Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Ženy na rodičovské a alkohol. Sklenička povolena?

Datum přidání: 19. 12. 2019

„Musím se ti přiznat, každý večer si dávám skleničku vína. Uspím děti a jdu si nalít. Nemám problém s alkoholem?“ Věty, které jste možná zaslechly ve svém okolí. Proč právě ženy s malými dětmi mají větší sklon k pití alkoholu? A jaká je hranice, kdy je to ještě v pohodě? Existuje vůbec něco jako rozumná míra?

Blíží se Vánoce, kdy nějaká ta sklenička na návštěvě nebo doma, nikoho nepohorší. Spíše naopak. Konec roku je, co se týče spotřeby alkoholu, na nejvyšší příčce z celého roku. Jenže, co když už nepijeme jen příležitostně, ale denně?

Anketa

Jak často na RD pijete (sklenku, dvě :o))?

vůbec
17% hlasů
1x týdně
16% hlasů

Podle odborníků patří ženy, které jsou doma s dětmi, mezi ohroženou skupinu z hlediska náklonnosti k alkoholu. Na to ve své studii v roce 2010 poukázal i Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví. Z výsledků vyšlo najevo, že v České republice je dvě stě tisíc alkoholiček a celá pětina z nich začala pít na mateřské dovolené. 

Samozřejmě to, že si občas nalijete večer skleničku vína, z vás alkoholičku nedělá. Nejzrádnější je ovšem pravidelnost a postupné navyšování dávek. Alkoholismus začíná plíživě a u každého se rozvíjí postupně. Někomu trvá i patnáct let, než se „propije“ do stádia, kdy mu alkohol začne vstupovat do života, jinému stačí klidně tři roky. Problém nastává ve chvíli, kdy alkoholem řešíme problémy, ať už se to týká práce, partnerství nebo zapíjíme samotu či emoce.

Když se zeptáte žen na rodičovské, proč pijí, většina odpoví, že je to pro ně relax. Prostě si večer nalijí, uvolní se a berou to jako odměnu za náročný den s dětmi. Málokterá přizná, že má s alkoholem problém. To, že kamarádky v okolí jsou na tom podobně, je jen ujišťuje, že je to vlastně normální.

Jaké signály by vám měly napovědět, jestli s pitím náhodou už nemáte problém?

  • Pijete čím dál víc. I když si řeknete, že si dáte skleničku, nakonec jich vypijete několik.
  • Zapomínáte. Nepamatujete si, co jste při pití říkala nebo dělala.
  • K tomu, abyste se cítila dobře, potřebujete alkohol.
  • Jakmile jedete na nákup, nezapomenete zkontrolovat, jestli máte dostatek pití.
  • Pijete alkohol i během dne a bez skleničky se už neumíte bavit.
  • Nechcete slyšet, že máte s alkoholem problém.

Opravdu mám problém?

Zatímco muži většinou pijí ve společnosti, ženy častěji pijí doma. K tomu, aby si nalily skleničku, nepotřebují nikoho. Ženské tělo odbourává alkohol mnohem hůře než mužské a závislost u žen se rozvíjí mnohem rychleji než u mužů.

Prvním krokem je uvědomění si problému. Pokud pijete každý den a už během dne myslíte na to, jak si večer nalijete, zbrzděte. Každodenní popíjení rozhodně neprospívá vašemu zdraví. Závislost na alkoholu je duševním problémem, a jako takový, by se měl řešit. Někdo to zvládne sám bez odborné pomoci, jiný se bez ní již neobejde. Mezi lidmi jsou rozdíly, ale překračovat určitou hladinu alkoholu v krvi je rizikové pro každého. Samotné vyrovnání se s tím, že máte nějaký problém a následné vyhledání pomoci v případě potřeby, je často největším krokem k jeho vyřešení.

Anketa

Podle signálů uvedených výše, můžete mít problém?

ano
31% hlasů
ne
69% hlasů

Když alkohol, tak víno?

Často se můžete setkat s názorem, že sklenička vína denně je pro zdraví. I když se poukazuje na zdravotní přínosy červeného vína, které v malém množství dokáže předcházet kardiovaskulárním potížím, lékaři se shodují, že jsou lepší metody prevence. Přesto je většina studií zajedno v tom, že víno vychází ze všech alkoholických nápojů nejlépe. Ale i zde platí, že všeho s mírou. Střídmost je totiž základ všeho. Pamatujte také na to, že nic jako bezpečná hladina alkoholu neexistuje.

Podobné články

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Aniball vás připraví na přirozený porod. Vyzkoušela jste, co na něj říkáte?

Každá žena touží po přirozeném porodu bez komplikací a s co nejméně zásahy. Některé se takovému průběhu snaží pomoci pravidelným posilováním pánevního dna a jiné k tomu využívají pomůcku zvanou Aniball. Celý článek

Komentáře