Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Zvolte pro své děti tu nejvýhodnější možnost spoření

Datum přidání: 26. 8. 2018

Rodiče začínají svým dětem spořit v různém věku. Jsou mnozí, kteří se o možnosti střádání financí dítku zajímají hned po jeho narození, jiní pak poté, co jeden z nich ukončí rodičovskou dovolenou a oba pracují. Stejně tak dětem spoří prarodiče, zvláště tehdy, kdy ještě pracují, nebo mají důchody dostatečně vysoké na to, aby si mohli dovolit vnoučatům pravidelně odkládat.

Pro jaký druh spoření se ale rozhodnout, abyste s konečnou částkou byli za 18–20 let spokojeni, a dětem co nejvíce pomohli při startu do života? Zde je několik možností.

Známé, ale ne až tak výhodné stavební spoření

Počet zájemců o stavební spoření u nás v posledních letech klesl. Důvodem jsou jiné produkty na trhu, jež jsou zajímavé, co se týče úročení i podmínek výběru naspořené částky. U stavebního spoření všeobecně platí, že ročně můžete získat státní příspěvek až 2 000 Kč (připisuje se jednou za rok). Tento způsob spoření je u tohoto produktu nejvýhodnější. Po šesti letech se však podmínky mění a produkt už není tak zajímavý. Prvních šest let je úroková sazba kolem 3 % p.a. včetně státní podpory a odečtení poplatků a daní. To platí pro případ, kdy budete dítěti spořit 1 000 Kč měsíčně. Po šesti letech (překročení naspořené částky 100 000 Kč) se úroková sazba v drtivé většině případů láme a klesá. Čím vyšší je naspořená suma, tím menší je státní příspěvek. Vhodné proto je po šesti letech peníze buď vybrat a vložit na termínovaný či spořicí účet, nebo založit stavební spoření nové s jednorázovým vkladem.

Spořicí účty, kde odkládáme peníze dětem

Spořicí účty využíváme stále častěji, nabízí větší úročení než ty běžné. Proto bychom na běžném účtu měli mít vždy jen „nutnou“ sumu a zbytek převádět tam, kde za peníze získáme více. Spořicí účet můžeme založit i dítěti. Sice příliš mnoho nevydělá, ale také neprodělá. Výnosy na spořicích účtech většinou řeší aktuální inflaci. Např. inflace činí 0,4 %, výnos účtu je 0,7 % p.a. Po odečtení srážkové daně 15 % výsledek pokrývá inflaci. Po 20 letech spoření dítku 1 000 Kč měsíčně dítku naspoříte asi o 10 % méně, než u stavebního spoření (jeho zakládání vždy po 6 letech).

Doplňkové penzijní spoření

Máte vy sami penzijní spoření? Od letošního roku můžete dětem založit doplňkové penzijní spoření, kdy stát dovoluje po dosažení věku 18 let dítěte vybrat třetinu naspořené částky. Zbytek včetně státní podpory bude dítěti vyplacen po dovršení věku 60 let. Kdybyste opět zasílali 1 000 Kč měsíčně po dobu dvaceti let, pak byste naspořili cca 403 000 Kč. Kdybyste chtěli třetinu částky vybrat, bylo by to asi 105 000 Kč, které se musí zdanit. Na účtu by zbylo do důchodu cca 298 tisíc korun.

Anketa

Spoříte dětem?

Podílové fondy, jichž se obáváme

Máte-li možnost dlouhodobě spořit, podílové fondy by ve vaší rodině neměly chybět. Umožňují investovat v různých zemích, měnách, komoditách, dluhopisech firem atd. Na fondy dohlíží Česká národní banka, depozitář a správcovská společnost, hrozba vytunelování je minimální. Pokud byste chtěli spořit 1 000 Kč měsíčně, je vhodné zvolit fondy fondů. Najdete zde akciové, nemovitostní, dluhopisové atd. Velkou výhodou je, že po třech letech neplatíte daň ze zisku, také vysoká likvidita a diverzifikace. Co nás odrazuje, jsou vyšší vstupní poplatky, obava a vybírání peněz klienty, pokud trh klesá. Ale také náročnější přehled, protože nabídka fondů je skutečně obsáhlá. V podílových fondech však můžete vydělat asi 6 % p.a., což je velmi výhodné.

Kombinace více druhů spoření

Nemusíte vždy spořit na jeden produkt. Zajímavé je např. založit stavební spoření, na nějž budete posílat polovinu měsíční částky a druhou investovat např. do podílových fondů. Ve stavebním spoření je jistota, u fondu lze sáhnout po akciovém, např. obsahující renomované společnost ve vyspělých ekonomikách. Naspořená částka při úhradě 500 Kč na stavební spoření a 500 Kč do akciového fondu bude po dvaceti letech asi 140 000 Kč u stavebního spoření a 227 000 Kč z fondu.

Vyberte dětem variantu, které věříte a je vám nejblíže. Pokud se fondů bojíte, vsaďte na stavební spoření a po šesti letech jej ukončete a založte nové. Anebo se poraďte s nezávislým finančním poradcem, který má přehled o všech současných produktech bank a spořitelen. Hodně pomoci může také srovnávač spoření online. Vašim potomkům tím do budoucna bezesporu pomůžete k lepšímu a spokojenějšímu životu.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Rozumný pomocník při péči o miminko. Obousměrná digitální chůvička značky Babymoov

Drtivá většina nastávajících maminek chystá věci potřebné k péči o miminko již před samotným porodem. Neznám ženu, která by s příchodem nového člena rodiny nepřemýšlela nad tím, co bude a co nebude potřeba. Celý článek

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Pravidelným cvičením k vytouženému dítěti

V minulém díle jsme se podívali na to, jak může naše snahy o otěhotnění podpořit správná strava. Dnes se zaměříme na pohyb a řekneme si, jak nám může při dosažení našeho vytouženého cíle pomoci správné cvičení. Celý článek

Komentáře