Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kolik má dítě vypít tekutin v 9 měs,má zácpu

Dotaz od: Alča
Datum přidání: 3. 4. 2015

Dobrý večer, Hani, mému synovi Filípkovi je 9 měsíců. Mám na Vás pár dotazů:
1) Kolik by měl přijmout denně tekutin? Vím, že mlíčka by měl mít asi okolo 500 ml, což snad má, protože kojíme ráno a večer poctivě , před odpoledním spánkem si dá trošku a v noci min. 2-krát.
2) Prosím o nějakou radu, jak pomoci proti zácpě. Jediné, co mám zatím spolehlivě vyzkoušené – šťávičky HIPP.
Jinak jsem moc ráda, že jste mi ze začátku pomohla s kojením, vydrželi jsme do půl roku kojit plně, teď kojíme s podáváním příkrmů. Musím Vám napsat drobnou kuriozitu – to prso, které jsem měla ze začátku problematické (vchlípená bradavka, zánět?) má Filípek oblíbenější a dokonce mi jednu dobu bojkotoval kojení z druhého prsu.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den Alenko, v tomto období by mohl Filípek vypít tak 200 ml nejlépe čisté vody, ale lze pochopitelně i čaj,některé kojené děti nechtějí vůbec pít nic jiného než mlíčko, tak bych to respektovala, dítěti bych tekutinu nabízela, ale nenutila. Každá potravina obsahuje určité procento vody a pokud dítě nechce, nemá cenu násilím ho nutit, ono to časem přijde samo.

Co se týče zácpy klidně dávejte šťávičky Hipp, nic nepokazíte , naopak.
Také byste mohla Filípkovi dělat kolem řitního otvoru kroužkovité masáže např. měsíčkovým olejem, aby se stimulovala nervová pleteň a miminko se snáze vyprázdnilo.Pokud by zácpa byla intenzívní , pravidelná, tak se mohou dělat tzv. luisienská klyzmata, kdy se pomocí rektální rourky vstřikuje do konečníku buď mateřské mléko nebo mléko obyčejné.
Pokud ale mají úspěch šťávy a pomáhají, zůstala bych u nich, určitě i větší příjem tekutin by pomohl k lepšímu vyprazdňování.
Jsem moc ráda, že jste to s kojením takhle krásně zvládli. Alenko, Vaše vůle, trpělivost a chuť kojit přinesla své ovoce.Mám radost, když se daří a maminky i miminka jsou spokojené.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Mgr. Kateřina Neubauerová

Píše Mgr. Kateřina Neubauerová

Úvazy vhodné pro nošení novorozence v šátku

Uvažujete o nošení miminka v šátku, ale nejste si jistá, jaký úvaz je do začátku nejvhodnější? Vznikají různé varianty úvazů, závislé od doby, jak dlouho miminko v šátku je. Ovládat všechny by bylo na úkor kvality nošení. Představíme vám základní úvaz... Celý článek

Bezplenková metoda funguje. „Ale nemusí vyhovovat každému,“ říká zkušená maminka

Bezplenková komunikační metoda neboli BKM je jeden z mnoha trendů „návratu ke kořenům“, které jsou v posledních letech mezi maminkami populární. Ty, které ji vyzkoušely, na ni obvykle nedají dopustit. Řada jiných ji však odsuzuje, často jen kvůli neznalosti. Celý článek

Vývoj miminka 3. měsíc: Zábava začíná! Těšte se na první společnou komunikaci

Konečně máte za sebou šestinedělí, hladina hormonů se ustálila a vy si můžete naplno užívat mateřských radostí. Miminko ve třetím měsíci se má čile k světu a začíná s vámi komunikovat. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.