Zlepšete doma život alergikovi

Datum přidání: 4. 12. 2013
Gabriela Nováková

Píše Gabriela Nováková

Zlepšete doma život alergikovi

V dnešní době je výskyt alergií častější než dříve. Skoro každý je na něco alergický. Nejčastější alergie je na domácí mazlíčky, jakými jsou kočky či psi, ale také na prach či roztoče. Alergie však mohou být na zdánlivě čisté ovzduší, ale pozor na teplotu či vlhkost v interiéru.

První alergická onemocnění se u dětí objevují zpravidla mezi 6. až 12. měsícem života dítěte a mezi 1. a 4. rokem se objevují typické klinické příznaky.

V tomto článku se budeme zaobírat tipy na výběr vhodných materiálů do interiéru dětského pokoje pro děti s alergií, ale samozřejmě nejen jim.

Začneme od podlahy.  Jejímu výběru věnujte patřičný čas a trpělivost.

Na trhu existuje široká nabídka druhů podlahových krytin. Laminátová podlaha, dřevěná podlaha, dnes velmi oblíbená vinylová podlaha, sametový vinyl s názvem Flotex, podlaha z marmolea, z lina.  Každá má své pro a proti. Optimální volba pro interiér, který obývá alergik je z dané nabídky vinyl či marmoleum.

V rodinách, kde žije alergik, se musí úklid řešit dvakrát důkladněji. Lidé trpící alergiemi jsou náchylní na prach nebo plísně. „Za poslední roky významně přibyl počet alergiků. Je odhadováno, že alergickým onemocněním trpí 20 % světové populace. Výskyt alergií má i v Evropě stále rostoucí trend a Česká republika není výjimkou. Počet alergiků u nás také roste, ve věkové skupině dětí dokonce za posledních 10 let téměř dvojnásobně. Právě pro alergiky jsou vinylové podlahy vhodným řešením. Díky své odolnosti proti vlhkosti zabraňují vytváření plísní, snadno se udržují v čistotě a přispívají ke zdravějšímu prostředí našeho domova.

Sametový vinyl Flotex je vlastně vinyl podlaha s podobou koberce. Jde o unikátní produkt. Má navíc integrovanou antibakteriální vlastnost, která nabízí stálou ochranu proti bakteriím a předchází hnilobě a zápachu v místnosti.  Flotex je také 100% voděodolný, což znamená, že polití tekutinou nebo rozsypání nečistot může být snadno uklizeno za použití techniky – zeškrábnutí – drhnutí- opláchnutí.

Ukázka podlahové kritiny v herně, vhodné pro alergiky. Jedná se o vinyl. Realizace www.gadesing.cz
Ukázka podlahové kritiny v herně, vhodné pro alergiky. Jedná se o vinyl. Realizace www.gadesing.cz

Marmoleum zajišťuje přirozenou antistatičnost, prach i špínu lze snadno a rychle odsátni. Na jeho povrchu nedochází k množení bakterií, čímž je nejvhodnější podlahovinou pro lidi trpící alergiemi nebo astmatickými obtížemi.

Co skoro nikoho nenapadne je fakt, že barevné stěny zvyšují výskyt alergií. Objevila jsem jednu švédskou studii, jejímž cílem bylo zjistit zdravotní dopady těkavých chemikálií, které jsou značně rozšířeny zejména jako součást vnitřních maleb uvnitř domů a bytů. Výsledek: ze stovek testovaných vzduchových částic rozdělených do osmi různých kategorií, vzešla jen jediná skupina (propylenglykoly a glykolové estery), která má silný negativní vliv na dětské alergie a astma.

Tento objev je obzvlášť překvapující z toho důvodu, že tyto chemické látky jsou několik desetiletí široce používány nejen ve vodou ředitelných barvách a nátěrech za zdravější náhradu starších, vysoce těkavých olejových barev a nátěrů.  Dbejte na výběr kvalitních bare, či volte tapety nebo používejte dekorativní samolepky na zeď či nábytek.

Posledním bodem, kterému bych chtěla věnovat pozornost je bytový textil. Bytové textilie – tedy záclony, závěsy, přehozy atd. – alergikovi nesvědčí, jakkoli vypadají na oknech či sedacích soupravách dobře. Pokud máte doma alergika, je třeba zvážit, zda okrasu bytu nemůžete postrádat.

Textilie lapají prach a žijí v nich roztoči. Kromě toho se na nich při větrání může usazovat pyl.

Dobrou alternativu k záclonám a závěsům nabízejí žaluzie, které se dnes navíc dají koupit v různých barvách, oživujících interiér. Vypadají moderně a podstatně lépe než textil se udržují. Prach ze žaluzií se stírá mokrým hadříkem.

Pokud na záclonách nebo závěsech trváte, je žádoucí volit lehké a vzdušné materiály, které se dají snadno prát na teplotu 60 stupňů Celsia. Perte je často, používat můžete i přípravky proti roztočům.

Užívejte adventní čas a budu se na vás opět těšit v novém roce, kdy si řekneme více o osvětlení v interiéru. Gabriela Nováková, http://www.gadesign.cz/

Podobné články

Jste těhotná? Přečtěte si, co se děje první dva měsíce ve vašem těle

Zjednodušeně se dá říct, že první měsíc těhotenství o svém „jiném stavu“ nemáte zdání. I když se obecně říká, že těhotenství trvá devět kalendářních měsíců, tak výstižnější je pojmenování deset lunárních měsíců, což znamená deset měsíců trvajících 28 dnů. Celý článek

Spolupracujeme s fitMAMI®

4 tipy, jak se připravit na první pracovní cestu

Stále více maminek na mateřské pracuje a dost z nich navíc díky své práci i cestuje. Možná ta první cesta čeká právě vás. Víte, jak se na to připravit? Jste šest měsíců po porodu, miminko už vás nepotřebuje každé tři hodiny a na řadu přichází práce Celý článek

Píše Valentina Aulisa z Alimenty dětem.cz

Jak vymáhat alimenty prostřednictvím exekutora?

V prvním článku jsme si ukázali, jaký je rozdíl mezi jednotlivými způsoby vymáhání alimentů a také jste se mohli dočíst, že nejúčinněji vymáhá alimenty právě exekutor, který je úspěšný až v 70 % případů. Chtěli byste vymáhat výživné prostřednictvím exekutora Celý článek

Komentáře