Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

špatné usínání

Dotaz od: Ivana Rychlínková
Datum přidání: 11. 1. 2017

Dobrý den, mám 2,5 měs. holčičku. Je plně kojená. Už od začátku má špatně nastavený spánek. Nejdříve neprospívala a já ji musela po 2 hod budit, takže spíš u kojení spala. Pak nás začaly trápit prdíky. Takže zase byl její spánek přerušován. Nejdříve jsme chovali, když neusnula při kojení. Pak jsem ji učila usínat na sobě nebo vedle mne s dudlíkem. Usínala až kolem 9 hod a spala do 2 hod., kdy jsem kojila, poté usínala sama. Učím ji usnout v její postýlce pokud nepláče opravdu hodně. Chodím za ní, někdy u ní zůstanu. Teď se ale stává, že po uspání se znovu do 10min až půl hodiny vzbudí. Ve dne i v noci. Pozorovala jsem, že škube ručičkama, zkouším zavinovat, ale to se zase zlobí..Přijde mi, že už skáču z jedné metody na druhou a je to čím dál horší. Prosím o radu, jak bych mohla dceři pomoci usnout. Pořád mám pocit, že je vše nepřirozené, protože pokud opravdu usne nevzbudí se ve dne ani na kojení a to zase je problém u dr. , takže zase budím po 3-4 hod. Holčička vážila 2,65kg a nyní má 4 kila, ještě trochu přetrvává novorozenecká žloutenka.

Odpoveď od: Neznámý

Milá paní doktorko, děkuji za odpověď. Chtěla bych jen upřesnit. Holčička měla v 9-ti týdnech 4050g a měří 57cm, při narození to bylo 2,67 a 49cm. Je mé třetí dítě, před ní jsem oba kluky kojila do roka. Zamýšlela jsem se nad vaší radou a také jsem tak kojit zkoušela, jestli nebude malá spokojenější. Já jsem právě zkoušela po probuzení ještě přiložit, ale ona si jen třikrát zatáhla a spala dál. Tak asi ta potřeba blízkosti. A to spí od prvního probuzení v noci se mnou v posteli.:-) Jinak v noci se budí po třech hodinách. K neprobuzení je v kočárku. To ani nevím, jak dlouho by spala, protože mám nařízeno budit po třech hodinách. Ale přece jen bych poprosila o radu, co se týká kojení. Za jak dlouho se dítě dostane k zadnímu mléku? Mám totiž obavu, že když vystřídám obě prsa po 7 minutách a to opakované kojení spíš malá pospává, jestli nepije  spíše to přední mléko. Předtím jsem kojila půl hodiny- a malá chvíli pochrupuje a chvíli tahá a sama prso nepustí. Jednou jsem to zkusila a v pohodě střídavě pila a spala hodinu a pustit se nechtěla:-). Takže pro mě oříšek, nikdy nevím, jestli si vzala dost. Jak dlouho by mělo kojení u takto spavého miminka trvat? Napadlo mě dát jí v půlce odříhnout a tak ji zase probrat. Ještě jednou děkuji a přeji krásný večer. Ivana

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer,dívala jsem se do růstového grafu podle váhy, kterou udáváte a stáří je na 25 percentilu, neznám její délku a ani nevím, jak to bylo před tím, takže těžko mohu posoudit, jestli kojení je dostačující či ne, 25 percentil by nebyl špatný, pokud by to tak bylo i dříve.
Píšete, že miminko má od začátku špatně nastavené spaní – mělo menší porodní váhu, tato miminka většinou pijí častěji po menších dávkách , u jídla třeba odpočívají.Píšete, že jí dáváte dudlík, zkuste při jednom sezení prostřídat obě prsa 2x po sedmi minutách, celé kojení bude trvat max.30 minut, dítě se dostane k zadnímu mléku, prsa budou dostatečně stimulována a vyprazdňována. Pokud se miminko vzbudí do půl hodiny po kojení, zkuste ho znovu přiložit, není to nové krmení, ale pořád jedno. Pokud miminko je jenom kojené, mělo by mít za 24 hodin 6-8 počuraných bavlněných plenek nebo 3 – 4 jednorázové. To je známkou toho, že by mělo mlíčka dostatek. Miminko by mělo přibývat zhruba 1-2dkg denně. Určitě máte možnost i kontrolního kojení u paní doktorky, ale já mám raději si miminko převážit třeba po týdnu, aby jste nebyla zbytečně stresována. Miminko by mělo v roce mít trojnásobek porodní váhy, takže mě nepřijde její současná váha malá, ale rozhodně nezpochybňuji to, co říká vaše paní doktorka. Já jsem přesvědčená o tom, že nemáte špatně nastavené spaní, ale že je to o kojení.
Přirozené je, když se miminko neomezuje v délce ani častosti kojení.Mimiko bylo zvyklé 9 měsíců být s Vámi a teď je samo v postýlce, je mu smutno, stýská se mu po Vás, zvyká si na to, že je samostatný človíček, že už není v bříšku, kde mu bylo dobře.Miminko se musí naučit spát, stejně tak jako se učí jíst, mluvit, chodit, ale teď je na to opravdu malinké.
Děkuji za dotaz a přeji vše dobré!

Odpoveď od: Neznámý

Vaše maličká vás potřebuje u sebe,budí se aby si ověřila, že je máma u ní.Nenechte ji NIKDY plakat bez odezvy, velmi to malým dětem škodí. Pokud je to trochu možné spěte s ní.Mějte ji u sebe co nejblíž,vyroste než se nadějete.

Odpoveď od: Neznámý

Moje dcera spí od narození se mnou v posteli,manžel spí jinde.Budí mě jednou v noci,nakojím a ještě usne asi do osmi,jak kdy.Už bude mít 15 měsíců a ještě kojím.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Tajemství mléčného tuku a jeho nezastupitelná role ve výživě dítěte

Mateřské mléko jako nejlepší výživa pro miminko v sobě skrývá stále řadu tajemství. I když již známe jeho složení poměrně dobře, stále se objevují nové a nové složky, jejichž vliv na vývoj a zdraví dítěte jsou i nadále předmětem řady výzkumů. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz