Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kolik má dítě vypít tekutin v 9 měs,má zácpu

Dotaz od: Alča
Datum přidání: 3. 4. 2015

Dobrý večer, Hani, mému synovi Filípkovi je 9 měsíců. Mám na Vás pár dotazů:
1) Kolik by měl přijmout denně tekutin? Vím, že mlíčka by měl mít asi okolo 500 ml, což snad má, protože kojíme ráno a večer poctivě , před odpoledním spánkem si dá trošku a v noci min. 2-krát.
2) Prosím o nějakou radu, jak pomoci proti zácpě. Jediné, co mám zatím spolehlivě vyzkoušené – šťávičky HIPP.
Jinak jsem moc ráda, že jste mi ze začátku pomohla s kojením, vydrželi jsme do půl roku kojit plně, teď kojíme s podáváním příkrmů. Musím Vám napsat drobnou kuriozitu – to prso, které jsem měla ze začátku problematické (vchlípená bradavka, zánět?) má Filípek oblíbenější a dokonce mi jednu dobu bojkotoval kojení z druhého prsu.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den Alenko, v tomto období by mohl Filípek vypít tak 200 ml nejlépe čisté vody, ale lze pochopitelně i čaj,některé kojené děti nechtějí vůbec pít nic jiného než mlíčko, tak bych to respektovala, dítěti bych tekutinu nabízela, ale nenutila. Každá potravina obsahuje určité procento vody a pokud dítě nechce, nemá cenu násilím ho nutit, ono to časem přijde samo.

Co se týče zácpy klidně dávejte šťávičky Hipp, nic nepokazíte , naopak.
Také byste mohla Filípkovi dělat kolem řitního otvoru kroužkovité masáže např. měsíčkovým olejem, aby se stimulovala nervová pleteň a miminko se snáze vyprázdnilo.Pokud by zácpa byla intenzívní , pravidelná, tak se mohou dělat tzv. luisienská klyzmata, kdy se pomocí rektální rourky vstřikuje do konečníku buď mateřské mléko nebo mléko obyčejné.
Pokud ale mají úspěch šťávy a pomáhají, zůstala bych u nich, určitě i větší příjem tekutin by pomohl k lepšímu vyprazdňování.
Jsem moc ráda, že jste to s kojením takhle krásně zvládli. Alenko, Vaše vůle, trpělivost a chuť kojit přinesla své ovoce.Mám radost, když se daří a maminky i miminka jsou spokojené.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Vývoj miminka 5. měsíc: Období komunikace je tady, miminko vnímá už i detaily

Pátý měsíc se nese ve znamení pronikání do světa. Miminko je už pěkně čilé, neustále se pohybuje, umí se překulit na záda, a pokud mu nabídnete hračku, natáhne se pro ni. Celý článek

Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.