Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kolik má dítě vypít tekutin v 9 měs,má zácpu

Dotaz od: Alča
Datum přidání: 3. 4. 2015

Dobrý večer, Hani, mému synovi Filípkovi je 9 měsíců. Mám na Vás pár dotazů:
1) Kolik by měl přijmout denně tekutin? Vím, že mlíčka by měl mít asi okolo 500 ml, což snad má, protože kojíme ráno a večer poctivě , před odpoledním spánkem si dá trošku a v noci min. 2-krát.
2) Prosím o nějakou radu, jak pomoci proti zácpě. Jediné, co mám zatím spolehlivě vyzkoušené – šťávičky HIPP.
Jinak jsem moc ráda, že jste mi ze začátku pomohla s kojením, vydrželi jsme do půl roku kojit plně, teď kojíme s podáváním příkrmů. Musím Vám napsat drobnou kuriozitu – to prso, které jsem měla ze začátku problematické (vchlípená bradavka, zánět?) má Filípek oblíbenější a dokonce mi jednu dobu bojkotoval kojení z druhého prsu.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den Alenko, v tomto období by mohl Filípek vypít tak 200 ml nejlépe čisté vody, ale lze pochopitelně i čaj,některé kojené děti nechtějí vůbec pít nic jiného než mlíčko, tak bych to respektovala, dítěti bych tekutinu nabízela, ale nenutila. Každá potravina obsahuje určité procento vody a pokud dítě nechce, nemá cenu násilím ho nutit, ono to časem přijde samo.

Co se týče zácpy klidně dávejte šťávičky Hipp, nic nepokazíte , naopak.
Také byste mohla Filípkovi dělat kolem řitního otvoru kroužkovité masáže např. měsíčkovým olejem, aby se stimulovala nervová pleteň a miminko se snáze vyprázdnilo.Pokud by zácpa byla intenzívní , pravidelná, tak se mohou dělat tzv. luisienská klyzmata, kdy se pomocí rektální rourky vstřikuje do konečníku buď mateřské mléko nebo mléko obyčejné.
Pokud ale mají úspěch šťávy a pomáhají, zůstala bych u nich, určitě i větší příjem tekutin by pomohl k lepšímu vyprazdňování.
Jsem moc ráda, že jste to s kojením takhle krásně zvládli. Alenko, Vaše vůle, trpělivost a chuť kojit přinesla své ovoce.Mám radost, když se daří a maminky i miminka jsou spokojené.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Tajemství mléčného tuku a jeho nezastupitelná role ve výživě dítěte

Mateřské mléko jako nejlepší výživa pro miminko v sobě skrývá stále řadu tajemství. I když již známe jeho složení poměrně dobře, stále se objevují nové a nové složky, jejichž vliv na vývoj a zdraví dítěte jsou i nadále předmětem řady výzkumů. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz