Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Zápisy do prvních tříd 2020: Vše, co potřebujete vědět

Datum přidání: 21. 1. 2020

Máte doma předškoláka, který se letos chystá k zápisu? V tom případě se vám bude hodit náš stručný přehled, ve kterém se dozvíte, kdy se zápisy konají, co budete s sebou potřebovat, co by mělo dítě před nástupem umět a co dělat, když budete žádat o odklad povinné školní docházky.

Přesný termín zápisu k základnímu vzdělávání vyhlašuje každá základní škola sama. Již třetím rokem však zápisy probíhají v rozmezí termínů od 1. – 30. dubna. Je proto dobré sledovat webové stránky vybrané základní školy, která přesný termín zápisu vyhlašuje s předstihem.

Jsou vady řeči důvodem k odkladu školní docházky?

V posledních letech narůstá počet dětí, které do školy nastupují o rok později. Důvody odkladu jsou mnohé. Mimo jiné mezi ně patří také vady řeči, které se u předškolních dětí objevují ve stále větší míře.

Komu je zápis určen

Zápis pro školní rok 2020/2021 je určen dětem, které se narodily od 1.9. 2013 do 31.8. 2014. Zápis je také povinný pro děti s odkladem povinné školní docházky z loňského roku, a to i v případě, že navštěvují přípravnou třídu.

Pokud máte potomka, který dosáhne šesti let až po 1.9.2020, může zápis rovněž absolvovat, ale je nutné mít doporučení z pedagogicko psychologické poradny (PPP). V případě, že máte pocit, že vaše dítě je již připraveno na školní docházku, přestože šest let mu bude až po 31.12. 2020, je nutné přinést k zápisu nejen doporučení z PPP, ale také od pediatra.

Co s sebou potřebujete k zápisu

K zápisu si nezapomeňte připravit veškeré potřebné dokumenty:

  • Rodný list dítěte
  • Váš občanský průkaz, v případě cizinců cestovní pas
  • Žádost o přijetí k základnímu vzdělávání
  • Pokud žádáte o odklad povinné školní docházky, tak vyjádření z PPP nebo od lékaře

Odklad povinné školní docházky

Ne každé šestileté dítě je, ať už tělesně nebo duševně, připraveno nastoupit do první třídy. V takovém případě můžete jako rodič požádat o odklad povinné školní docházky. Žádost je třeba dodat písemnou formou řediteli dané základní školy v době zápisu do první třídy. K žádosti je třeba připojit doporučení příslušného školského poradenského zařízení (PPP) a doporučující posouzení lékaře.

Kdy navštívit pedagogicko psychologickou poradnu

Návštěva pedagogicko psychologické poradny není povinná, ale pokud budete žádat o odklad povinné školní docházky, bez její návštěvy se neobejdete. Navštívit ji můžete v případě, že se chcete poradit s odborníky, nebo vás tam jednoduše pošle lékař, logoped, nebo učitelky z mateřské školy.

Každoročně největší nápor zažívají PPP v období před blížícími se zápisy do prvních tříd, proto v případě, že o její návštěvě uvažujete, doporučuje se objednat s předstihem.

Co má umět dítě před nástupem do školy

Na stránkách MŠMT najdete kompletní přehled všech dovedností a znalostí, které by dítě mělo před zahájením povinné školní docházky umět - od správného držení tužky, skákání po jedné noze, až po zavazování tkaniček. My vám přinášíme rámcový přehled těch nejdůležitějších oblastí.

  • Je samostatné

Dítě v první třídě by mělo být samostatné a zvládat bez problémů sebeobsluhu. Mělo by se umět samo obléknout, stejně jako najíst příborem. Předpokládá se, že dítě umí vyjádřit svůj názor, umí se zeptat a zná zásady slušného chování. Umí pozdravit, poděkovat a případně se omluvit.

  • Ví, jak se jmenuje a kde bydlí

Budoucí prvňáček ví, jak se jmenuje a kde bydlí. Nemá problémy s prostorovou orientací, poznává strany (levá, pravá).

  • Umí se soustředit

Při nástupu do školy by se mělo dítě umět soustředit alespoň patnáct minut. Předpokládá se, že zvládne pracovat jak samostatně, tak také ve skupině.

  • Má správnou výslovnost

Správná výslovnost je důležitá jako prevence potíží při čtení a psaní. Předškolák by měl umět popsat situaci nebo vyprávět příběh podle obrázku.

  • Další znalosti a dovednosti

Děti by v šesti letech měly umět napočítat do deseti, poznávat barvy, tvary, vytleskat slabiky a určit počáteční písmeno ve slově. Při zápisu školáci často kreslí postavu, která by měla mít všechny části včetně detailů (obočí, uši, správný počet prstů,…)

Podobné články

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Prázdniny s oblíbenými hrdiny nebo raději dobrodružství v divočině

Mořské dno pokryté korály a základna s různými vyměnitelnými moduly nabízí spoustu zábavy. A ještě více vzrušujících dobrodružství zajistí parádní jeřáb, ponorka, podvodní dron, figurky žraloka... Celý článek

Komentáře