Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kojení přes klobouček, dokrm UM

Dotaz od: Sylvie Píšková
Datum přidání: 21. 10. 2018

Dobrý den, líbí se mi váš blog, proto se na vás obracím s prosbou o pomoc s řešením naší situace. Máme doma dvoutýdenního chlapečka. Porod byl těžší (kleštěmi), mě hned vezli na operační sál (rozsáhlé šití) a malého mi přiložili až po devíti hodinách od porodu s tím, že už mu museli dát dokrm (Nutrilon). Rekonvalescence probíhala pomalu, nejprve jsem se prý musela já dát dohromady, abych byla schopná se postarat o malého. Druhý den po porodu už mi ho vozili co tři hodiny s tím, ať ho zkusím přikládat. Jenže mám ploché bradavky a malý byl slabý na to, aby si je dostatečně vytáhl. Začali jsme tedy používat klobouček, nicméně kojení se v porodnici úplně nespustilo. Navíc dostal malý žloutenku a museli ho nasvicovat. Bylo to tedy hodně spavé dítě a kojení se zkoušelo po cca 4-5 hodinách. Domů nás poslali po pěti dnech, nerozkojené a s příkrmem. Doma mě malý přes kloboučky trochu rozkojil, i když podle váhy nevycucá více než 45ml. Je mi ale divné, že někdy ho přiložím k oběma prsům a on poté usne třeba i na dvě hodiny, jindy si rve ruce, plínku, peřinku do pusy a křičí hlady, takže musím dělat příkrm, po kterém se zklidní a usne. Když mám odstříkané mléko, dám mu ho místo příkrmu, ale zdá se mi, že ho pokaždé vyblinká. Je možné, že by mu ode mě mléčko nechutnalo a už si prostě víc zvykl na příkrm? A je vůbec možné, že bychom příkrm někdy úplně odstavili nebo se mám smířit s tím, že přes kloboučky malý prostě moc nevytahá a tak budeme na UM? Děkuji za jakoukoliv zpětnou vazbu.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer, 45ml mlíčka není zase tak málo, já bych byla spokojená po tom, co máte oba za sebou. Ideálně by bylo při jednom sezení prostřídat obě prsa dvakrát, každé prso 7 minut, celé kojení pak trvá 28 minut a tak by jste měla zajištěné, že se miminko dostane k zadnímu mléku, prsa budou dostatečně stimulovaná a vyprazdňovaná. Miminko je malé , je mu 14 dní, určitě máte nyní v šestinedělí největší šanci rozkojit se co nejvíce. Vhodná by byla homeopatika Rhicinus comunis 5 CH, 5 granulí 3-5 x denně, doplnit k tomu pískavicí (řecké seno) - to by napomáhalo zvýšené tvorbě mlíčka. Nemyslím si, že by mu Vaše mlíčko nechutnalo. Snažte se minimalizovat dokrm. Nutrilonem, vystačit si s Vaším mlíčkem - raději častěji krmit mateřinou - ať už nakojením nebo OMM, třeba i menší dávky než dát plnou dávku Nutrilonu, tak se miminko nebude budit k jídlu a Vám se mlíčko bude tvořit méně, bude chybět stimulace ze strany dítěte. Vhodná by byla i osobní konsultace laktačního poradce v místě bydliště. Přeji hezký večer a kdyby jste potřebovala ještě něco doplnit napište!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz