Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Mám bolesti zad,kojím

Dotaz od: Andrea
Datum přidání: 19. 8. 2015

Dobrý den,
mám 4. měsíčního chlapečka, kterého plně kojím. Začala mě bolet záda, tak že nemohu sedět, ležet, stát… Abych si ulevila od bolestí beru Paralen a Ibalgin200 – tak 3-4x denně. V knize Kojení od Grady jsem se dočetla, že jsou kompatibilní s kojením, ale na informačním letáku o lécích píšou, že v době kojení je možno je brát jen jeden den (Paralen), a na doporučení lékaře (Ibalgin200). Dělám dobře? Pokud ano: Jak dlouhodobé užívání je pro malého neškodné?
Dnes jdu k doktorovi, jaké zásahy a léky jsou vhodné a nevadí kojení?
Děkuji za radu
Andrea

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den Andreo, na všech příbalových letácích se dočtete, že nejsou vhodné pro kojící a těhotné matky, ale je opravdu jen velice malé procento léků , které je v době kojení zakázané.
Paralen i Ibalgin si klidně můžete brát po dobu trvání obtíží, jakmile obtíže ustoupí snížíte příjem léků a nebo je vysadíte úplně.
Proč byste se měla trápit v bolestech?Budete ve stresu, začne Vám ubývat mléko, miminko bude nespokojené, protože bude mít nešťastnou maminku…
Ve Vašem případě by bylo ideální po odeznění bolestí podstoupit rehabilitaci nebo chodit na masáže, protože určitě je lepší brát léky co nejméně (ale to platí v každém případě a nemusí to být kojící matka) a spíše zpevnit svaly a udržovat se v kondici, aby záda bolela co nejméně.
Léky, které nejsou zcela běžné se snažte užívat před delší pauzou v kojení nebo těsně po něm, aby byl dostatek času a organismus matky mohl část léku odbourat a tím aby jeho hladina v krvi poklesla.
Přeji Vám i Vašemu děťátku hodně zdraví.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Mgr. Kateřina Neubauerová

Píše Mgr. Kateřina Neubauerová

Úvazy vhodné pro nošení novorozence v šátku

Uvažujete o nošení miminka v šátku, ale nejste si jistá, jaký úvaz je do začátku nejvhodnější? Vznikají různé varianty úvazů, závislé od doby, jak dlouho miminko v šátku je. Ovládat všechny by bylo na úkor kvality nošení. Představíme vám základní úvaz... Celý článek

Bezplenková metoda funguje. „Ale nemusí vyhovovat každému,“ říká zkušená maminka

Bezplenková komunikační metoda neboli BKM je jeden z mnoha trendů „návratu ke kořenům“, které jsou v posledních letech mezi maminkami populární. Ty, které ji vyzkoušely, na ni obvykle nedají dopustit. Řada jiných ji však odsuzuje, často jen kvůli neznalosti. Celý článek

Vývoj miminka 3. měsíc: Zábava začíná! Těšte se na první společnou komunikaci

Konečně máte za sebou šestinedělí, hladina hormonů se ustálila a vy si můžete naplno užívat mateřských radostí. Miminko ve třetím měsíci se má čile k světu a začíná s vámi komunikovat. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.