Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Vývoj miminka 11. měsíc: Buďte v pozoru, malé torpédo na obzoru

Datum přidání: 6. 5. 2018

Pokud vám během několika uplynulých měsíců přišlo, že pohoda skončila, tak teď si tím můžete být naprosto jistí. Z vašeho potomka je průzkumník, kterého nemůžete nechat bez dozoru. Na druhou stranu je to období, kdy je radost trávit s dítkem volné chvíle, protože pokroky, které dělá a jeho fascinace objevováním, vás vždy rozveselí.

I když jste se nemohli dočkat, až se bude váš potomek pohybovat, nyní si občas možná povzdechnete, jaká to byla pohoda mít jen ležícího kojence. Abyste nemuseli být ve stresu z možných nástrah, které v bytě na vaše dítko čekají, vytvořte pro něj doma ty nejlepší podmínky. Zkuste se také na uspořádání bytu podívat z dětské perspektivy.

Klidně pokoj, kde trávíte nejvíce času, přestavte a ukliďte vše, o co by se mohlo dítě zranit nebo co by mohlo snadno rozbít. Zkontrolujte také květiny, zda nejsou jedovaté a pokud vás znepokojují ostré hrany stolů, pořiďte na ně ochranné kryty, stejně tak můžete zajistit dolní skříňky pojistkami, abyste předešli nenechavým přiskřípnutým prstíkům. Na co byste ovšem neměli zapomenout, je pořídit záslepky do zásuvek.

Co všechno už umí?

  • Většina dětí dokáže stát delší dobu s oporou, některé již chodí kolem nábytku.
  • V jedenácti měsících většina dětí vyleze na vyvýšenou plochu, třeba na schod.
  • Děti v tomto věku se umí samy posadit, některé už zvládají první krůčky, stabilitu vyrovnávají doširoka otevřenýma rukama.
  • Děti už rozumí jednoduchým příkazům, například jsou schopny si samy přinést botičky, když se jde ven, nebo si k jídlu připravit lžičku. Nezapomeňte je hodně chválit.
  • S dítětem se již „domluvíte“. Když něco chce, dokáže si na to ukázat, také ovšem umí dát velmi razantně najevo svůj nesouhlas.
  • Stále používá klešťový úchop mezi palcem a ukazováčkem.
  • Snaha o první slůvka. Vhodné jsou říkanky a písničky, které trénují paměť a rozšiřují slovní zásobu.

První botičky? Na ty je čas

Pokud se vaše dítko pokouší o první krůčky, nemusíte hned pelášit do obchodu pro první boty. Ty jsou vhodné pro děti, které již opravdu chodí. Bota může děti omezovat v pohybu a pro děti, které většinu času lezou a tvarují si tak klenbu nohy, je zbytečná.  Pokud doma nemáte koberce, nechte dítě chodit naboso nebo s protiskluzovými ponožkami.

Pozor na nesprávné sezení

Mnoho fyzioterapeutů upozorňuje rodiče, aby sledovali a podporovali děti ve správných pohybových návycích. Nejčastější chybou je sed mezi patami, který by rodiče měli hned zezačátku děti odnaučit. Dítě, které volí sed mezi paty, nedokáže dostatečně zpevnit bříško, pánevní svaly a svaly zad. Nesprávným sezením je také překážkový sed.

Jaké hračky ho budou bavit?

Nevíte, jak udělat svému drobečkovi radost? Zkuste pořídit dětské hudební nástroje, ideální je třeba bubínek nebo xylofon. Nejen, že podporují u dětí rytmus, ale také díky nim trénují jemnou motoriku.

Podobné články

5 rad, jak zvládnout odplenkování dítěte. Obrňte se, vytrvejte a věřte

Samotný proces zbavení plen není vůbec snadný a dá zabrat mnohým rodičům, nicméně po jeho ukončení čeká všechny strany úleva. Kdy a jak je vhodné začít učit dítě na nočník a jak celou věc urychlit? Pokud tušíte, že se blíží období odplenkování i u vás... Celý článek

Jak na intimní hygienu holčiček? Pozor na synechii vulvy

Zatímco o intimní hygieně u chlapců se hovoří zcela běžně a toto téma je mezi maminkami kluků časté, o stejné problematice u děvčátek se už tak nemluví. Přitom péče o intimní partie holčiček je neméně důležitá. Celý článek

Srovnání soukromých a státních mateřských škol

Spousta rodičů, kteří mají děti ve věku, kdy je čeká nástup do mateřské školky zvažuje, zda je svěřit do soukromé nebo státní školky. V čem tkví výhody té či oné školky a pro kterou se tedy rozhodnout? Celý článek

Komentáře