Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Bojkot kojení

Dotaz od: Lucka
Datum přidání: 18. 4. 2015

Dobrý den, už jednou jste mi dobře poradila a teď se na Vás obracím znovu s otázkou. Obávám se, že naše 3m dcerka bojkotuje kojení. Už to trvá 10 dnů (přesně od doby kdy jí byly 3 měsíce) a stále se to stupňuje. Kojila jsem jí z jednoho prsu, kde se cca po 10 minutách odtrhla, plakala, zase se přisála, odtrhla se a tak se to opakovalo než jsem jí prs sebrala. Teď se jí interval zkrátil, takže při kojení vystřídám vždy obě prsa (někdy i 2x) a končíme vždy pláčem než jí prs seberu. Chtěla bych kojit co nejdéle, ale bojím se aby Alenka neměla málo. Někde jsem si přečetla že mezi 3. a 4. měsícem děti kojení bojkotují kvůli změně chuti mlíčka… Neznáte nějaký trik? Možná jestli není chyba v tom, že už od narození má dudlíčka, ale dřív jí to nikdy nevadilo a krásně pila 15-20 minut z jednoho prsu a stačilo jí to. Začínám být zoufalá a nevím co dělat… Lucka

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den Lucko, říká se, že mlíčko má jinou chuť, když má maminka menstruaci, ale to není váš případ, takže chuť mléka to nebude co holčičce vadí.Nezměnila jste parfém, nepoužila jste novou pěnu do koupele nebo nové tělové mléko? To by mohla být také příčina bojkotu.
Jestliže dítě bojkotuje kojení bývá to také z důvodů nadměrného hluku v místnosti nebo při nervozitě maminky.Mě se ale zdá, že nejpravděpodobnější bude ten dudlík, měla jsem už bohužel za dobu svého působení laktačního poradce asi čtyři miminka, která přesně v období 3 měsíců začala bojkotovat kojení a bylo to oním zmíněným dudlíkem, v tomto případě se to používání dudlíku neprojeví hned, ale právě v období třech měsíců, když právě proto, že miminko dostávalo dudlík, mamince se méně tvořilo mléko a projeví se to až v tomto věku.
Musím říci, že ve zmiňovaných případech se už nepodařilo plné kojení, přestože maminky omezily dudlík, ale dítě bylo již zvyklé a nešlo to.
Ono to vyžaduje opravdu potom moc trpělivosti, častého přikládání(při jednom kojení prostřídat obě prsa 2x),chce to pokud možno zachovat klid.
Lucko, důl. je také sledování růstového grafu, kdyby dcerka přibývala, rostla, buďte v klidu a jenom kojte, pokud by holčička pila oněch zmiňovaných deset minut měla by se napít dost.
Přeji Vám hodně trpělivosti a návrat k plnému kojení.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Mgr. Kateřina Neubauerová

Píše Mgr. Kateřina Neubauerová

Úvazy vhodné pro nošení novorozence v šátku

Uvažujete o nošení miminka v šátku, ale nejste si jistá, jaký úvaz je do začátku nejvhodnější? Vznikají různé varianty úvazů, závislé od doby, jak dlouho miminko v šátku je. Ovládat všechny by bylo na úkor kvality nošení. Představíme vám základní úvaz... Celý článek

Bezplenková metoda funguje. „Ale nemusí vyhovovat každému,“ říká zkušená maminka

Bezplenková komunikační metoda neboli BKM je jeden z mnoha trendů „návratu ke kořenům“, které jsou v posledních letech mezi maminkami populární. Ty, které ji vyzkoušely, na ni obvykle nedají dopustit. Řada jiných ji však odsuzuje, často jen kvůli neznalosti. Celý článek

Vývoj miminka 3. měsíc: Zábava začíná! Těšte se na první společnou komunikaci

Konečně máte za sebou šestinedělí, hladina hormonů se ustálila a vy si můžete naplno užívat mateřských radostí. Miminko ve třetím měsíci se má čile k světu a začíná s vámi komunikovat. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.