Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Zlepšete doma život alergikovi

Datum přidání: 4. 12. 2013
Gabriela Nováková

Píše Gabriela Nováková

Ukázka podlahové kritiny v herně, vhodné pro alergiky. Jedná se o vinyl. Realizace www.gadesing.cz
Ukázka podlahové kritiny v herně, vhodné pro alergiky. Jedná se o vinyl. Realizace www.gadesing.cz

V dnešní době je výskyt alergií častější než dříve. Skoro každý je na něco alergický. Nejčastější alergie je na domácí mazlíčky, jakými jsou kočky či psi, ale také na prach či roztoče. Alergie však mohou být na zdánlivě čisté ovzduší, ale pozor na teplotu či vlhkost v interiéru.

První alergická onemocnění se u dětí objevují zpravidla mezi 6. až 12. měsícem života dítěte a mezi 1. a 4. rokem se objevují typické klinické příznaky.

V tomto článku se budeme zaobírat tipy na výběr vhodných materiálů do interiéru dětského pokoje pro děti s alergií, ale samozřejmě nejen jim.

Začneme od podlahy.  Jejímu výběru věnujte patřičný čas a trpělivost.

Podlahová krytina

Na trhu existuje široká nabídka druhů podlahových krytin. Laminátová podlaha, dřevěná podlaha, dnes velmi oblíbená vinylová podlaha, sametový vinyl s názvem Flotex, podlaha z marmolea, z lina.  Každá má své pro a proti. Optimální volba pro interiér, který obývá alergik je z dané nabídky vinyl či marmoleum.

V rodinách, kde žije alergik, se musí úklid řešit dvakrát důkladněji. Lidé trpící alergiemi jsou náchylní na prach nebo plísně. „Za poslední roky významně přibyl počet alergiků. Je odhadováno, že alergickým onemocněním trpí 20 % světové populace. Výskyt alergií má i v Evropě stále rostoucí trend a Česká republika není výjimkou. Počet alergiků u nás také roste, ve věkové skupině dětí dokonce za posledních 10 let téměř dvojnásobně. Právě pro alergiky jsou vinylové podlahy vhodným řešením. Díky své odolnosti proti vlhkosti zabraňují vytváření plísní, snadno se udržují v čistotě a přispívají ke zdravějšímu prostředí našeho domova.

Sametový vinyl Flotex je vlastně vinyl podlaha s podobou koberce. Jde o unikátní produkt. Má navíc integrovanou antibakteriální vlastnost, která nabízí stálou ochranu proti bakteriím a předchází hnilobě a zápachu v místnosti.  Flotex je také 100% voděodolný, což znamená, že polití tekutinou nebo rozsypání nečistot může být snadno uklizeno za použití techniky – zeškrábnutí – drhnutí- opláchnutí.

Marmoleum zajišťuje přirozenou antistatičnost, prach i špínu lze snadno a rychle odsátni. Na jeho povrchu nedochází k množení bakterií, čímž je nejvhodnější podlahovinou pro lidi trpící alergiemi nebo astmatickými obtížemi.

Co skoro nikoho nenapadne je fakt, že barevné stěny zvyšují výskyt alergií. Objevila jsem jednu švédskou studii, jejímž cílem bylo zjistit zdravotní dopady těkavých chemikálií, které jsou značně rozšířeny zejména jako součást vnitřních maleb uvnitř domů a bytů. Výsledek: ze stovek testovaných vzduchových částic rozdělených do osmi různých kategorií, vzešla jen jediná skupina (propylenglykoly a glykolové estery), která má silný negativní vliv na dětské alergie a astma.

Tento objev je obzvlášť překvapující z toho důvodu, že tyto chemické látky jsou několik desetiletí široce používány nejen ve vodou ředitelných barvách a nátěrech za zdravější náhradu starších, vysoce těkavých olejových barev a nátěrů.  Dbejte na výběr kvalitních bare, či volte tapety nebo používejte dekorativní samolepky na zeď či nábytek.

Bytový textil

Posledním bodem, kterému bych chtěla věnovat pozornost je bytový textil. Bytové textilie – tedy záclony, závěsy, přehozy atd. – alergikovi nesvědčí, jakkoli vypadají na oknech či sedacích soupravách dobře. Pokud máte doma alergika, je třeba zvážit, zda okrasu bytu nemůžete postrádat.

Textilie lapají prach a žijí v nich roztoči. Kromě toho se na nich při větrání může usazovat pyl.

Dobrou alternativu k záclonám a závěsům nabízejí žaluzie, které se dnes navíc dají koupit v různých barvách, oživujících interiér. Vypadají moderně a podstatně lépe než textil se udržují. Prach ze žaluzií se stírá mokrým hadříkem.

Pokud na záclonách nebo závěsech trváte, je žádoucí volit lehké a vzdušné materiály, které se dají snadno prát na teplotu 60 stupňů Celsia. Perte je často, používat můžete i přípravky proti roztočům.

Užívejte adventní čas a budu se na vás opět těšit v novém roce, kdy si řekneme více o osvětlení v interiéru. Gabriela Nováková, http://www.gadesign.cz/

Podobné články

Soutěžte a vyhrajte jednu z úžasných cen Schleich

Schleich výhry v soutěži přinesou jen a jen úsměv a možná se i v dopisu Ježíškovi objeví. Zkuste svoje štěstí a soutěžte v naší soutěži o Schleich: Koňská show, Pick-up s přívěsem a koněm nebo Kočár pro koňskou show. Celý článek

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Michaela Tilton

Porozumět dítěti je důležité

Miminka se rodí s velmi omezenými možnostmi, jak komunikovat, ale také s relativně omezeným výčtem svých potřeb, zájmů a přání. Když má novorozenec hlad nebo žízeň, tak oboje má jen jedno řešení, kojení. Celý článek

Komentáře