Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jaké existují záněty hrtanu a jak je můžeme léčit

Datum přidání: 22. 11. 2017
MUDr. Michala Knězková

Píše MUDr. Michala Knězková

Přišel podzim a s ním i velice častá onemocnění dýchacích cest. Školka, nachlazení, prostydnutí, virózy, rýmy a kašle. Tyhle pojmy jsou teď středem diskuzí většiny maminek. Co se ale střídá v ordinacích dětských praktických lékařů jsou zánětlivá onemocnění hrtanu neboli laryngitidy. Je to soubor onemocnění, které mají většinou virový původ a mohou postihnout všechny věkové kategorie lidí.

Katarální (nestenózující) zánět hrtanu

Nejčastěji vidíme zánět hrtanu jako doprovod infekce dýchacích cest a jeho průběh může být od velice klidného, nekomplikovaného až po velmi dramatický. Závažnost onemocnění ovlivňuje invazivnost a hloubka, do které pronikne infekční činitel.

 • Pokud zůstane jen na povrchu, na sliznici - dochází ke katarálnímu zánětu, pro který je typické hlavně počínající sucho v krku a kašel, který přejde v zahlenění DC.
 • Rizikovým faktorem pro vznik onemocnění je pobyt v místech s výrazně nízkou nebo vysokou teplotou. Ohrožující je enormní mechanická zátěž hlasivek (lze si ji způsobit i křikem mezi sourozenci).
 • Většinou není nutné kvůli takovému zánětu lékaře vyhledat. Většina maminek k této formě správně přistupuje jako k poměrně běžné viróze, kterou léčíme symptomaticky, tedy ulevujeme od daných příznaků.

 

Příznaky - objeví se příznaky jako sucho v krku, kašel až pálení v krku. Kašel se mění od počínajícího suchého, dráždivého a neproduktivního až po kašel s vykášláváním hlenu. Zánět hrtanu může být doprovázen chrapotem až stavem, kdy je hlas na přechodnou dobu ztrácen úplně.

U katarálních forem léčíme symptomaticky příznaky, které na dítěti vidíme

 • Podáváme sirup na dráždivý suchý kašel, v druhé fázi pak sirupy, které dítěti pomohou hlen rozpustit a vykašlávat.
 • Pokusíme se udržovat dítě v klidu, v domácnosti nekouřit.
 • Většina katarálních forem se touto cestou vyléčí.
 • V případě teplot je vhodné navštívit lékaře, aby se na případný baketriální zánět nasadila ATB terapie. Většina infektů je však původu virového.

Stenózující záněty hrtanu

Pokud se podaří infekčnímu činiteli proniknout do hlubších vrtev hrtanu, reaguje na něj larynx hromaděním tekutin uvnitř vrstev s následným vznikem otoku, který dýchací cesty zůží a ztíží tím dítěti dýchání. Na základě toho označujeme tuto formu jako stenózující. Jsou velice časté u dětí od 6 měsíců do 3 let.

Před přibližně 15 lety byly na místě obavy ze zánětu jehož původcem byla haemophilová bakterie a způsobovala velice závažné otoky hrtanové příklopky.

 • Tyto záněty měly závažný průběh a bez zásahu lékaře končily i smrtí pacientů.
 • Právě vymyzení tohoto onemocnění je skutkem, který se stal jen na základě očkování proti Haemophilu influenzea typu B. Dnes je součástí pravidelného očkování - hexavakcíny.
 • Vzácná je dnes i pablánová laryngita - Záškrt, kterou způsobuje bakterie Corynebacterium diphtheriae. Toto onemocnění je však díky povinnému očkování vskutku vzácné.

 

Prevence - Snažíme se šetřit dýchací cesty, které se mohou opotřebovat vlivem fyzikálních faktorů, jako například velký chlad či horko, vdechování škodlivých látek, požívání alkoholu či mechanickému přetěžování hlasivek.

 • Na podzim a časně z jara zvyšujeme odolnost organizmu zvýšením příjmu vitamínů, vyšší konzumací ovoce a zeleniny.
 • V chladných dnech napomáhá vdechování prohřátého vzduchu - přes šálu či nákrčník.
 • Pomáhá v prevenci i pití dostatečného množství teplých nápojů.

Akutní zánět hrtanu

...je stav, který je velice závažný a může mít být život ohrožujícím stavem.

 • Akutní zánět přichází ve formě záchvatu.
 • Typický je začátek nad ránem (okolo půlnoci až páté ranní) bez předchozích příznaků nemoci. Maminky jejichž děti tento stav již prodělaly ho v opakujících případech poznají okamžitě. Typický štěkavý kašel a vyděšený výraz dítěte jsou průvodní a nejvíce dominantní příznaky onemocnění. Při nádechu dítěte slyšíme pískavý zvuk (vlivem zúžení hrtanu jeho otokem) a dochází k zatahování jamky pod ohryzkem.
 • Dojde-li k poklesu kyslíku v organizmu, může být patrné promodrávání (nejčastěji rtů či ušních boltců).
 • V takovém případě budeme vždy volat RZS. Necháme dítě dýchat studený nebo i ledový vzduch - v zimě otevřeným oknem, v létě u otevřenéhé mrazáku. Nikdy dítě nepřevážíme do nemocnice sami. Terapie těchto stavů patří vždy do rukou lékařů. Nejčastěji se nasazuje léčba kortikoidy, sedativy a antibiotiky.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Komentáře