Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Zůstala vašim dětem po úrazu jizva? Zkuste babské rady, třeba sádlo

Datum přidání: 3. 9. 2019

Ne nadarmo se říká, že období prázdnin patří k rizikovým obdobím, kdy se stává dětem (a nejen jim) nejvíce úrazů. Pokud i vašemu potomkovi zůstala na divokou jízdu na kole nebo nepovedený skok do vody památka ve formě jizvy, určitě budete řešit, jak se jí co nešetrněji zbavit.

Téměř každý má na svém těle větší nebo menší jizvičku. Její původ je přitom různý, ne vždy totiž vznikla jako následek úrazu nebo operace. Kromě estetického efektu, například, když je jizva na viditelném místě (obličeji,…) má správná péče o jizvy další důležitou roli – vrací jí elasticitu. Jizva je součástí přirozeného procesu hojení.

Vzhled jizvy závisí na mnoha faktorech. Roli hraje elasticita kůže, ale také stáří jizvy, stejně jako její původ. Je zřejmé, že odstraňování čerstvých jizev je jednodušší a má větší efekt než u starších jizev. Jak dobře se bude jizva hojit záleží i na genetice. Velké jizvy, například po popáleninách, je nezbytné konzultovat s odborníky. Velkou roli hraje i způsob šití a naprosto zásadní je pooperační péče o jizvu. U jizev je třeba maximálního přístupu kyslíku. Dostatečná hydratace napomáhá totiž tvorbě kolagenu, který zajišťuje rychlejší hojení.

Pozor na sluníčko

Aby měla péče o jizvu co největší účinek, je třeba s léčbou začít co nejdříve. My se zaměříme na možnosti, které pro jizvu můžete udělat sami. Vynecháme možnosti jako laser, který se týká opravdu rozsáhlých jizev. Následující tipy se mohou používat až po uzavření a zahojení rány, na čerstvé rány se používat nesmí. Také je třeba zmínit, že čerstvé jizvy (například i po neštovicích) by se neměly vystavovat na sluníčku, protože se mohou snadno spálit a vést ke vzniku hyperpigmentace, tedy ztmavnutí. Zejména během prvního roku od vzniku jizvy je třeba si na sluníčko dávat pozor. Pokud je jizva na místě, které není možno snadno zakrýt, určitě používejte opalovací krém s vysokých ochranným faktorem. Také by bylo lehkovážné myslet si, že jizvu opálením zamaskujete.

Jednou z možností, kterou při péči o jizvu máte, je aplikace produktů na bázi silikonu, které se prodávají ve formě tyčinek, gelu nebo plátků. „Syn měl velmi rozsáhlé neštovice a na zádech mu zůstala spousta jizviček. Nejvíce se mi osvědčil bi-oil, který jsem mu pravidelně několik měsíců promazávala,“ svěřila se maminka Martina.

I zdravé svačiny mají děti rády, když víte, jak na ně

Připravujte svačiny společně
Určitě nemá smysl snažit se v dítku najít zálibu v surovině, kterou nemá rádo. Jestli ji nejedlo doma, nebude ji jíst ani ve škole.

Pokud dáváte přednost domácím prostředkům, které jsou léty osvědčené, zkuste sádlo nebo třezalkový olej. Ne nadarmo už naše babičky věděly, že jizva se nesmí nechat vysušit. Ošetření jizvy domácím sádlem patří mezi účinné „babské“ rady. Jen pozor na to, aby sádlo bylo opravdu domácí, nesolené a neupravené. Zvolit ovšem můžete i měsíčkovou mast nebo si můžete připravit odvar ze sušeného jitrocele, kterým budete jizvu potírat. Za velmi účinného přírodního pomocníka při léčbě jizev je považována také třezalka, ideálně ve formě oleje (vznikne smícháním třezalky do olivového oleje).

V souvislosti s jizvami je doporučována také šťáva z cibule, která působí protizánětlivě, a navíc by díky ní neměla být jizva vystouplá. Šťáva z citrónu zase vrací kůži elasticitu a působí jako přírodní bělidlo. V takovém případě se doporučuje nakapat malé množství citrónu na jizvu a po deseti minutách ji opláchnout.

Nezapomeňte na tlakovou masáž

Hodně pomůže také tlaková masáž, která zlepšuje prokrvení a podporuje změknutí jizvy. Začít s ní můžete až po zahojení rány a vyndání stehů. Lékař by vám měl ukázat, jak ji správně provádět. Masáž můžete provádět i několikrát za den, ale vždy kůži před masáží promastěte. Masáž se jmenuje tlaková, protože je prováděna tlakem na jednotlivá místa jizvy, nikoliv přejížděním po jizvě. Mohlo by se totiž stát, že dojde k jejímu poškození. Masáž se provádí jemně bříškem prstu, kterým masírujete jizvu a její okolí.

U jizev, stejně jako všude jinde, platí, že základem je pravidelnost. I když se vám bude zdát, že jizva je i přes veškerou vaši péči stále stejná, vyčkejte a nevzdávejte to. Výsledky se totiž nedostaví hned, ale musíte si na ně chvíli počkat.

Podobné články

Těhotenské obavy: Sauna, barvení vlasů, stres v těhotenství… Co s nimi?

Pokud čekáte své první miminko, určitě vás napadá spousta otázek, která s těhotenstvím souvisí. Na tom není nic neobvyklého, obavy jsou na místě. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejčastější, abyste mohla být klidnější. Celý článek

Jak posílit imunitu u dětí: Zpomalte, dopřejte jim dobré jídlo a kvalitní spánek

S nastupujícím podzimem nás začínají trápit nejrůznější zdravotní neduhy, u dětí je to nejčastěji nachlazení. Ze statistik vyplývá, že to děti potrápí v průměru nejméně šestkrát do roka. To je docela vysoké číslo, co říkáte? Celý článek

Eva: Po dětech netoužím, moje okolí mě nechápe. Já mám ale jasno

Každá žena chce dítě a ta, která říká, že po něm netouží, je divná. Tak přesně s takovými předsudky se setkává šestatřicetiletá Eva, když odpovídá na otázku, kdy konečně bude mít děti. Celý článek

Komentáře