Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Mám bolesti zad,kojím

Dotaz od: Andrea
Datum přidání: 19. 8. 2015

Dobrý den,
mám 4. měsíčního chlapečka, kterého plně kojím. Začala mě bolet záda, tak že nemohu sedět, ležet, stát… Abych si ulevila od bolestí beru Paralen a Ibalgin200 – tak 3-4x denně. V knize Kojení od Grady jsem se dočetla, že jsou kompatibilní s kojením, ale na informačním letáku o lécích píšou, že v době kojení je možno je brát jen jeden den (Paralen), a na doporučení lékaře (Ibalgin200). Dělám dobře? Pokud ano: Jak dlouhodobé užívání je pro malého neškodné?
Dnes jdu k doktorovi, jaké zásahy a léky jsou vhodné a nevadí kojení?
Děkuji za radu
Andrea

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den Andreo, na všech příbalových letácích se dočtete, že nejsou vhodné pro kojící a těhotné matky, ale je opravdu jen velice malé procento léků , které je v době kojení zakázané.
Paralen i Ibalgin si klidně můžete brát po dobu trvání obtíží, jakmile obtíže ustoupí snížíte příjem léků a nebo je vysadíte úplně.
Proč byste se měla trápit v bolestech?Budete ve stresu, začne Vám ubývat mléko, miminko bude nespokojené, protože bude mít nešťastnou maminku…
Ve Vašem případě by bylo ideální po odeznění bolestí podstoupit rehabilitaci nebo chodit na masáže, protože určitě je lepší brát léky co nejméně (ale to platí v každém případě a nemusí to být kojící matka) a spíše zpevnit svaly a udržovat se v kondici, aby záda bolela co nejméně.
Léky, které nejsou zcela běžné se snažte užívat před delší pauzou v kojení nebo těsně po něm, aby byl dostatek času a organismus matky mohl část léku odbourat a tím aby jeho hladina v krvi poklesla.
Přeji Vám i Vašemu děťátku hodně zdraví.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Vývoj miminka 5. měsíc: Období komunikace je tady, miminko vnímá už i detaily

Pátý měsíc se nese ve znamení pronikání do světa. Miminko je už pěkně čilé, neustále se pohybuje, umí se překulit na záda, a pokud mu nabídnete hračku, natáhne se pro ni. Celý článek

Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.