Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kojenec 8 měsíců dostačuje UM 2 krát denně? Expoziční test?

Dotaz od: Žaneta Kováříková
Datum přidání: 25. 11. 2018

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně mého 8 měsíčního syna( 74cm, 8300g).Nevím si moc rády ohledně našeho jídelníčku vzhledem k jeho diagnóze ABKM,která byla potvrzena v jeho 4 měsících. Chtěla bych mu už dávat mlíko pouze dvakrát denně a mám strach aby to nebylo málo. Nyní jídelníček: 4:30 150 ml UM( Neocate syneo), 8:30 70ml-120 ml UM, 11:30 masozeleninový příkrm 220g, 14:30 ovocná přesnídávka 190g( občas ovoce moc ho nechce), 17:00 kaše Sinlac z vody 160 ml, 19:00 UM 180 ml ( někdy méně nebo více,dle potřeby). Přes den vypije pouze 100 ml čaje. Víc do něj nedostanu. V noci spí po posledním UM (19:00) až do 4:30. Také bych se chtěla zeptat na expoziční test. Čeká nás v prosinci, bylo mi sděleno že ze dne na den vysadit Neocate a nasadit obyč UM na 4 dny. Přijde mi to jako šílenost. Není lepší pomalu zavádět po dobu pár dní obyčejné UM? Mám strach abych mu tim nějak neublížila. Projevy ABKM byly silné. Exem po celém těle až do masa. Celodenní a celonoční pláč, bolesti bříška, nadměrná plynatost, velké zvracení,prujmovita kyselé páchnoucí stolice atd...mám z toho obavy a nechci aby zase trpěl kvůli tomu, že mu vytvořím takovýhle šok. Otázka tedy zní jestli je to běžný postup? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, mě se jídelníček vašeho chlapečka líbí, nechala bych tam to mlíčko jak má, je mu 8 měsíců, krásně Vám spí celou noc, tak bych to neměnila a nechala na jeho potřebách. Ta druhá část dotazu je spíše pro lékaře než pro mě, ale mohu něco ze své praxe. Nevím, jak na tom teď chlapeček je, jestli má nějaký ekzém, zažívací obtíže nebo je zcela bez problémů ( asi je v pořádku, když mu plánují expoziční test) ale vzhledem k tomu, že má potvrzenou ABKM, i já bych se bála plánovaného expozičního testu. Nebylo by třeba lepší zkusit 2 lžičky jogurtu? Je mu 8 měsíců, věk by na to měl a přijde mi to lepší než to, co popisujete Vy, že by vás mělo čekat. Měla bych strach, aby se chlapeček výrazně nezhoršil, variantou je, i vyzkoušet bezlaktozové mléko v malém množství, to jsou poznatky z mé praxe. Nevím jestli jste v péči alergologa nebo toto plánuje váš pediatr, ale zcela chápu Vaše obavy a asi bych se snažila ještě o nějakou konsultaci a zvážení možností, které jsou. Nechci se rozhodně dotknout lékaře nebo zpochybnit jeho postup, ale poznatky z mé praxe v ordinaci, jsem Vám popsala výše. Přeji hezký večer a děkuji za dotaz!

Odpoveď od: Žaneta Kováříková

Moc děkuji za odpověď. Děkuji za Váš názor a praxi. Určitě se budu snažit u Lékaře, který nás má na starosti tento postup prosadit. Jestli se mohu ještě poradit. Jak jste psala, že se domníváte, že je v pořádku....ano 3 měsíce naprosto bez vyrážky i další projevy ustoupili. Jen zvracení ( ne obloukem) neustoupilo. Trvá od jeho 2 týdnů, kdy jsme museli bohužel přejít na UM a trvá stále. Zvrací i několik hodin po jídle a to dokonce i příkrm. Nejhorší je, že se tím dost často daví i přestože je v poloze, kdy by to nemělo nastat( na čtyřech, na boku,v sedu). Zvrací i v noci, občas mě díky bohu vzbudilo,když se začal dávit. Mám z toho už hrůzu při představě, co by se vše mohlo stát. Nikdo to neřeší a všude mě odešlou z odpovědí, že to roka to určitě přejde. Také se dost často zadaví svou vlastní slinou. Prakticky každý den ho x krát obracím vzhůru nohama a dávám první pomoc kvůli zaskočení jídlem pitím, mlékem atd...u nás neexistuje,že by jsme ho dali někam hlídat. Zbláznila bych se strachy. Takže otázkou ...je to normální? Neocate zahuštujeme Nutritonem, ale zvrací i přes to, akorát méně. Už ani neumí pít řídké mléko, dusí ho to. Budu vám vděčná za jakoukoliv radu.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz