Začínající porod nebo poslíčky? Průvodce různými druhy kontrakcí

Datum přidání: 26. 4. 2017
fitMAMI® *

Spolupracujeme s fitMAMI® *

Každé kontrakce jsou jiné, protože každá žena je vnímá jinak. Ale nebojte se, ty pravé bolesti pozná opravdu každá. Víte, jaké druhy kontrakcí vás mohou během devítiměsíčního čekání potkat?

Časné kontrakce

Stahy se někdy objevují už v průběhu prvního trimestru. Může to klidně jen znamenat, že se tělo přizpůsobuje novému stavu a že se natahují vazy kolem dělohy. Slabé kontrakce se mohou objevit také v případě, že trpíte zácpou, plynatostí nebo jste dehydratovaná.

Pokud se objeví kontrakce doprovázené silnou bolestí břicha nebo krvácením či špiněním, je namístě kontaktovat lékaře. Může se totiž jednat o počínající potrat nebo mimoděložní těhotenství. 

Extrémně citlivá děloha

V prvním těhotenství stačilo, aby se moje holčička lehce otočila a břicho mi nebolestivě ztvrdlo. Na monitorech, kam jsem docházela před porodem, to pak vypadalo, že tři týdny v kuse rodím. Každou návštěvu mě sestry přesvědčovaly, že ještě téhož dne určitě porodím.

Poprvé mě to vyděsilo, ale můj lékař mi vysvětlil, že jde o extrémně citlivou dělohu, která stahem zareaguje na pohyb dítěte. Bylo to sice nepříjemné, ale rozhodně to nebolelo ani nesignalizovalo, že se blíží porod. Když to pak srovnám s těmi opravdovými kontrakcemi, které jsem cítila při druhém porodu, byly ty falešné jen takovým jemným pozdravem od miminka z hotelu Děloha.

Tip fitMAMINKY:

Co se týče rozpoznání kontrakcí, nejspíš vždycky bude lepší konzultace s lékařem, ale můžete se otestovat i doma. Lehněte si na zem a položte obě ruce na břicho. Pokud v průběhu kontrakce ztvrdne bolestivě celé břicho, pak je to pravděpodobně ono, pokud je ale tvrdé jen určité místo nebo část břicha a zbytek je měkký, pak to může být jen tvrdnutí dělohy kvůli pohybům miminka.

Předčasné kontrakce

Po 34. týdnu se mohou kontrakce dostavovat poměrně často. Normální jev může být klidně i 10 kontrakcí za den. Většina z nich je ale náhodných a nepravidelných. V takovém případě jsou známy jako tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce, tedy poslíčci.

Objeví-li se stahy v intervalu 10 minut či méně a víceméně pravidelně, může se jednat o předčasný porod. Informujte o svých bolestech lékaře nebo porodní asistentku, aby mohli vyhodnotit, v jakém stavu se nacházíte vy nebo vaše miminko.

fitMAMINKA říká:

Mezi spolehlivé metody, jak poznat, zda jde o poslíčky nebo pravé kontrakce, patří teplá koupel, časté pití vody, vyprázdnění močového měchýře a rytmické dýchání. Bolesti, které neznačí porod, se pak většinou zklidní.

Kontrakce způsobené sexem

Při nekomplikovaném a normálním těhotenství nepředstavují orgasmy a sex žádné riziko vyvolání potratu nebo porodu. Při orgasmu dochází ke stahům dělohy, což normálně skoro téměř necítíme. V těhotenství máme dělohu ale doslova na dosah a tak si snadno můžeme všimnout, že právě sex a orgasmus může způsobovat tvrdnutí bříška. 

To pravé ořechové

Snad každá z nás se bála, jestli ty pravé kontrakce rozezná od poslíčků. A věřte mi, že ANO. I já jsem se bála a při každém píchnutí v břiše jsem zapínala měřič kontrakcí na telefonu. Jakmile jsem ucítila první stahy a jejich intenzita sílila, bylo mi jasné, že je to ono. Pozná to opravdu každá žena.

Kontrakce přicházejí v pravidelných intervalech, které se postupně zkracují. Jakmile jsou intervaly zhruba dvouminutové, stávají se stahy velmi bolestivé a často během nich nemůžete ani promluvit. Za aktivní porod jsou považovány takové bolesti, které mají interval kratší než pět minut a trvají zhruba minutu. V takovém případě se rozjeďte do porodnice, již brzy bude vaše miminko na světě.

Podobné články

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Jaké faktory ovlivňují mužskou plodnost? Jak vyšetření mužské plodnosti probíhá?

Ke každému páru je potřeba při léčbě neplodnosti přistupovat individuálně. U některých párů může být neplodnost spojena s jedním faktorem (nedostatečná pohyblivost spermií, neprůchodnost vejcovodů), u jiných se jedná o kombinaci vícero faktorů. Celý článek

Píše Zuzana Horáková

Mateřská, rodičovská nebo otcovská dovolená 2018. Novinky 2018 při narození vícerčat

Čekáte potomka a přemýšlíte o tom, jak po narození dítěte vyjdete s penězi? Rodina přichází o jeden stálý příjem ve formě mzdy nebo platu, který je nahrazen nejprve peněžitou pomocí v mateřství, a následně rodičovským příspěvkem. V tomto článku Vám poskytneme Celý článek

Spolupracujeme s UNIPA

Porodní asistentka pomůže na cestě k narození vašeho děťátka

Velkou část těhotenství maminky v myšlenkách tráví čas u svého budoucího porodu. Přemýšlí, jaký bude jeho průběh, co se kdy bude dít, jak to budou ony i děti zvládat, jaký bude personál... Celý článek

Komentáře