Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Příkrmy

Dotaz od: Ema
Datum přidání: 6. 5. 2019

Dobry den. Mám 5 měsíční dcerku. Ráda bych se poradila ohledně příkrmů. Příkrmy má měsíc. Jídelníček: v půl 6 ráno cca 170 UM nutrilon, pak v půl 10 stejná dávka. Ve 12:45 asi 120g prikrm masozeleninový. Pak v 16:15 UM a v 19:30 poslední UM. Spí bez probuzení do těch půl 6. Teď mi jde o to že po tom obědě nevím kolik ji mám dát mlíka? Postupně jsem to snižovala teď to zapíjí asi 70ml ale mě to přijde hodně. Chtěla jsem to odbourat úplně po obědě jenom zapít vodou ale ještě jsem to nezkusila. Bojim se ze bude mit hlad. Příští týden chci začít s ovocem dopoledne a dopracovat se zase pomalu k tomu že to zapije jen vodou. Kolik g myslíte že je optimum k obědu? Nekde píšou těch 125 někde že 200 tak nevím. Malá váží cca 7,5 kg. A od kdy myslíte že je dobrý začít s kasi na noc? Díky moc za odpověď.

Odpověď odborníka

Bc. Hana Šalandová

Bc. Hana Šalandová

Dobrý den, pětiměsíční kojenec bývá obvykle krmen 6 x za 24 hodin. Pokud je krmen 5 x, dávky musí být větší. Množství poledního příkrmu je v pořádku, postupně se bude navyšovat ( cca 180- 200g). Mléko na zapití ,,nahrazuje" plnou dávku, tzn. jak bude přibývat příkrmu, bude se snižovat množství mléka na zapití. Doporučuji ponechat mléko a nenahrazovat vodou, alespoň do ukončeného 6.měsíce. Vodu můžete dcerce nabídnout během dne, pokud bude horko apod. Co se týká zavádění dalších příkmů, doporučuji počkat do ukončeného 6. měsíce ( pokud není zdravotní důvod k jinému postupu). Podle stanoviska WHO je vhodné začínat s příkrmy až od ukončeného 6. měsíce. Tento postup je cca 2 roky nový a důvodem k jeho zavedení je častější výskyt anemií u kojenců, kteří přecházejí na příkrmy brzy. Přšji vám hezké dny!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz