Zdravá, uklizená domácnost není sterilní domácnost

Datum přidání: 13. 3. 2019

Všichni spořádání lidé se snaží doma udržovat pořádek tak, aby se jim spokojeně žilo, neměli kolem sebe chuchvalce prachu a špíny, zaschlé skvrny na kobercích, gaučích, upatlaný nábytek, nic nezapáchalo… K čisté domácnosti stačí běžný a pravidelný úklid. Někdy se však setkáváme s domácnostmi, které jsou „přehnaně“ uklizené, tzv. sterilní. Takové prostředí však může na uživatele z dlouhodobého hlediska působit nikoli pozitivně, ale negativně.

Každodenní úklid čisticími prostředky

Patříte k těm, kdo nakupují saponáty, čisticí písky, spreje do koupelny, kuchyně, přípravky na desinfekci toalety, odmašťování, pro vysoký lesk…? Drtivá většina těchto přípravků sice funguje, ale zároveň obsahuje karcinogenní látky. Dráždí pokožku, sliznice, oči, při občasném použití ničemu nevadí, ale při každodenním úklidu nejsou vhodné.

Každodenní úklid však není nutný. Pokud netrpíte alergií, nemusíte denně převlékat postel, utírat prach, vysávat. Samozřejmě při nečekané nehodě ano, ale běžné nečistoty, které nám doma vznikají jsou nám přirozené a paradoxně pomáhají udržovat náš imunitní systém v kondici. Tam, kde je sterilně, není možné získat obranyschopnost organismu před běžnými bakteriemi. Proto mohou vznikat chronická onemocnění dýchacích cest, vleklé rýmy, neustupující pokašlávání, slzení z očí…

Vhodné alternativy z přírodních zdrojů

Stále více lidí se uchyluje k vyrábění si ekologických čisticích prostředků, kdy použijí citron, jedlou sodu, vodu, sůl, prášek do pečiva, ocet… Stačí zabrouzdat na internetu a hravě najdete spoustu návodů, jak si vyrobit neškodné ale účinné čisticí prostředky.

Nejenže díky nim ušetříte spoustu peněz, ale pomůžete svému tělu – nebudete domácnost zamořovat chemikáliemi, a stejně tak pomůžete přírodě. Do kanalizace nebudou odcházet látky, které znečišťují vodu i půdu.

K setření prachu bohatě stačí hadřík a voda. Nepotřebujete speciální vlhčené ubrousky na nábytek, plasty, umělou hmotu… Stejně tak není potřeba zamořovat si doma vzduch sice vonícími, ale pro zdraví nevhodnými osvěžovači vzduchu. Ať už spreje, nebo vůně, jež zasouváme do elektrických zásuvek mohou být karcinogenní, z dlouhodobého hlediska jsou nevhodné k používání. Nahraďte je bylinkou rýmovníkem, která hezky voní, do misek nasypte sušené květy, bylinky, nastrouhaný kokos, skořici, kupte přímo voňavou směs v obchodě a položte na teplé místo v domě. Teplem se uvolní vůně, a i bez chemie budete mít v interiéru příjemné aroma. Stejně tak můžete použít vonné oleje do aromalampy.

Naučte se žít spokojeně i v mírném nepořádku

Mnohem lépe se žije tam, kde není katastrofou vysypaná miska se sušenkami, osahaný skleněný stůl nebo šmouha na skle dveří na terasu. Ženy, které se věnují jen úklidu jsou často podrážděné, nic jiného nestíhají a život si neužívají. Stejně tak jejich děti, které jsou stále napomínány, ihned je po nich vše myto, hračky uklízeny… Necítí se zde dobře ani návštěva, která vycítí, že v domácnosti působí „znečištění“ už tím, že si dá kávu, nápoj, dezert.

Je přirozené mít doma běžný provozní nepořádek. V takové domácnosti je však pohoda a klid. Nepřehánějte úklid, neničte si ani rodině zdraví chemickými přípravky a začněte žít volněji. Uklízejte dle potřeby, nikoli však denně, aby to u vás nevypadalo jako ve výkladní skříni, netknutě a neosobně. Jsou důležitější věci, než je sterilně čistá domácnost.

Podobné články

Poklady ukryté v mateřském mléce

Tou nejlepší věcí, kterou můžete svému miminku do života darovat, je kojení nejméně do ukončeného 6. měsíce věku. Mateřské mléko obsahuje všechny živiny a látky, které jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj. Celý článek

Píše Tereza Bečková

Ošetřování člena rodiny: Jaké jsou podmínky a novinky v roce 2019

Staráte se o nemocného člena rodiny a nebo o dítě mladší 10 let? Za jakých okolností máte nárok na placené volno a podporu při ošetřování člena rodiny? Jaká je výše podpory při ošetřování člena rodiny v roce 2019? Celý článek

Kamila Petrovská

Píše Kamila Petrovská

Jak jsem se stala macechou

Když jsem se před šesti lety zamilovala do mého budoucího partnera, měla jsem nejdříve obrovskou radost. Konečně TEN PRAVÝ. Když jsem o něco později zjistila, že má už dvě děti z předchozího vztahu, chtěla jsem od toho pryč. Bála jsem se toho, že to bude.... Celý článek

Komentáře