Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Životopis ani po rodičovské není věda

Datum přidání: 9. 5. 2016
Michala Stražovská

Píše Michala Stražovská

Životopis ani po rodičovské není věda

Vrátit se do práce po pauze vždycky bývá stresová situace. Třeba už rozhodování, jestli zůstanu ve stávající firmě, kde mi drží flek, nebo zkusím něco jiného. Pokud se přikláníte k druhé variantě, přečtěte si z pohledu HR, jak zaujmout v prvním kontaktu.

Inspirujte se

Jestli je něco na době internetové pozitivní, pak to, že nemusíme lovit v paměti a dohledávat chytré knihy, které nám poradí. Doporučuji inspirovat se osvědčenými šablonami na internetu, které vám napoví, co byste neměli vynechat.

Osobně nejsem zastáncem tzv. Europass životopisů – jsou příliš obsáhlé a nepřehledné. Co mě naopak v poslední době zaujalo, je web Kickresume.com. Volně dostupné šablony jsou příjemně strukturované, navedou vás k vyplnění klíčových faktů a ponechají i prostor pro vlastní shrnutí či komentář. Placené šablony jako bonus pro fajnšmekry umožňují přidat barvy, ilustrace a více zasahovat do vzhledu stránky.

Jestliže vám šablony nevyhovují, máte možnost inspirovat se z nich a vlastní životopis si vytvořit v textovém dokumentu. V takovém případě doporučuji po dokončení exportovat do formátu .pdf (umožňuje Word, Google dokumenty a další). Textových dokumentů je několik druhů a stává se, že na každém počítači se váš životopis zobrazí jinak. Formát .pdf udrží vaše kolonky a řádky tam, kde je chcete mít.

Pro ty, kteří si nelibují ani v šablonách, ani v textových dokumentech a k tomu si rádi hrají, mám perličku. Jmenuje se Canva.com a jde o jednoduchý, intuitivní grafický program, volně dostupný na internetu. Pro profi grafika má určitá omezení, ale pokud si chcete vytvořit originální životopis, může to být dostačující alternativa, kterou hledáte.

Zaujměte

Zastavím se u několika tipů, jak životopisem zaujmout. Lidé z HR denně vidí desítky až stovky životopisů a potřebují v nich rychle najít relevantní informace. Proto spíš dokument očima skenují, než čtou v pravém slova smyslu. Abyste jim pomohli zorientovat se ve vašich zkušenostech, ty důležité vypíchnětě např. následujícími způsoby:

  • stručné shrnutí vašich schopností, zkušeností, případně směru, kterým se pracovně chcete vydat, může být umístěno např. přímo pod jménem nebo kontaktními informacemi (Kickresume nabízí tuto možnost v kolonce “Profile”)
  • odrážky rozbijí dlouhý text, naznačí, že jde o informace, které si zaslouží odlišit
  • formátování v souvislém textu zaměříte svoji pozornost na zvýrazněné klíčové informace (tučným písmem, kurzívou, podtržením)
  • barevnost – vizte níže


Nebojte se dát do životopisu fotografii – HR vybírá podle relevantních zkušeností, nikoli podle vzhledu. Proč je tedy fotka důležitá? Pomáhá lépe si dotyčného zapamatovat, propojit informace s konkrétním obličejem. Zároveň vizuální informace přichází do mozku výrazně dříve než pochopení textu, a obrázek v nás vytváří první dojem. Proto je důležité, abyste vybrali fotografii adekvátní pozici, na kterou se hlásíte. Jinou fotku si může dovolit budoucí asistentka ředitele a jinou zvolí budoucí produkční pohádkového lesa a dalších akcí pro děti.

Stejně jako fotka může být užitečné mít několik barevných detailů v životopisu. Proč? Odlišuje vás to od ostatních černobílých CV, utkvíte člověku na HR v paměti. Barvy použijte v nadpisech, pro zvýraznění některých informací, jména a příjmení, lehce podbarvěte pozadí apod. Používejte je však střídmě, ne více než 1 nebo 2 vzájemně ladící odstíny. Pokud si nejste jistí, jaké barvy zvolit a kam je umístit, raději barvy vynechejte, odlišit se můžete např. výše zmíněným strukturováním dokumentu.

Jednejte narovinu

Několikrát sem se setkala s tím, že maminka vracející se z rodičovské měla tendenci to tajit. Měla v CV uvedenou praxi v jedné firmě např. 8 let – to je pro mě úctyhodná loajalita. Při pohovoru jsem se dozvěděla, že 4 roky z toho strávila na rodičovské. Nemusíme jít daleko pro příklad z jiného soudku – pokud jste poslední roky nepoužívala angličtinu, nepište do CV, že hovoříte plynně atd. Pokud kandidát v životopisu něco tají a následně to během setkání vyjde najevo, kladu si otázku, co ho k tomu dohnalo a zda je to jeho stálá charakteristika.

Rovné jednání a důvěryhodnost je jedním z klíčových bodů při výběru zaměstnance (a následně pro jeho reputaci jako kolegy), je škoda v závodu s ostatními kandidáty vybíhat o 5 trestných sekund později. Stejně jako absolvent nenaskočí do topmanagementu, existují pozice, které není dobré vykonávat hned po rodičovské. Naštěstí je i spousta takových, kde vaše dovednosti nabyté během rodičovské rádi uvítají.

Buďte pozorní, pečliví, ale struční

Životopis, který posíláte, přizpůsobte pozici, o kterou se ucházíte. Někdy postačí vytvořit jeden vzorový a ten hromadně rozposlat. Raději však zkontrolujte, zda pro danou pozici nemáte v CV zbytečně moc nebo naopak málo informací. Mějte na paměti, že není třeba popsat celý svůj život od školky až doposud. Raději zkracujte, než prodlužujte. Ideální délka se pohybuje mezi 1-2 stranami.

Doporučuji také důkladně pročíst inzerát, někdy jsou v něm schované důležité detaily. Např. zmínka o zaslání CV v cizím jazyce, krátkém úkolu apod. Ověřujeme tak nejen kandidátovu pozornost, ale především zájem a motivaci.

Zaujměte na druhou

Jak můžete nasbírat body navíc? Pokud máte možnost, věnujte část svého času na rodičovské aktivitám mimo péči o potomky. Benefit pro vás vidím v tom, že vás vytrhnou ze stereotypu. Mluvím o čemkoli od spolupráce na pár hodin ve vašem oboru, přes opravu turistického značení až po organizaci setkávání maminek z okolí. Spoustu z nich si můžete připsat do životopisu jako dobrovolnou činnost nebo částečný úvazek.

Mám jeden krásný příklad ze života. Moje kamarádka během rodičovské potřebovala dýchat i jiný, než domácí vzduch. Protože žije na vesnici, kandidovala do obecního zastupitelstva a byla zvolena za místostarostku. Vyhrála hned třikrát:

  • přibyly peníze do rodinného rozpočtu
  • nabyla během rodičovské cenné mimo-rodinné zkušenosti
  • čas od času vypla a věnovala se i jiným záležitostem, než svým dvěma raubířům

 

Druhý tip se týká tzv. motivačního nebo průvodního dopisu. Dejte si na něm záležet. Na rozdíl od CV, které mnohdy může stačit univerzální, by měl být průvodní dopis cílený na konkrétní firmu (nebo přímo člověka), informace, které o ní dokážete zjistit, vaše dovednosti související s pozicí a motivaci pro ně pracovat. Dobře napsaný průvodní dopis může rozhodnout o tom, jestli budete mít možnost své nadšení prezentovat osobně.

Podobné články

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Proč vyrazit na dovolenou sama a bez dětí? Pár dní stojí za to...

Celý rok plyne svým obvyklým tempem a všichni členové domácnosti jsou zvyklí na příjemnou rutinu. Může se zdát, že některé věci fungují tak nějak automaticky, ale jen matka ví, kolik je za tím vším práce. Celý článek

Komentáře