Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Začínající porod nebo poslíčky? Průvodce různými druhy kontrakcí

Datum přidání: 26. 4. 2017
fitMAMI ®

Spolupracujeme s fitMAMI ®

Každé kontrakce jsou jiné, protože každá žena je vnímá jinak. Ale nebojte se, ty pravé bolesti pozná opravdu každá. Víte, jaké druhy kontrakcí vás mohou během devítiměsíčního čekání potkat?

Časné kontrakce

Stahy se někdy objevují už v průběhu prvního trimestru. Může to klidně jen znamenat, že se tělo přizpůsobuje novému stavu a že se natahují vazy kolem dělohy. Slabé kontrakce se mohou objevit také v případě, že trpíte zácpou, plynatostí nebo jste dehydratovaná.

Pokud se objeví kontrakce doprovázené silnou bolestí břicha nebo krvácením či špiněním, je namístě kontaktovat lékaře. Může se totiž jednat o počínající potrat nebo mimoděložní těhotenství. 

Extrémně citlivá děloha

V prvním těhotenství stačilo, aby se moje holčička lehce otočila a břicho mi nebolestivě ztvrdlo. Na monitorech, kam jsem docházela před porodem, to pak vypadalo, že tři týdny v kuse rodím. Každou návštěvu mě sestry přesvědčovaly, že ještě téhož dne určitě porodím.

Poprvé mě to vyděsilo, ale můj lékař mi vysvětlil, že jde o extrémně citlivou dělohu, která stahem zareaguje na pohyb dítěte. Bylo to sice nepříjemné, ale rozhodně to nebolelo ani nesignalizovalo, že se blíží porod. Když to pak srovnám s těmi opravdovými kontrakcemi, které jsem cítila při druhém porodu, byly ty falešné jen takovým jemným pozdravem od miminka z hotelu Děloha.

Tip fitMAMINKY:

Co se týče rozpoznání kontrakcí, nejspíš vždycky bude lepší konzultace s lékařem, ale můžete se otestovat i doma. Lehněte si na zem a položte obě ruce na břicho. Pokud v průběhu kontrakce ztvrdne bolestivě celé břicho, pak je to pravděpodobně ono, pokud je ale tvrdé jen určité místo nebo část břicha a zbytek je měkký, pak to může být jen tvrdnutí dělohy kvůli pohybům miminka.

Předčasné kontrakce

Po 34. týdnu se mohou kontrakce dostavovat poměrně často. Normální jev může být klidně i 10 kontrakcí za den. Většina z nich je ale náhodných a nepravidelných. V takovém případě jsou známy jako tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce, tedy poslíčci.

Objeví-li se stahy v intervalu 10 minut či méně a víceméně pravidelně, může se jednat o předčasný porod. Informujte o svých bolestech lékaře nebo porodní asistentku, aby mohli vyhodnotit, v jakém stavu se nacházíte vy nebo vaše miminko.

fitMAMINKA říká:

Mezi spolehlivé metody, jak poznat, zda jde o poslíčky nebo pravé kontrakce, patří teplá koupel, časté pití vody, vyprázdnění močového měchýře a rytmické dýchání. Bolesti, které neznačí porod, se pak většinou zklidní.

Kontrakce způsobené sexem

Při nekomplikovaném a normálním těhotenství nepředstavují orgasmy a sex žádné riziko vyvolání potratu nebo porodu. Při orgasmu dochází ke stahům dělohy, což normálně skoro téměř necítíme. V těhotenství máme dělohu ale doslova na dosah a tak si snadno můžeme všimnout, že právě sex a orgasmus může způsobovat tvrdnutí bříška. 

To pravé ořechové

Snad každá z nás se bála, jestli ty pravé kontrakce rozezná od poslíčků. A věřte mi, že ANO. I já jsem se bála a při každém píchnutí v břiše jsem zapínala měřič kontrakcí na telefonu. Jakmile jsem ucítila první stahy a jejich intenzita sílila, bylo mi jasné, že je to ono. Pozná to opravdu každá žena.

Kontrakce přicházejí v pravidelných intervalech, které se postupně zkracují. Jakmile jsou intervaly zhruba dvouminutové, stávají se stahy velmi bolestivé a často během nich nemůžete ani promluvit. Za aktivní porod jsou považovány takové bolesti, které mají interval kratší než pět minut a trvají zhruba minutu. V takovém případě se rozjeďte do porodnice, již brzy bude vaše miminko na světě.

Podobné články

Zůstaly vám křečové žíly i po porodu? Nejde jen o estetický problém

Možná jste s nimi měla problémy již v těhotenství a doufala jste, že se jich po porodu zbavíte. Ve většině případů to tak bývá, ovšem stále je vysoké procento žen, které mají s křečovými žílami problémy i po porodu. Jaké je tedy řešení? Celý článek

Zuzana Bičíková

Píše Zuzana Bičíková

Fit po porodu – pomozte si ke zdraví léčebnou energií

V posledním článku ze seriálu, který se věnuje návratu k původnímu tělu po porodu, jsme probírali rozestup břišního svalstva. V dnešním přichází na řadu harmonizace a uvolňovací cvičení pro bolavá a unavená záda i páteř. Celý článek

Dovolená v těhotenství bez obav

Těhotenství je jedinečným obdobím v životě každé ženy a každá z nás ho prožívá úplně jinak. Zatímco pro některé neznamená téměř žádná omezení, jiné toho můžou dost vytrpět. Ať už jste v kterékoliv fázi radostného očekávání, léto přímo vybízí k dovolené, Celý článek

Komentáře