Vývoj miminka 11. měsíc: Buďte v pozoru, malé torpédo na obzoru

Datum přidání: 6. 5. 2018

Pokud vám během několika uplynulých měsíců přišlo, že pohoda skončila, tak teď si tím můžete být naprosto jistí. Z vašeho potomka je průzkumník, kterého nemůžete nechat bez dozoru. Na druhou stranu je to období, kdy je radost trávit s dítkem volné chvíle, protože pokroky, které dělá a jeho fascinace objevováním, vás vždy rozveselí.

I když jste se nemohli dočkat, až se bude váš potomek pohybovat, nyní si občas možná povzdechnete, jaká to byla pohoda mít jen ležícího kojence. Abyste nemuseli být ve stresu z možných nástrah, které v bytě na vaše dítko čekají, vytvořte pro něj doma ty nejlepší podmínky. Zkuste se také na uspořádání bytu podívat z dětské perspektivy.

Klidně pokoj, kde trávíte nejvíce času, přestavte a ukliďte vše, o co by se mohlo dítě zranit nebo co by mohlo snadno rozbít. Zkontrolujte také květiny, zda nejsou jedovaté a pokud vás znepokojují ostré hrany stolů, pořiďte na ně ochranné kryty, stejně tak můžete zajistit dolní skříňky pojistkami, abyste předešli nenechavým přiskřípnutým prstíkům. Na co byste ovšem neměli zapomenout, je pořídit záslepky do zásuvek.

Co všechno už umí?

  • Většina dětí dokáže stát delší dobu s oporou, některé již chodí kolem nábytku.
  • V jedenácti měsících většina dětí vyleze na vyvýšenou plochu, třeba na schod.
  • Děti v tomto věku se umí samy posadit, některé už zvládají první krůčky, stabilitu vyrovnávají doširoka otevřenýma rukama.
  • Děti už rozumí jednoduchým příkazům, například jsou schopny si samy přinést botičky, když se jde ven, nebo si k jídlu připravit lžičku. Nezapomeňte je hodně chválit.
  • S dítětem se již „domluvíte“. Když něco chce, dokáže si na to ukázat, také ovšem umí dát velmi razantně najevo svůj nesouhlas.
  • Stále používá klešťový úchop mezi palcem a ukazováčkem.
  • Snaha o první slůvka. Vhodné jsou říkanky a písničky, které trénují paměť a rozšiřují slovní zásobu.

První botičky? Na ty je čas

Pokud se vaše dítko pokouší o první krůčky, nemusíte hned pelášit do obchodu pro první boty. Ty jsou vhodné pro děti, které již opravdu chodí. Bota může děti omezovat v pohybu a pro děti, které většinu času lezou a tvarují si tak klenbu nohy, je zbytečná.  Pokud doma nemáte koberce, nechte dítě chodit naboso nebo s protiskluzovými ponožkami.

Pozor na nesprávné sezení

Mnoho fyzioterapeutů upozorňuje rodiče, aby sledovali a podporovali děti ve správných pohybových návycích. Nejčastější chybou je sed mezi patami, který by rodiče měli hned zezačátku děti odnaučit. Dítě, které volí sed mezi paty, nedokáže dostatečně zpevnit bříško, pánevní svaly a svaly zad. Nesprávným sezením je také překážkový sed.

Jaké hračky ho budou bavit?

Nevíte, jak udělat svému drobečkovi radost? Zkuste pořídit dětské hudební nástroje, ideální je třeba bubínek nebo xylofon. Nejen, že podporují u dětí rytmus, ale také díky nim trénují jemnou motoriku.

Podobné články

3. měsíc těhotenství: Připravte se na únavu a dejte si pozor na infekční onemocnění

Třetí měsíc těhotenství znamená určitý zlom, kdy se potvrdí, zda se miminko vyvíjí tak, jak má a vy se můžete začít těšit na rostoucí bříško. V tomto období většina nastávajících maminek začíná pociťovat nevolnosti a opravdu se cítí „v jiném stavu“. Celý článek

Okolo druhého roku je čas na nočník. Co dalšího zvládne dvouleté dítě?

Ve druhém roce je vaše dítko aktivním parťákem, který začíná být čím dál samostatnější. Je to období, kdy se rádo zapojuje do nových aktivit a učí se také základním pravidlům hygieny. Celý článek

Jste těhotná? Přečtěte si, co se děje první dva měsíce ve vašem těle

Zjednodušeně se dá říct, že první měsíc těhotenství o svém „jiném stavu“ nemáte zdání. I když se obecně říká, že těhotenství trvá devět kalendářních měsíců, tak výstižnější je pojmenování deset lunárních měsíců, což znamená deset měsíců trvajících 28 dnů. Celý článek

Komentáře