Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Zůstaly vám křečové žíly i po porodu? Nejde jen o estetický problém

Datum přidání: 15. 7. 2019

Možná jste s nimi měla problémy již v těhotenství a doufala jste, že se jich po porodu zbavíte. Ve většině případů to tak bývá, ovšem stále je vysoké procento žen, které mají s křečovými žílami problémy i po porodu. Jaké je tedy řešení?

Někdo má s křečovými žílami trápení ještě před těhotenstvím, ale u někoho se tyto obtíže objeví právě až v graviditě. Nejčastěji se křečové žíly objevují na dolním končetinách, na lýtkách, stehnech a v případě těhotných i a na rodidlech. Často se s nimi pojí i hemeroidy. Důvody jejich vzniku jsou hormonální změny, které podporují rozšíření žil a cévní stěny. Nepřidává tomu ani zvětšující se děloha, která má na žilní systém rovněž vliv. V těhotenství vzniklé křečové žíly se mohou po porodu upravit díky tomu, že se žilní tlak vrátí do normálu. Podmínkou je ovšem dostatečná elasticita žilní stěny. Pokud totiž dojde v těhotenství k trvalému poškození chlopní, zůstávají křečové žíly ženě i po porodu. V tomto případě zlepšení nečekejte, spíše naopak.

Káva v těhotenství a v době kojení? Klidně si ji dopřejte, ale s mírou

Pokud vás ani v těhotenství nepřešla chuť na kávu nebo kojíte a šálek tohoto nápoje si nedokážete odepřít, nemusíte mít výčitky. Malé množství kofeinu totiž vašemu děťátku rozhodně neuškodí.

Významnou roli hraje genetika

Podle lékařů hraje u vzniku křečových žil roli genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče mají s „křečáky“ problém, je velká šance, že tento problém zdědíte i vy. Roli samozřejmě hraje i způsob života. Rizikovou skupinou jsou také ženy s vícečetným těhotenstvím nebo několikanásobným těhotenstvím. To platí samozřejmě zejména u těch žen, které mají genetické dispozice k tvorbě křečových žil. Může se tak stát, že zatímco první těhotenství probíhá bez problémů, u druhého těhotenství se křečové žíly již mohou projevit. To potvrzuje i máma čtyř dětí Lucie.

„S křečovými žílami jsem neměla během prvním dvou těhotenství problém. Jedna větší žíla se mi udělala až při třetím těhotenství. Když jsem čekala minulý rok své čtvrté dítě, tak jsem měla nohy už tak hrozné, že jsem musela nosit kompresivní punčochy a užívat léky Detralex. Po porodu jsem si oddechla, protože se mi žíly zlepšily. Bohužel po pár měsících jsem si všimla, že mi ta jedna žíla už docela vystupuje a k tomu se přidaly bolesti nohou. Zprvu jsem si myslela, že to přejde, ale když mě nohy bolely i v noci, tak jsem se objednala k lékaři, který mi opět nasadil Detralex, punčochy a nyní čekám na sono, kde se ukáže, jestli bude v mém případě stačit sklerotizace nebo budu muset na operaci,“ říká čtyřnásobná máma.

Sklerotizace nebo operace?

Pokud máte podobné problémy, není důvod otálet a raději se objednejte k lékaři. Pokud vyrazíte k praktickému lékaři, velmi pravděpodobně vám napíše léky a doporučí punčochy nebo vás rovnou odešle na specializované pracoviště.

Na cévním chirurgickém oddělení vám lékař nohy zkontroluje, zeptá se vás na obtíže a odešle vás na ultrazvukové vyšetření, které teprve ukáže, jak jsou na tom vaše žilní chlopně a zda není v žilách krevní sraženina. Teprve podle výsledků se rozhodne o tom, jaká léčba bude pro vás nejlepší volbou.

Počáteční problémy se nejčastěji léčí konzervativně, tedy bez operace. Jedná se o dodržení režimových opatření, jako jsou léky, pravidelný pohyb nebo nošení punčoch. V případě, že žíly nejsou způsobeny porušenou funkcí žilních chlopní, je možno využít sklerotizace, což je především kosmetická léčba. A jako taková není hrazena ze zdravotního pojištění.

Jak na bolest nohou

  • Kdykoli je to možné, hoďte nohy nahoru
  • Sprchujte si nohy střídavě teplou a studenou vodou
  • Snažte si kontrolovat váhu, v těhotenství totiž velké přibírání s sebou nese riziko křečových žil
  • Dodržujte pitný režim
  • Nezapomínejte na pohyb
  • V těhotenství se doporučuje spaní na levém boku

V horších případech, a to u křečových žil, které jsou příčinou nefungující žilní chlopně, je už třeba přistoupit k operačnímu řešení. Lékaři totiž musí při zákroku odstranit příčnu potíží, a to poškozenou žílu, který způsobuje viditelné varixy. V tomto případě máte na výběr buď z klasické operace, kdy je výkon hrazen zdravotní pojišťovnou, ale rekonvalescence je delší, nebo můžete využít laserovou ablaci. Ta je šetrnější, léčba je kratší, ale zákrok si budete muset uhradit sami.

Pokud máte problémy s křečovými žílami, ale návštěvu lékaře stále odkládáte, tak věřte, že včasná léčba znamená menší a jednodušší zákroky.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře