Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Vysvědčení vašich dětí by vás nemělo překvapit, konec školního roku s dětmi oslavte

Datum přidání: 19. 6. 2018

Je tady konec školního roku a předzvěst blížících se prázdnin, nejšťastnějšího období pro malé i velké školáky. Ne všichni se ale mohou konce června dočkat, stále je totiž spousta dětí, které mají obavy, co na jejich vysvědčení řeknou rodiče.

Bohužel konec školního roku s sebou přináší také jedno velké prvenství. Právě v tomto období totiž děti více než kdy jindy volají na Linku bezpečí, kde se svěřují se svými obavami.

„Děti, které se kvůli známkám na Linku bezpečí obrátí, často trápí strach z toho, jak budou rodiče reagovat. Někdy je to strach na základě předchozích špatných zkušeností s křikem nebo přímo tělesnými tresty, jindy jsou obavy dítěte spíš neopodstatněné, ale i tak může panikařit, volí zkratkovité řešení a přemýšlí nad útěkem,“ vysvětloval už loni Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí, který varoval především před neuváženými výroky typu „Se špatnými známkami ani domů nechoď. Na druhou stranu je ale statistika pozitivnější a počet dětí, které každoročně na Linku bezpečí v tomto období volají, rok od roku klesá. Je tedy vidět, že přístup rodičů ke známkám svých dětí se mění.

O prospěch se zajímejte během celého roku

Nejspíš většina z vás patří do stejné skupiny rodičů, kteří z vysvědčení svých dětí překvapení nebudou.  Pokud víte, že má vaše dítě problém v některém z předmětů, měli byste se už během školního roku do výuky s dítětem aktivně zapojit a hledat efektivní formy vzdělávání. Tím rozhodně není dril a opakování učiva jako naučenou básničku.

Také zkuste dítě motivovat a rozvíjejte u něj zájmy, které ho baví a ve kterých vyniká. Je opravdu málo lidí, kteří jsou skvělí matematici jako češtináři. A je lepší skvěle zvládat jeden předmět než být ve všech průměrný. Zapomeňte rovněž na tělesné tresty a nálepkování. Obava z trestu děti rozhodně nemotivuje k lepším výsledkům. Podle psychologů se rodiče, kteří jsou z vysvědčení nemile překvapeni, dětem nejspíše celý rok pořádně nevěnovali, jinak by se je hodnocení nemohlo zaskočit. Dá se zjednodušeně říct, že vysvědčení je také odrazem rodičů.

Sáhněte si do svědomí

Stále více škol dnes přistupuje ke slovnímu hodnocení, které je podle mnohých komplexnější a o dítěti vypovídá více než jedna jediná známka. Rodiče se v něm tak dozví, co jejich potomkům jde a v čem je naopak potřeba se zlepšit. Díky tomu i odpadá stres z klasických známek. Co se týče vnímání známek, tak to se liší rodina od rodiny. Zatímco někde jsou rádi za trojku, jinde dítě pokárají za dvojku. Ale sáhněte si do svědomí, opravdu si myslíte, že jen jedničky zajistí vašemu dítěti lepší budoucnost?

Pokud se dětem vysvědčení nepodařilo, což se může stát, neberte to jako tragédii, ale jako fakt, se kterým už nic neuděláte. Prostě školní rok s dítětem uzavřete jeho zhodnocením a domluvte se na postupu, co uděláte příští rok jinak, aby došlo ke zlepšení. A zkuste být pozitivní. Než se pustíte do výčtu toho, co se dítěti nepodařilo, vyzdvihněte i jeho silné stránky.

Nesrovnávejte!

Máte doma více dětí a jednomu z nich učení prostě nejde tak jednoduše? Vyhněte se srovnávání. Dítě se pak může cítit méněcenné. Každé dítě byste měli hodnotit individuálně.

A co dárky za vysvědčení?

Mnoho rodičů se děti snaží během roku motivovat dárky za vysvědčení. Odměnou pro děti je však i čas strávený s rodiči. Tak co si vzít ten den volno a dopřát dětem zážitek v podobě návštěvy koupaliště, zoo, výstavy, nebo jim doma připravit malou oslavu? Přece jen náš čas, zájem a láska je to nejdůležitější, co můžeme našim dětem dát. Na to, že dostaly za vysvědčení ve třetí třídě novou hračku, si za pár let ani nevzpomenou.

Podobné články

Jak na noční odplenkování? Chce to čas a vyzrálost…

Blíží se třetí narozeniny vašeho dítěte a ono má pořád na noc plenu? Jste z toho nesvá, stydíte se před ostatními maminkami a říkáte si, co děláte špatně, že to kamarádčino má teprve něco málo přes dva a v noci již plenu nepotřebujete? Celý článek

Píše Michaela Kocourková

Jak se připravit na pracovní pohovor po mateřské dovolené?

Mateřská dovolená v kombinaci s rodičovskou dovolenou většinu maminek, v některých případech i tatínků, na několik let naprosto odstřihne od kariérního světa. Celý článek

Jak děti reagují na změny? Často hůř než dospělí, ale záleží na jejich povaze

Děti jsou velmi citlivé a každá změna může být pro ně velkým zásahem do psychiky. Zatímco některé se se změnami vyrovnají dobře, jiné jimi mohou trpět. Proto je dobré, když nebudete jejich případné obavy zlehčovat, ale naopak Celý článek

Komentáře