Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Zázračné doteky. Masírování miminka jako krásný rituál

Datum přidání: 16. 1. 2020

Na bolest bříška, ale také jako příjemný rituál před spaním. Naučte se masírovat miminko a užívejte si vzájemné chvíle.

I to sebeneklidnější miminko se při masáži uklidní, jemné doteky ho potěší a prohloubí vaši vzájemnou komunikaci. Už u nejmenších miminek můžete pozorovat, jak na ně doteky působí. Není výjimkou, že vám během masáže miminko usne. Právě proto se jako ideální čas na masáž zdá chvíle přes spaním, například po koupání, kdy se miminko pomalu připravuje ke spánku. Masáž ho dokáže krásně uklidnit a připravit k odpočinku.

Délku je třeba přizpůsobit miminku, pozorujte, co mu dělá dobře a kdy už začíná být neklidné. U novorozenců postačí pro začátek pár minut. Čím je miminko starší, tím můžete čas masáží prodlužovat.

Než s masáží začnete…

Masáž miminek se od té, jak ji známe my dospělí, liší v tom, že se jedná o jemné doteky. Dotek zmírňuje napětí, uvolňuje proudění energie, což je důležité pro psychické naladění. Díky masážím se dokážete na sebe s děťátkem napojit, vnímáte jeho pocity a užíváte si vzájemnou blízkost. Masáž je příjemným rituálem jen mezi vámi a miminkem. Masáže můžete doprovodit jemným broukáním, šeptáním, zpíváním. Myslete na to, že je to jen váš čas. Masírovat byste měli proto v klidu, abyste stres nepřenášeli na svého potomka. Děti jsou na emoce mnohem senzitivnější, než si myslíte.

Pamatujte si, že miminko by se nemělo masírovat hladové, ale nemělo by být ani hned po jídle. Protože se masíruje celé tělo a miminko je při masáži nahé, měla by být masáž prováděna ve vyhřáté místnosti. Hlídejte si, aby děťátko nemělo studené nohy. Během masáže si sundejte prstýnky a náramky, aby vám během masáže zbytečně nevadily a miminku by to byla zcela jistě nepříjemné.

Jaký vybírat olej

Na masírování vybírejte jemné přírodní oleje a v té nejvyšší kvalitě, a to nejlépe za studena lisované oleje. U dětí do půl roku (někdy i déle) se nedoporučují éterické oleje.

  • Mandlový, olivový -  zklidňuje pokožku a jsou vhodné pro novorozence
  • Slunečnicový – prohřívá
  • Makový – snižuje svalový tonus, rozpouští spasmy a podporuje spánek
  • Pupalkový – podporuje imunitní systém
  • Kokosový – je výborný pro suchou a citlivou pokožku
  • Jojobový - dokáže hydratovat citlivou a ekzematickou pokožku

Na co si dát pozor

  • Masáž vynechejte v případě, že je miminko nemocné nebo se necítí.
  • Pokud miminko začne plakat nebo vidíte, že je mu masáž nepříjemná, tak ji ukončete.
  • Udržujte oční kontakt s miminkem.
  • Vypněte si telefon a snažte se odstranit všechny rušivé elementy, které by vám mohly narušit průběh masáže.

Jak masírovat

Začít můžete hlavičkou a obličejem, ale buďte opatrní. Nikde netlačte, jen děťátko hlaďte. Začněte u nadočnicové linie, pomalu ji obkružte a směřujte pohyby rukou k temeni. Pohyby by měly směřovat k hlavě, nikoliv v nohám. Postupně hlaďte ramena a paže a postupujte k hrudníčku a bříšku. Bříško nejprve obkreslete krouživými pohyby. Nikdy nemasírujte proti směru hodinových ručiček. Správnou masáží můžete nastartovat zažívání, proto se doporučuje například při tzv. prdících.

Při masáži nožiček postupujte vždy od stehna k chodidlům. Ty můžete i lehce pošimrat a vyzkoušet tak reflexy miminka. Potom otočte miminko na bříško a namasírujte mu záda. Přes lopatky směřujte k páteři. Veškeré vaše pohyby by měly být jemné a něžné, žádné tlačení celou dlaní. Nezapomeňte miminku namasírovat také zadeček.

Na závěr ještě obkružte miminku celé tělo, až skončíte na chodidlech. Zopakujte to klidně třikrát a postupně pohyby provádějte čím dál pomaleji.

Pokud nemáte s masáží miminek zkušenosti, můžete navštívit některý z kurzů, kde vám během několika hodin vysvětlí základy masáží a vše si můžete rovnou vyzkoušet i na svém miminku.

Podobné články

Lezením po čtyřech děťátko posilní bříško i ručičky. Jak pomoci dítku naučit se lézt?

Jakmile se nám narodí děťátko, už za pár týdnů můžeme s úžasem sledovat, jak rychle se učí všemožné dovednosti. Začíná udržovat svou pozornost, dokáže sledovat věci, poznává své ruce, začne se usmívat, broukat, zkouší, kde má nožičky… Celý článek

Lymská borelióza přichází často pár týdnů po napadení přenašečem

Mezi infekční onemocnění, kterých je velká řada, patří i lymská borelióza. Vyvolávají ji bakterie Borrelia burgdorferi a do našeho těla se dostává ze zvířat. Nejčastějším přenašečem je klíště, ale i blecha, ovád, komár nebo bzikavka. Celý článek

MUDr. Michala Knězková

Píše MUDr. Michala Knězková

Režimová opatření při průjmu dítěte

Průjmová onemocnění u dětí nejsou ničím vzácným a maminky se s nimi setkají pravděpodobně už v první roce věku dítěte. Průjmy, jejich příčina a léčba jsou jedna věc, druhá jsou pak režimová opatření. Jak vlastně dětem při průjmových onemocněních vařit, co smí Celý článek

Komentáře