3týdenní miminko při kojení pláče,pouští se

Dotaz od: Šárka
Datum přidání: 7. 5. 2015

Ahoj Hanko,
mám 8-týdenního chlapečka, který je od narození plně kojen. Při narození vážil 3,35kg a měřil 47cm. Teď váži 5kg a měří 58cm. Náš problém je v tom, že už tak 3 týdny při kojení pláče, kroutí se a vždy jen tak 3krát zatáhne a hned se pustí. Poslední 3 dny pláče ještě víc, a mám kolikrát problém ho nakojit. Kojím z obou prsů a kojení trvá kolem 15 minut.Dudlík používáme tak od 3 týdnů.Chtěla bych poradit co bych měla dělat, aby náš chlapeček byl při kojení klidnější. Děkuji za odpověd. Šárka

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Ahoj Šárko, bylo by dobré, kdyby jsi měla někde blízko laktačního poradce,aby zkontroloval polohu kojení a sání miminka.
Při kojení by miminko mělo mít tvář, bradičku a nos přitisknutý na prsu, ty by jsi neměla být k miminku nakloněná.
Miminku by při sání neměly vpadávat tvářičky – pokud by tomu tak bylo, je dítě zmatené dudlíkem a bylo by potřeba dudlík nedávat.
Vzhledem k tomu, že miminko dobře prospívá, mohlo by se jednat i o problém hyperlaktace, což je zvýšená tvorba mléka a překrmování dítěte.
Možno zkusit kojit pouze z jednoho prsu tak 10 – 15 minut, aby miminko vypilo i zadní mléko a nestalo se to, že při krátkodobém kojení z jednoho prsu dítě vypije pouze přední mléko , které obsahuje laktosu a může způsobit kolikovité bolesti bříška, Jestliže bude miminko dostatečně dlouho kojeno z jednoho prsu(oněch deset,patnáct minut)mělo by se dostat i k zadnímu mléku a pokud bude mít pak ještě hlad , tak ho zkusit přiložit na prso druhé.
Též by bylo možné ,pokud by se jednalo o koliku, použít kapičky SAB simplex, které se dávají po kojení v dávce 5-15kapek.
Šári, doufám, že některá z mých rad bude účinná.Přeji hodně zdraví a spokojené miminko.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Kojení do dvou let dítěte? Co je a není v normě...

Dříve bylo kojení dětí normální až do 4 let, ale v posledním století se začalo kojení omezovat, mohou za to předsudky, názory okolí a v neposlední řadě uspěchanost doby. Pro maminku má dlouhodobé kojení velký význam...Časné odstavení je spojováno s výchovou... Celý článek

Vývoj miminka 8. měsíc: Děťátko zkouší lézt po čtyřech a zvládne se samo posadit

Jak to jen utíká, každý měsíc udělá vaše dítko neuvěřitelné pokroky. Na konci osmého měsíce se už většina dětí dokáže sama posadit a začíná se učit lézt po čtyřech. To bude teprve jízda… Celý článek

Jak na opruzeniny u miminka? Jde to se jim vyhnout

Plenky provázejí většinu dětí do dvou let, často i o něco déle. Jsou základní výbavou, bez které se neobejde téměř žádná domácnost s malým dítětem. Jejich používání je snadné, ale přesto skrývá jedno nebezpečí. Strašák jménem opruzeniny je věrným společníkem.. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.