Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Zdravá strava a pitný režim aneb začínáme s kojením

Datum přidání: 3. 6. 2019

Drtivá většina těhotných žen si přeje po porodu kojit. Vše pro kojení dělají jak personál v porodnici, tak laktační poradkyně, které si můžete pozvat domů, tak i samotné maminky novorozenců.

Aby kojení začalo bez potíží, můžete se začít připravovat již před porodem. K dostání jsou čaje, které je vhodné pít pár týdnů před termínem porodu. Mají za úkol nastartovat laktaci, zvyšovat produkci mateřského mléka. Připravovat se můžete i v případě, že nemáte „ideální“ bradavky. Existují formovače bradavek, které se vkládají do podprsenky a dítku velmi usnadní sání.

Dbejte na zdravou a vhodnou stravu

Tak jako v době těhotenství, tak i po porodu musíme dbát na to co jíme. Známé je, že bychom se měly vyvarovat nadměrnému pití kávy, eliminovat energetické nápoje, zelený čaj, alkohol, kouření. U kávy a zeleného čaje či dalších „nabuzovačů“ je podstata v tom, aby bylo děťátko klidné, dobře se mu usínalo a spalo.

Co se týče alkoholu, do mateřského mléka se dostává a dětský organismus jej odbourává mnohem déle než ten dospělý. Není k tomu uzpůsoben. Proto pokud jdete ven a budete pít, mléko byste měly odstříkat a miminku jej nedávat.

Kouření je zdraví škodlivé a látky, které vdechujeme se přenáší do mléka. Laktační poradkyně ale tvrdí, že mateřské mléko je i přesto, že kouříte lepší než umělé. Někdo zastává teorii kouřit po kojení, aby látky z těla vyprchaly, nebo je tělo odbouralo. V laktačních poradnách se dozvíte, že kojit se má bez ohledu na dobu kouření, aby nedocházelo ke snižování laktace. I tak byste ale měla vědět, že kouření způsobuje pokles tvorby mléka až o 1 třetinu v porovnání s nekuřačkou.

Vyvarovat byste se měla i syrových mas nebo špatně tepelně upravených jídel.

Kapitolou samotnou by mohlo být kojení a nadýmání

  • Pro miminko jsou první měsíce, co se týče plynatosti náročné – ještě nemá tolik pohybu, aby plyny lehce odešly a bříško může hodně bolet. Dětské koliky pak mohou trvat i několik hodin.
  • Maminkám se doporučuje doplnit do jídelníčku fenyklový čaj, jíst kmínovou polívku nebo si uvařit z kmínu odvar. Naopak vyřadit sycené vody nebo přeslazené nápoje plné bublinek. I tyto nápoje totiž ovlivňují plynatost a dítku mohou způsobit bolestivé nadýmání.

Podpořte laktaci

Zdravou a vhodnou stravou můžete podpořit tvorbu mléka. Kromě čajů, které jsou speciálně vyvinuty pro kojící je dobré koupit si meltu a 2x denně si uvařit velký hrnek tohoto nápoje. K podpoře tvorby mléka pomáhají i vývary, ať už kuřecí, vepřový nebo hovězí.

S laktací je spojen i pitný režim. Stále po ruce byste měla mít vhodný nápoj, ať už čaj, vodu, zmiňovanou meltu, neperlivou minerálku… Za den vypijte i tři litry tekutin. Pokud si představíte, že dítko vypije v rozpětí od čtvrt litru do více než litru mateřského mléka denně, je potřeba vody pro kojící maminku velká. Lepší je pít tekutiny pokojové teploty nebo teplé než ty studené či dokonce vychlazené. Teplé nápoje totiž zároveň pomáhají spustit tok mléka.

K podpoření laktace pomáhají i homeopatika, kterých se při kojení nemusíte bát. Známý je např. Ricinus communis 5ch, kdy se užívají 3x denně 5 kuliček.

Laktaci neprospívá chlad, pokud se vám prsa prochladí, může to mít neblahý vliv na kojení. Naopak zvýšení pomáhá časté přikládání miminka nebo odsávání mléka poté, co dítko nakojíte. Pokud budete nuceni miminko dokrmovat umělým mlékem, měly byste se snažit toto množství odsát. Čím více umělého mléka dáváme dítku, tím produkce mléka klesá.

Kojení je velmi hezké, zdravé i poutu mezi matkou a dítkem prospěšné. Měly bychom se snažit, aby trvalo alespoň půl roku a více. Pokud se z nějakého důvodu stane, že kojit nebudete moct, nevěšte hlavu. Umělá mléka jsou vyráběna mnoho let, jsou kvalitní a dětem naše mléko docela dobře nahrazují. Důležité je, aby bylo spokojeno miminko i maminka. Poté se pohoda přenese do celé domácnosti.

Začínáme kojit, jak na správný start

  • Dítě přikládáme k prsu do 30 minut po porodu a nejpozději do 2 hodin.
  • Přikládáme miminko k prsu dle jeho potřeby (doporučuje se v intervalech 3 hodin).
  • Dítě při kojení pozorujte, je nutné, aby sálo.
  • Kojení pro vás nesmí být nepříjemné a už vůbec ne bolestivé.
  • Vyzkoušejte různé polohy kojení a nejděte si tu, která je pro vás oba pohodlná.

Pokud nastabou jakékoli problémy, neváhejte kontaktovat laktační poradkyni nebo svého pediatra.

Podobné články

Na co nezapomenout po návratu z porodnice domů

Vaše miminko je na světě a vy už se nemůžete dočkat, až vás pustí z porodnice domů, kde je vše připravené. Ačkoli se vaše pozornost bude točit hlavně kolem děťátka, důležité je nezapomenout vyřídit nutné úkony, které jsou s narozením dítěte spojené. Celý článek

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Komentáře