Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Zařaďte do jídelníčku železo pro růst a vývoj dětí

Datum přidání: 11. 6. 2020

Děti v prvních měsících života rostou raketovou rychlostí. Obzvlášť pro kojence a batolata má zásadní význam pro správný vývoj železo.
Proč je právě železo životně důležitá minerální látka? K čemu ho děti tak nezbytně potřebují a kde ho vezmou? Ať už si na tyto otázky odpovíte jakkoliv, nakonec se vždy dostanete k vyvážené stravě. Ta tvoří pevný základ pro tělesný růst a rozvoj psychomotorických schopností dětí, na kterém se pak dá velmi dobře stavět.

CO SE STANE, KDYŽ ŽELEZO CHYBÍ?

Železo je nenahraditelnou minerální látkou. V lidském těle se většina železa vyskytuje jako součást hemoglobinu, tedy klíčové složky červených krvinek, jež zajišťuje přenos kyslíku, a v podobě myoglobinu – červeného barviva, zatupujícího u některých svalů funkci hemoglobinu, zásobujícího kyslíkem svaly. Železo se také podílí na ochraně organismu, a tudíž je nezbytné pro imunitu. V neposlední řadě hraje významnou roli u kognitivních funkcí, jako je vnímání, schopnost učit se či udržet pozornost.

Jakmile má člověk železa nedostatek, mluví se o chudokrevnosti, neboli anémii, a dochází především ke snížení obranyschopnosti organismu. Anémie se projevuje různými způsoby. K nejčastějším patří nedostatek energie, únava, dušnost, bledá kůže, vyšší náchylnost k infekcím nebo také ztráta hmotnosti. U dětí často dochází ke zhoršení vnímání jejich okolí, mívají problémy s pamětí a učením. Nedostatek železa může dokonce u kojenců a batolat způsobit opoždění celkového psychomotorického vývoje, což má nepříznivý vliv na jejich budoucí život.

KDYŽ UŽ MLÉKO NESTAČÍ

Příroda má všechno naštěstí velmi dobře zařízené a děti se už rodí s dostatečnou zásobou železa pro první měsíce života. Tu získaly od maminky během těhotenství. Dalším přirozeným způsobem, jakým děti železo získávají, je kojení. Mateřské mléko je velmi dobře stravitelné a svým složením přesně odpovídá potřebám dítěte v daném věku. Pokud děti nejsou kojené, doplňují železo z náhradní kojenecké výživy obohacené o železo.

Náš tip: Železo je pro vaše dítě důležité již v těhotenství, takže si pečlivě hlídejte i svou stravu. Nedostatek železa může mít nepříznivý vliv nejen na vývoj mozku plodu, ale může dokonce vést až k předčasnému porodu nebo nízké porodní váze vašeho miminka.

Jaké tajemství skrývá mateřské mléko?

Prvních tisíc dní hraje klíčovou roli ve vývoji miminka. A to nejen z pohledu růstu a budování sociálních vazeb, ale i z pohledu vývoje imunity. Až 80 procent imunity ovlivňují vnější faktory – především výživa.

Ve chvíli, kdy kojenci mléko přestává stačit a na řadu přichází první příkrmy, máte starost o dostatek železa ve svých rukou. Doporučený denní příjem u zdravých dětí od 4-11 měsíců je 8 mg na den. Měli byste dbát na to, abyste vašemu děťátku zajistili vyváženou stravu. Vyplatí se sledovat složení potravin, které mu podáváte. Jedině tak budete mít přehled o tom, jaké vitamíny a minerály vaše dítě dostává. Vstřebávání železa do těla navíc můžete podpořit přísunem dostatečného množství vitamínu C. Vezměte také v úvahu, že nedostatek železa může mimo jiné způsobit i brzké zavedení kravského mléka, které ho obsahuje méně než mateřské mléko či kojenecká výživa obohacená o železo. Více informací naleznete na www.nestlebaby.cz

Podobné články

Tatínkové si hrají s Barbie. Společná hra s dcerou pomáhá budovat její sebevědomí

Svět plný úžasných možností, v němž každá malá holčička může sáhnout po hvězdách. Takový by měl být, a díky kampani Tatínkové si hrají s Barbie společnosti Mattel k němu máme o kousek blíž. Celý článek

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Lezením po čtyřech děťátko posilní bříško i ručičky. Jak pomoci dítku naučit se lézt?

Jakmile se nám narodí děťátko, už za pár týdnů můžeme s úžasem sledovat, jak rychle se učí všemožné dovednosti. Začíná udržovat svou pozornost, dokáže sledovat věci, poznává své ruce, začne se usmívat, broukat, zkouší, kde má nožičky… Celý článek

Komentáře