiče, kteří jsou z vysvědčení nemile překvapeni, dětem nejspíše celý rok pořádně nevěnovali, jinak by se je hodnocení nemohlo zaskočit. Dá se zjednodušeně říct, že vysvědčení je také odrazem rodičů.

Sáhněte si do svědomí

Stále více škol dnes přistupuje ke slovnímu hodnocení, které je podle mnohých komplexnější a o dítěti vypovídá více než jedna jediná známka. Rodiče se v něm tak dozví, co jejich potomkům jde a v čem je naopak potřeba se zlepšit. Díky tomu i odpadá stres z klasických známek. Co se týče vnímání známek, tak to se liší rodina od rodiny. Zatímco někde jsou rádi za trojku, jinde dítě pokárají za dvojku. Ale sáhněte si do svědomí, opravdu si myslíte, že jen jedničky zajistí vašemu dítěti lepší budoucnost?

Pokud se dětem vysvědčení nepodařilo, což se může stát, neberte to jako tragédii, ale jako fakt, se kterým už nic neuděláte. Prostě školní rok s dítětem uzavřete jeho zhodnocením a domluvte se na postupu, co uděláte příští rok jinak, aby došlo ke zlepšení. A zkuste být pozitivní. Než se pustíte do výčtu toho, co se dítěti nepodařilo, vyzdvihněte i jeho silné stránky.

Nesrovnávejte!

Máte doma více dětí a jednomu z nich učení prostě nejde tak jednoduše? Vyhněte se srovnávání. Dítě se pak může cítit méněcenné. Každé dítě byste měli hodnotit individuálně.

A co dárky za vysvědčení?

Mnoho rodičů se děti snaží během roku motivovat dárky za vysvědčení. Odměnou pro děti je však i čas strávený s rodiči. Tak co si vzít ten den volno a dopřát dětem zážitek v podobě návštěvy koupaliště, zoo, výstavy, nebo jim doma připravit malou oslavu? Přece jen náš čas, zájem a láska je to nejdůležitější, co můžeme našim dětem dát. Na to, že dostaly za vysvědčení ve třetí třídě novou hračku, si za pár let ani nevzpomenou.

Podobné články

Píše Tereza Bečková

Začínáme podnikat na mateřské a rodičovské

Napadlo vás začít podnikat během vaší mateřské či rodičovské dovolené? Skvělý nápad! Potřebné znalosti do začátků vám mohou poskytnout online kurzy, které jsou dle průzkumu stejně efektivní, jako klasické semináře. Jaké jsou jejich výhody a které kurzy... Celý článek

CLEMENTONI interaktivní pejsek KUK

Děti hru na schovávanou milují, už od těch nejmenších, kdy si jen zakrývají oči a myslí si, já nevidím tebe, tak ty nevidíš mě… Pořiďte jim parťáka, který je bude hledat. A umí spoustu dalších věcí. Jukněte na interaktivního pejska, jmenuje se KUK. Celý článek

Monika Čepelková

Píše Monika Čepelková

Znát hodnotu věcí je důležitou součástí nejen finančního vzdělávání

K napsání tohoto článku mě přivedla čerstvá zkušenost s mým 11tiletým synem. Vše začalo zcela nevinně v okamžiku, kdy syn zjistil, že má propadlou průkazku do knihovny a chtěl si ji obnovit. Domluvili jsme se, že navštíví knihovnu a vše si zařídí. Celý článek

Komentáře