Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Datum přidání: 12. 11. 2020

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Víte, jak obléknout novorozence do zimy a jaké vybavení na zimní radovánky pořídit školákům? Poradíme vám.

Novorozenec

Čerstvé miminko potřebuje především kvalitní oblečení a hřejivý fusak, aby mu bylo během procházky pěkně teploučko. Pokud máte doma novorozence a přemýšlíte, kdy ještě můžete se svým drobečkem na procházku, a kdy raději zůstat doma, tak si pamatujte, že v případě mrazu je lepší zůstat doma. Miminka do půl roku totiž ještě nemají vyvinutou termoregulaci a rychle prochladnou. Pediatři se shodují v tom, že pokud teplota nepřesáhne pět stupňů pod nulou a nefouká silný vítr, není důvod zůstávat doma. Taková hodinová procházka prospěje vám i dětem. Za ideální čas se považuje poledne, kdy je nejtepleji.  

Jedna vrstva navíc

U novorozenců a malých kojenců platí, že by měli mít vždy o jednu vrstvu navíc oproti tomu, jak jste oblečeni vy. Důležitou roli hraje také fusak, který by měl být teplý, ale zároveň by se v něm nemělo miminko potit. Takové parametry splňují fusaky s membránou. V zimě také oceníte, když má fusak možnost utažení okolo hlavy. Některé fusaky mají prostřihy a dají se použít i do autosedačky, ve které by dítě nemělo být z důvodu bezpečnosti oblečeno v zimní bundě nebo kombinéze.

Jak se správně obléci v zimě

Zimním období to ven moc neláká. Ale čerstvý vzduch je důležitý a tak jak větráme domácnost, musíme „provětrávat“ sebe i své děti. Důležité je dobře se obléknout a vítr ani mráz nám neublíží. A jak správně obléci sebe a děti?

Starší kojenci a batolata

V této věkové kategorii platí stejné pravidlo u oblékání jako u novorozenců a malých kojenců. Rozdíl se týká většinou jen obuvi. Zatímco nejmenší miminka máte oblečené do kombinézy s uzavřenými nohavicemi nebo jim oblékáte teplé bačkůrky (nejlépe takové, které se dají utáhnout nebo jsou na suchý tip), u větších miminek, která už začínají dělat první krůčky, obouváte boty. V takovém případě výběr obuvi nepodceňujte a dejte přednost takovým, které jsou nepromokavé a mají protiskluzovou podrážku.

A kdy můžete vyrazit ven?

Klidně i v mínus deseti, ale opět platí, že nesmíte podcenit vybavení. Batolata jsou oproti kojencům aktivnější, a tak oblečení přizpůsobte i tomu, co máte v plánu s dětmi podniknout. Nezapomeňte dětem pořídit kvalitní rukavice. Kdo má doma batole, jistě nám dá za pravdu, že to není vůbec lehký úkol. Dobře se proto osvědčily rukavice, která jsou prodloužené až téměř k loktu a mají upevnění u zápěstí. Díky tomu dobře drží a dítěti nepadají, a navíc se jim do nich nedostane ani sníh. To stejné platí u čepice. Zejména batolata, která se začínají prosazovat, nesnesou čepice, které si stahují z hlavy nebo jim z ní neustále padají. V takovém případě je lepší pořídit kvalitní kukličku, která ochrání před zimou celou hlavu, část obličeje a zakryje i krk. Než dětem kukličku nebo čepici pořídíte, více než na doporučený věk se dívejte na obvod hlavy. Předejdete tak tomu, že nebude dítěti sedět.

Na co si dát v zimě pozor

Krémy

Jako ochranu před zimou používejte pouze produkty k tomu určené. Krémy obecně obsahují mnoho vody a mohly by tak jen přispět k tvorbě omrzlin.

Pitný režim

Děti nemají v zimě tak velký pocit žízně a pijí mnohem méně. Hlídejte proto i v zimě jejich pitný režim a ven vyrážejte zásadně s termoskou čaje.

Pozor na omrzliny

Rodiče mají často pocit, že děti před mrazivým vzduchem ochrání omotáním šály před pusinkou. To je ale velká chyba a nevědomky jim tím spíše ublíží. Páry, které se totiž srážejí před ústy, mohou být příčinou omrzlinek.

Batole můžete klidně vzít na zimní procházku do saní, ale opět nezapomeňte na fusak, aby neprochladlo. Pokud se chystáte vyrazit vstříc zimnímu dobrodružství, doporučujeme pořídit ohrádku na sáně, aby bylo sezení dětem příjemné.

Předškoláci a školáci

Předškoláky a školáky můžete obléknout ven stejně jako sebe. Protože ale děti venku více řádí než my dospělí a rychleji tak mohou promrznou, doporučujeme pořídit jim kvalitní termoprádlo, které je zahřeje a tvoří základní vrstvu. Starší děti již většinou nechtějí nosit kukličku ani kombinézu, které jsou sice praktické, ale mezi školáky již neoblíbené. V takovém případě, až vyrazíte na svah nebo jen na delší procházku, oblečte děti do oteplovacích kalhot, které jsou vyšší (většinou mají kšandy), takže předejdete tomu, že budou mít holá záda. V případě, že máte doma dítě s citlivější pokožkou, zapomeňte na pletené šály, zbytečně by jen dráždily pokožku. Raději dejte přednost nákrčníku.

Jak oblékat děti v zimě a co by nemělo chybět v zimní výbavě

Základní pravidlo: oblečení přizpůsobte aktivitě. Přemýšlejte rozumně a nebalte dítě zbytečně moc, když víte, že se budete koulovat nebo vyrážíte na pěší procházku.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Znáte stavebnice Geomag? Potěší děti pod stromečkem i jako dárek k narozeninám

Ať už chcete obdarovat holčičku nebo kluka, je jim 3, 8 nebo 12, výbornou stavebnicí pro všechny je některá z dílny Geomag. A nemusíte se bát, že by skončila po rozbalení stranou. Celý článek

Komentáře