Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Začínáte s látkovými plenami? Poradíme, co vše je třeba pořídit

Datum přidání: 1. 9. 2019

Přebalování s látkovými plenami už dávno nevolí jen maminky, které chtějí ušetřit. Mezi důvody, proč se rozhodnou látkovat, patří často také ty ekologické či estetické. Ty tam jsou doby, kdy se přebalovalo do bílých čtvercových plen, které se omotaly igelitem. Dnešní nabídka látkových plen je široká a maminky mohou libovolně kombinovat či volit mezi dostupnými systémy látkování v různých materiálech, barvách i vzorech. Prvotní získávání informací může být poněkud chaotické a nesrozumitelné, zvlášť když člověk neví, co přesně hledat a kde začít, navíc každé mamince vyhovuje jiný systém. Nicméně s přibývajícími zkušenostmi poměrně brzy najedete na systém, který bude vyhovovat právě vám.

Základním poznatkem pro zorientování se v možnostech látkových plen je ten, že každý systém tvoří tři vrstvyvrchní nepromokavá (často v podobě tzv. svrchních plen), vnitřní savé jádro, které nasaje tekutinu a tzv. separační plena, což je v podstatě ubrousek z celulózy či bambusu, který oddělí stolici od savé vrstvy. Separační plenu jednoduše spláchnete do záchodu i se zachycenou stolicí a v ideálním případě vám zůstane jen savé jádro, které dáte vyprat.

Kapsové pleny – nejjednodušší zacházení, nejpohodlnější údržba

Systémy kapsových plen jsou nejpodobnější klasickým jednorázovým plenkám a přebalování s nimi zvládne při troše snahy každý. Dělí se na dva systémy, které mají společnou zadní nepromokavou vrstvu, mohou být jedno velikostní či více velikostní s obvodovým zapínáním na patentky či suchý zip.

  • AIO (all in one) - tyto pleny mají zadní část nepromokavou, nejčastěji z PUL materiálu a vnitřní část ze savého materiálu, tedy byste teoreticky měla doplnit pouze separační plenu, zapnout a jít. Protože však tento typ plen nemá až tak vysokou savost, nejjednodušším řešením je plenu ještě něčím dovycpat, např. vkládací plenou.
  • SIO (snap in one) - v tomto systému zůstává zadní část z PUL materiálu, vnitřní část tvoří vkládací plena s patentkami, která se připnutím spojí s nepromokavou částí v jednu plenu.

Svrchní pleny + kalhotkové pleny/čtvercové pleny

V tomto systému máme nakoupeno několik svrchních plen, opět nejčastěji z PUL materiálu, které se vyznačují různými designy s hravými motivy. Pod ně můžete dát klasické čtvercové pleny z bavlny či bambusu (bambus je vždy savější), které naskládáte do vhodného úvazu anebo dáte pod svrchní plenu tzv. kalhotkovou plenu, což je plena ušitá do kýženého tvaru, kterou opět jednoduše natáhnete a zapnete buď na patentky nebo na suchý zip.

Kolik, čeho tedy nakoupit?

Jak už jsme zmínili, každá maminka a samozřejmě i miminko je jiné. Na začátku je vhodné pročíst si informace a zakoupit menší množství různých typů plen na zkoušku, které následně doplníte podle nabytých zkušeností. Zároveň je dobré si uvědomit, že potřeby novorozence jsou jiné než batolete, což zapříčiní, že se v průběhu plenkovacího období bude měnit také vaše aktuálně používaná výbava.

Výrobky doplňující systém látkových plen

Kýbl s víkem – maminky skladují pleny nejčastěji v uzavíratelných kýblech. Plenu vždy přemáchněte a namydlete např. žlučovým mýdlem, následně ji můžete hodit do kýblu s vodou nebo vyždímat a vhodit do kýblu tzv. na sucho. V obou případech perte nashromážděné pleny nejpozději třetí den.

Nepromokavý pytlík – bude se hodit mimo domov. Plenku přeperte a dejte do pytlíku, který přenesete domů. Díky nepropustnému materiálu se nemusíte bát protečení a využijete ho i v jiných situacích, např. na počůrané oblečení či plavky.

Snappi sponky – malí gumoví pomocníčci, díky kterým sepnete čtvercové pleny a ty vydrží v kýženém skladu. Bohatě si vystačíte zhruba se 4 kusy.

Pár poznatků na konec:

  • na den je obvykle potřeba 8-10 plen, u starších dětí kolem 6,
  • nejpoužívanější typy skládání čtvercových plenek se nazývají novorozenecký sklad, sklad na draka a sklad na rovno,
  • pleny můžete prát na 60°, v žádném případě nepřidávejte aviváž,
  • PUL materiály nedávejte do sušičky ani na topení, klasickým čtvercovkám a kalhotkovým plenám naopak sušička prospěje, pleny budou měkčí,
  • pračku naplňujte jen z poloviny jejího obsahu, velké množství plen nasává většinu vody, pleny se pak nemají v čem vyprat a zapáchají.

Podobné články

Tvoření s dětmi – svíčky barvené voskovkami

Udělejte si doma barevné svíčky. Nechte volnou ruku dětem, které vyberou kombinace barev a budete mile překvapeni, jaké barvičky vytvoříte. Můžete jen barvit koupené svíčky a nebo si udělat svoje vlastní. Důležité je mít voskovky.. Celý článek

Tajemství mléčného tuku a jeho nezastupitelná role ve výživě dítěte

Mateřské mléko jako nejlepší výživa pro miminko v sobě skrývá stále řadu tajemství. I když již známe jeho složení poměrně dobře, stále se objevují nové a nové složky, jejichž vliv na vývoj a zdraví dítěte jsou i nadále předmětem řady výzkumů. Celý článek

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Komentáře