Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Zápisy do prvních tříd 2020: Vše, co potřebujete vědět

Datum přidání: 21. 1. 2020

Máte doma předškoláka, který se letos chystá k zápisu? V tom případě se vám bude hodit náš stručný přehled, ve kterém se dozvíte, kdy se zápisy konají, co budete s sebou potřebovat, co by mělo dítě před nástupem umět a co dělat, když budete žádat o odklad povinné školní docházky.

Přesný termín zápisu k základnímu vzdělávání vyhlašuje každá základní škola sama. Již třetím rokem však zápisy probíhají v rozmezí termínů od 1. – 30. dubna. Je proto dobré sledovat webové stránky vybrané základní školy, která přesný termín zápisu vyhlašuje s předstihem.

Jsou vady řeči důvodem k odkladu školní docházky?

V posledních letech narůstá počet dětí, které do školy nastupují o rok později. Důvody odkladu jsou mnohé. Mimo jiné mezi ně patří také vady řeči, které se u předškolních dětí objevují ve stále větší míře.

Komu je zápis určen

Zápis pro školní rok 2020/2021 je určen dětem, které se narodily od 1.9. 2013 do 31.8. 2014. Zápis je také povinný pro děti s odkladem povinné školní docházky z loňského roku, a to i v případě, že navštěvují přípravnou třídu.

Pokud máte potomka, který dosáhne šesti let až po 1.9.2020, může zápis rovněž absolvovat, ale je nutné mít doporučení z pedagogicko psychologické poradny (PPP). V případě, že máte pocit, že vaše dítě je již připraveno na školní docházku, přestože šest let mu bude až po 31.12. 2020, je nutné přinést k zápisu nejen doporučení z PPP, ale také od pediatra.

Co s sebou potřebujete k zápisu

K zápisu si nezapomeňte připravit veškeré potřebné dokumenty:

  • Rodný list dítěte
  • Váš občanský průkaz, v případě cizinců cestovní pas
  • Žádost o přijetí k základnímu vzdělávání
  • Pokud žádáte o odklad povinné školní docházky, tak vyjádření z PPP nebo od lékaře

Odklad povinné školní docházky

Ne každé šestileté dítě je, ať už tělesně nebo duševně, připraveno nastoupit do první třídy. V takovém případě můžete jako rodič požádat o odklad povinné školní docházky. Žádost je třeba dodat písemnou formou řediteli dané základní školy v době zápisu do první třídy. K žádosti je třeba připojit doporučení příslušného školského poradenského zařízení (PPP) a doporučující posouzení lékaře.

Kdy navštívit pedagogicko psychologickou poradnu

Návštěva pedagogicko psychologické poradny není povinná, ale pokud budete žádat o odklad povinné školní docházky, bez její návštěvy se neobejdete. Navštívit ji můžete v případě, že se chcete poradit s odborníky, nebo vás tam jednoduše pošle lékař, logoped, nebo učitelky z mateřské školy.

Každoročně největší nápor zažívají PPP v období před blížícími se zápisy do prvních tříd, proto v případě, že o její návštěvě uvažujete, doporučuje se objednat s předstihem.

Co má umět dítě před nástupem do školy

Na stránkách MŠMT najdete kompletní přehled všech dovedností a znalostí, které by dítě mělo před zahájením povinné školní docházky umět - od správného držení tužky, skákání po jedné noze, až po zavazování tkaniček. My vám přinášíme rámcový přehled těch nejdůležitějších oblastí.

  • Je samostatné

Dítě v první třídě by mělo být samostatné a zvládat bez problémů sebeobsluhu. Mělo by se umět samo obléknout, stejně jako najíst příborem. Předpokládá se, že dítě umí vyjádřit svůj názor, umí se zeptat a zná zásady slušného chování. Umí pozdravit, poděkovat a případně se omluvit.

  • Ví, jak se jmenuje a kde bydlí

Budoucí prvňáček ví, jak se jmenuje a kde bydlí. Nemá problémy s prostorovou orientací, poznává strany (levá, pravá).

  • Umí se soustředit

Při nástupu do školy by se mělo dítě umět soustředit alespoň patnáct minut. Předpokládá se, že zvládne pracovat jak samostatně, tak také ve skupině.

  • Má správnou výslovnost

Správná výslovnost je důležitá jako prevence potíží při čtení a psaní. Předškolák by měl umět popsat situaci nebo vyprávět příběh podle obrázku.

  • Další znalosti a dovednosti

Děti by v šesti letech měly umět napočítat do deseti, poznávat barvy, tvary, vytleskat slabiky a určit počáteční písmeno ve slově. Při zápisu školáci často kreslí postavu, která by měla mít všechny části včetně detailů (obočí, uši, správný počet prstů,…)

Podobné články

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají. Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo. Jak tedy předcházet zbytečnému křiku? Celý článek

Píše Mirek z hrajsisemnou.cz.

Zimní boty Protetika a sníh nevadí

Sníh, padá sníh... stále to moc neplatí, ale zima je a tak je nutné mít pro děti to správné vybavení. Synovi jsme pořídili nové zimní boty. Celý článek

Komentáře