
Se zaváděním příkrmů se u plně kojených dětí začíná od ukončeného 4. až 6. měsíce. Kdy je vhodné začít, na to má každý pediatr svoji odpověď a především záleží na dítěti. Nezáleží jen na věku, ale na vývoji dítěte, prospívání atd.
Naše lékařka nám doporučila začít od ukončeného 4. měsíce. Proč? Dostala jsem odpověď: Začít dříve je pro dítě lepší, začne si dříve zvykat na ostatní stravu a tím můžeme předejít různým alergiím.
Ať začneme, kdy začneme, postup je vždy stejný. Jak na to? Opět jsem se zeptala naší poradkyně paní Hany Hutlové z poradny proděti.cz.
Jednodruhová zelenina
Začínáme s jednodruhovou zeleninou. Nový druh se přidává po jednom, abyste viděla případnou negativní reakci dítěte.
Zeleninu můžete volit jakoukoliv – pozor na rajče, papriku, celer.
Maso
S masem začněte asi tak po dvou až třech týdnech, co budete jíst zeleninové příkrmy. Maso by zpočátku mělo být kuřecí, krůtí, králičí, pak můžete klidně i libové vepřové nebo i hovězí.
Zeleninová polévka by měla obsahovat vždy alespoň čtyři druhy zeleniny.
A nebojte se vlastního vaření
Když bude miminko dobře baštit, můžete udělat bramborovou kaši, špenát, žloutek (ten by měl být min. jednou týdně) nebo rozvařit rýži, podusit játra, malinko přidat másla a máte játra s rýží. Můžete udělat br. kaši, mleté maso a třeba dušenou mrkev.
Když se Vám nebude chtít vařit, klidně můžete koupit jídla hotová.
Pro děti od 7. měsíce mají tyto příkrmy i větší kousky, takže se děti učí kousat a rozmělňovat potravu, což je také důležité.
Jídelníček by vám mohla nabídnout vaše paní doktorka, existují různé drobné brožurky, kde můžete čerpat informace, nejsou tam třeba přímo recepty na příkrmy, ale jsou tam uvedené počty porcí pro daný věk, vhodné a nevhodné potraviny pro daná období.