Kojení 15 měsíční dítě

Dotaz od: Hana
Datum přidání: 31. 5. 2018

Dobrý den, Hani, po delší době chci opět požádat o radu. Moje 15 měsíční dcera se stále kojí (což mi nevadí, ráda bych kojila cca do dvou let), nicméně v poslední době se pro mne kojení stává trochu nepříjemnou záležitostí z několika důvodů. První je frekvence - dcera by se nejraději kojila za den 5x i více (ráno, dopoledne dvakrát, odpoledne dvakrát) a v noci také zhruba 3x se budí a chce se kojit. Přijde mi to příliš časté. V poslední době mne také výrazně bolívají bradavky. Začíná mi také dělat starosti, jak dcerka projevuje žádost o prso, chová se u toho dost "neurvale", kdekoliv a kdykoliv si vzpomene, začne se mi sápat do výstřihu a pokud ji odmítám, dělá velké scény - záchvaty pláče, vztekání. Pokoušela jsem se omezit kojení na 2x denně, ale neúspěšně. Jednou měsíčně bývám pracovně pryč a dceru hlídá celý den babička - bez problémů vydrží v tyto dny bez kojení. Proto mi přijde, že kojení je spíš taková manipulace se mnou :-( přemýšlím proto, zda ji již neodstavit úplně. děkuji za radu, krásný den!

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den Hani, co se týče věku dítěte mohla by být ještě klidně kojená, ale podle chování si "koleduje" o odstavení.:) To, že pije od Vás teď častěji, by mohlo souviset s vedrama, která teď jsou, to bych chápala, ale vadí mi projev , kterým se dožaduje kojení. V jejím věku už má sílu a pokud nepije normálně, ale chová se tak jak se chová, mohla by Vám opravdu dost poranit bradavky. Takže buď ji důrazně říct (v tomto věku to již dobře chápou), že tohle maminku bolí a to se nedělá, jinak mlíčko nebude a nebo už jí vysvětlit, že mlíčko bude až večer nebo ráno - buď až bude tma nebo až vyjde sluníčko, prostě ji to tak k něčemu přirovnat a pak už nedávat mléko vůbec, aby to bylo pozvolna k odstavení. No a nebo opravdu natvrdo ukončit kojení hned. Sama jste si vyzkoušela,že když jste pryč funguje to bez problémů. Já osobně bych ještě jednou zkusila tu pozvolnou metodu. Vydržte její záchvat vzteku nebo spíš se snažte ať k němu nedojde, odveďte pozornost, zabavte ji. Přeji hezký den a děkuji za dotaz!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Miminko pláče a je neklidné. 3 tipy, jak uklidnit a utišit miminko

Všichni rodiče, kteří se těší z narození potomka si přejí, aby bylo zdravé, prospívalo, bylo spokojené, dostatečně spalo a nic mu nechybělo. Někdy se ale stává, že je novorozeně neklidné a jsme nuceni přemýšlet, čím to je a jak mu pomoci. Vyloučíme-li bolesti Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.

Redakce Proděti.cz

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Proděti.cz

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.